שתף קטע נבחר

"היטלר הציע לצ'רצ'יל הסכם שלום ב-1941"

היסטוריון טוען שרודולף הס הגיע לבריטניה עם אמנה שלפיה הנאצים ייסגו ממערב אירופה, ובתמורה יתאפשר להיטלר לתקוף את ברית המועצות של סטאלין. "צ'רצ'יל רצה לערב את ארה"ב ולהביס את היטלר", נכתב בספר חדש

מסעו של רודולף הס לבריטניה בשנת 1941 נתפס במשך שנים כצעד שגובל בהתאבדות, אלא שהיסטוריון בריטי חושף עדויות שלטענתו מוכיחות שהס הביא לבריטניה הצעה להסכם שלום. כך נכתב אתמול (יום ה') ב"טלגרף" הבריטי.

 

עוד חדשות מהעולם:

מפגש היסטורי: קרי והאיראני, כיסא ליד כיסא

אבו מאזן באו"ם: זה הסיכוי האחרון לשלום

 

ההיסטוריון, פיטר פדפילד, סיפר כי הס נשלח בשמו של אדולף היטלר עם אמנת שלום מפורטת, שלפיה ייסגו הנאצים ממערב אירופה, בתמורה לניטראליות בריטית במתקפה קרובה של גרמניה על ברית המועצות. פדפילד התבסס על גורם שטוען שזומן על ידי סוכנות הביון הבריטית, יחד עם דוברי גרמנית נוספים, לתרגם את ההצעה הגרמנית עבור ראש הממשלה הבריטי ווינסטון צ'רצ'יל. למרות שהייתה גם גרסה באנגלית, צ'רצ'יל רצה את התרגום של הגרסה המקורית.  

 

וינסטון צ'רצ'יל. סירב (צילום: אי פי איי) (צילום: אי פי איי)
וינסטון צ'רצ'יל. סירב(צילום: אי פי איי)

 

בספרו של פדפילד נכתב כי שני העמודים הראשונים באמנה מפרטים את כוונותיו המדויקות של הצורר הנאצי בנוגע לברית המועצות של ג'וזף סטאלין, כולל פירוט על הדרכים של בריטניה לשמור על עצמאותה ועל כוחה המדיני והביטחוני, כמו פירוט על נסיגת הנאצים מהשטחים שכבשו במערב אירופה.

 

האמנה מציעה מצב של ניטראליות בין בריטניה וגרמניה, כדי שזו תוכל לתקוף את סטאלין. גם התאריך של המתקפה המתוכננת נחשף באמנה. לפי ספרי ההיסטוריה הס, שהודח מתפקידו כסגנו של היטלר, רצה לקנות את מקומו מחדש וטס לסקוטלנד, כדי לפגוש את הדוכס מהמילטון. מטרתו הייתה לשכנע את הממשל הבריטי שהיטלר לא רוצה להתעמת עם בריטניה.

 

לפני שפגש את הדוכס הוא נעצר. חוקריו של הס תיארו אותו כמשוגע. "זו לא מזימה של בוגד. היטלר שלח את הס עם אמנת שלום מפותחת", טען פדפילד בספרו. הוא העריך כי צ'רצ'יל סירב לקבל את האמנה משום שרצה לערב את ארה"ב במלחמה. לאמנה אין אזכור באף ארכיון רשמי.

 

הבחירה המוסרית של צ'רצ'יל

"זו הייתה נקודת המפנה של המלחמה. צ'רצ'יל היה יכול לקבל את ההצעה, אך עשה בחירה מוסרית מאוד. הוא היה נחוש שהיטלר, שבו הוא לא היה יכול לבטוח, לא יחמוק מידיו. הוא רצה שארה"ב תשתתף במלחמה, ולהביס את היטלר", סיפר פדפילד. ההיסטוריון גם אסף עדויות התומכות בקיומה של האמנה, כמו ביחס אליה אחר כך, כדי שלא תפגע במעמדם של הבכירים במערב. אחת העדויות היא הצהרתה של עדת ראייה שהתגוררה בסמוך למקום שבו נחת הס ב-1941. לפי ההצהרה, המשטרה חיפשה במקום "מסמך בעל ערך שנעלם". פדפילד טוען כי הפריט נמצא ונשרף על ידי השוטרים.

 

הס הוחזק במעצר בבריטניה במהלך המלחמה, ואחריה עמד לדין בנירנברג. הוא נידון למאסר עולם בגין פשעים נגד השלום וקשירת קשר לביצוע פשעים, ונשלח לכלא

שפנדאו בברלין.

 

בשנת 1987 התאבד הס בתלייה בגיל 93. בתחילת החודש פרסם הסקוטלנד יארד דו"ח מיוחד שלפיו ב-1989 טען רופא בריטי כי הס חוסל על ידי שני סוכנים בריטים שהתחפשו לחיילים אמריקנים, וחששו שיחשוף סודות ש"יביכו" את הממלכה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
רודולף הס ואדולף היטלר
צילום: Gettyimages
מומלצים