שתף קטע נבחר

"לוחמי גולני התעללו בפלסטיני כפות, וצילמו"

סרטון שהתגלה בחקירה אחרת חשף תקיפת מסתנן פלסטיני שהוחזק בבסיס על ידי 4 חיילים. שלושה מואשמים כי היכו את הפלסטיני ובעטו בו, הרביעי צילם

שני לוחמים מגדוד 51 של גולני הואשמו בשבוע שעבר בהתעללות אלימה בפלסטיני כפות ומכוסה עיניים. שני חיילים נוספים שכבר השתחררו מצה"ל מואשמים כאזרחים במעורבות באירוע וממתינים לשימוע בעניינם.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הוכח שאתה מוסלמי ותחיה: חידון אל-קאעידה

אתגר מבית: רוחאני וגרעין השינוי האיראני

 

התקיפה התרחשה במאי 2012 ונחשפה באקראי רק לאחרונה, כחלק מחקירה אחרת של המשטרה הצבאית שמצאה סרטון רלבנטי בטלפון הנייד של אחד הלוחמים.

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי הפרקליטות הצבאית, הפלסטיני נעצר ערב קודם לאירוע לאחר שהסתנן מרצועת עזה לישראל. הוא הושם במשמורת עד שיועבר לחקירה ולמחרת הוכה על ידי ארבעה חיילים בחדר סגור במחנה יפתח שבעוטף עזה. שני החיילים הנאשמים בעטו בו פעמים רבות עד שהתבקשו להפסיק על ידי אחד הנוכחים. חייל נוסף שמר על דלת הכניסה וחברו צילם את האירוע כשהוא מוודא כי פני המעורבים אינן מופיעות בסרטון.

 

"הנסיבות המחמירות הן כי ביצוע המעשים בוצע בצוותא, בעוד הקורבן כפות ומכוסה עיניים", נכתב בכתב האישום. "מעשי הנאשמים תוכננו מראש ותועדו". החיילים, שעצורים מיום שני שעבר, מואשמים בהתעללות בנסיבות מחמירות ותקיפה בנסיבות מחמירות. חלקם הכחישו את מעורבותם בתקיפה.

 

לעת עתה, הפלסטיני המותקף לא זוהה והוגדר בכתב האישום כאלמוני. בכפוף לכך, לא ברור אם יאותר ויעיד במשפט. סנגורו של אחד הנאשמים, עו"ד בני קוזניץ, מסר בתגובה כי מרשו "מכחיש כל קשר למקרה, וכלל לא היה בחדר בזמן האירוע. מדובר בחייל נורמטיבי ללא עבר בעייתי". מרשו שוחרר מהכלא הצבאי והועבר למעצר "פתוח" ביחידתו.

 

בשנים האחרונות נחשפו מקרים רבים באופן יחסי של תיעוד משפיל של פלסטינים על ידי חיילים. בין היתר, תיעדה החיילת עדן אברג'יל את "התקופה היפה בחייה" באמצעות תמונות עם עצירים כפותים, וחיילת מג"ב שני סביליה התעללה בעציר פלסטיני בן 17 תוך שהיא מכוונת אקדח לראשו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
אילוסטרציה
צילום: רועי עידן
עו"ד בני קוזניץ
מומלצים