שתף קטע נבחר

טרור בקניה: צוות ישראלי מסייע במו"מ בקניון

גורם ביטחון ישראלי אמר לרויטרס כי יועצים ישראלים מסייעים לקניה באסטרטגיית המו"מ עם המחבלים בקניון בניירובי, אך לא מעורבים בפעולה. לפי שעה ממשיכים הטרוריסטים להתבצר בקניון, שכמה חנויות בו בבעלות ישראלית. 59 נרצחו וכ-200 נפצעו. ישראלים חולצו הלילה מהקניון בשלום

צוות ישראלי מיוחד נכנסו לקניון בניירובי שבו מתבצרים מחבלים ומחזיקים בני ערובה. מקור ביטחוני ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שיועצים מישראל מסייעים לקנייתים ב"אסטרטגיית המו"מ" בקניון. הוא הבהיר כי הם אינם מעורבים בפעולת ההסתערות. עוד אמר כי מדובר במספר קטן בלבד של ישראלים. ynet העביר שידור חי מזירת האירוע.

 

גורם ישראלי בניירובי אמר לרויטרס שכל הישראלים חולצו מהקניון בשלום, האחרונים שבהם חולצו במהלך הלילה. קודם לכן, דובר במשרד החוץ הישראלי פול הירשזון אמר ל-AFP: "אנו לא מפרטים בזמן אמת על מבצע ביטחוני משותף שייתכן שמתרחש". מקור ביטחוני בקניה אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "הישראלים פשוט הגיעו והם מסייעים לבני הערובה ולפצועים". במקביל, כתב ה"גרדיאן" בניירובי ראיין שני בני ערובה שסיפרו שהם חולצו מהקניון על אדם שלדעתם היה איש ביטחון ישראלי.

 

הפשיטה בקניון       (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפשיטה בקניון (צילום: AFP)

עשרה טרוריסטים לפחות עדיין נמצאים בקניון ובידיהם רובי קלצ'ניקוב ורימוני יד. הם הודיעו כבר אתמול שלא ינהלו משא ומתן עם ממשלת קניה. כוחות הביטחון ממשיכים לכתר את המקום, ומסתמן שכוחות הביטחון המקומיים הצליחו לכתר את הטרוריסטים במתחם סגור במרכז הקניות היוקרתי. לפי הטלוויזיה בקניה, לפחות 1,000 בני אדם חולצו מהקניון מאז אתמול ו-30 בני ערובה עודם מוחזקים בו. משרד החוץ של בריטניה הודיע כי שלושה בריטים נרצחו במתקפה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

תמונות מהזירה אתמול      (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונות מהזירה אתמול (צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בקניון בניירובי, שחלק מחנויותיו הן בבעלות ישראלית, נמשכת המתקפה מאז אתמול. מחבלים ככל הנראה מסומליה הפועלים בחסות ארגון הטרור א-שבאב חדרו אתמול בצהריים לקניון בבירה והורו לכל המוסלמים לצאת. באחרים הם ירו. עד ראייה שנמצא סמוך לקניון בניירובי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי שמע קולות ירי מתוך הקניון שבו נמצאים המחבלים וכ-30 בני ערובה. העד ציין גם כי לפחות יותר מ-20 אנשי ביטחון נראו מתקרבים לכניסה לקניון.

 

 

שלושה ישראלים חולצו מהמקום בשלום, בהם יריב קידר, נציג חברת "עמירן" בקניה בשבע השנים האחרונות. הוא סיפר אתמול: "התחילו להישמע זעקות וצרחות של אנשים מבוהלים. המחבלים ירו צרורות לכל עבר. באותה השנייה החבאתי את כל המסמכים שלי שיכולים לזהות אותי כישראלי - הדרכון ומסמכים של העבודה - כדי שחס וחלילה לא יחטפו אותי והעובדה שאני ישראלי לא תפגע בי. גם חבר שלי מהעבודה עשה כמוני. נשארנו מתחת לשולחנות עד שהגיעו כוחות הביטחון המקומיים". 

 

סגן שגריר ישראל בקניה יקי לופז, שמילא בסוף השבוע את מקומו של השגריר, העריך כי לא מדובר במתקפה מכוונת נגד ישראלים: "האינסטינקט הראשוני הוא לחשוב ככה, אבל אני לאו דווקא חושב שזו התשובה. לא נראה לי בשלב זה, לפי התחושות ומה שאנחנו מקבלים, שחיפשו יעדים ישראליים". לדבריו, האוכלוסייה הישראלית בקניה מבלה במקום באופן סדיר וגם אחרי האירוע שמרה על רוגע יחסי. "הישראלים כולם רגועים, להבנתי. אני לא מזהה שום מידה של פניקה".

 

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר היום איגרת תנחומים מיוחדת לנשיא קניה אוהורו קנייתה והביע זעזוע עמוק ותנחומים למשפחות.

 

מוקדם יותר היום אמר שר הפנים הקנייתי כי בין 10 ל-15 חמושים מתבצרים בקניון בניירובי שהותקף אתמול ביריות. לדבריו, כוחות הביטחון המקומיים עושים כל שביכולתם כדי לוודא שבני הערובה המוחזקים במקום לא ייפגעו. הוא עדכן שמניין ההרוגים במתקפה עומד עד כה על 59.

 

מרכז הקניות היוקרתי בניירובי כולל ארבע קומות ויותר מ-80 חנויות, בהן סופרמרקט, דוכני תכשיטים, וכמה חנויות בבעלות ישראלית. המבקרים במתחם יכולים ליהנות גם מגנים טרופיים שניטעו בו וממפלים מים מלאכותיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפשיטה היום בניירובי
צילום: AFP
צילום: AP
היום בניירובי
צילום: AP
צילום: EPA
חיילים קנייתיים היום
צילום: EPA
צילום: רויטרס
מחבל בקניון בניירובי
צילום: רויטרס
מומלצים