שתף קטע נבחר

חוזרים לקרח

ליגת NHL יוצאת לדרך עם שבע קבוצות קנדיות שינסו לשים את ידן בסוף העונה על גביע סטנלי. אנו מביאים לכם סקירה מלאה על השינויים שבוצעו לקראת העונה החדשה

הוקי קרח הוא הספורט הלאומי של קנדה ופתיחת העונה בליגת ה-NHL היא לא פחות מחג לאומי במדינה. בליגת ה-NHL יש אמנם 30 קבוצות ומתוכן רק שבע מקנדה, אך ההיסטוריה הארוכה של הקבוצות הקנדיות בליגה נותנת להן משקל סגולי גדול יותר. 

 

בעונה שעברה נמשכה העונה הסדירה 48 משחקים בלבד במקום 82 בשל השביתה הארוכה שנבעה מהמחלוקת בין ראשי המועדונים לשחקנים. ממש לפני הדד-ליין שהציבו ראשי הליגה בטרם בוטלה כל העונה, הושגה הסכמה והעונה המקוצרת יצאה לדרך עם לוח זמנים אינטנסיבי מתמיד. בסופו של דבר לפליאוף הצליחו להגיע ארבע מתוך שבע הקבוצות הקנדית המשתתפות בליגה, שלוש במזרח ואחת במערב. אף אחד מהן לא הצליחה להגיע לסדרת הגמר. הפעם הקנדים מקווים כי לפחות קבוצה אחת תצליח לייצג את המדינה בגמר ואולי אף לזכות בגביע סטנלי.

 

 

מונטריאול קנדיאנס

מונטריאול קנדיינס היא הקבוצה הקנדית האחרונה שזכתה בגביע הסטנלי כשגברה בסדרת הגמר בשנת 1993 על לוס אנג'לס קינגס. כיאה למי שהחלה את דרכה בליגה עם הקמת ה-NHL בשנת 1917, לקבוצה יש 24 אליפויות, יותר מכל מועדון אחר בליגה והיא העפילה לסדרת הגמר עוד 10 פעמים.

 

אחרי שבעונת 2012 סיימה מונטריאול במקום האחרון בטבלת המזרח, בעונת 2013 הקבוצה השתפרה בצורה מרשימה וסיימה במקום השני עם 63 נקודות. על אף יתרון הביתיות שהיה לקבוצה בסיבוב הראשון של הפליאוף מול אוטווה סנטרוס, מונטריאול הפסידה בתוצאה 1:4.

 

למרות ההדחה המאכזבת בפליאוף, המאמן מישל ת'רין נשאר עונה נוספת במועדון. במהלך הפגרה עשו במונטריאול מספר שינויים בסגל. הקבוצה החתימה את שחקנה הוותיק של פילדלפיה, דניאל ברייר, על חוזה של שמונה מיליון דולר לשנתיים.

 

הגיע מפילדלפיה למונטריאול. ברייר ()
הגיע מפילדלפיה למונטריאול. ברייר

 

מונטריאול גם החתימה מחדש את שחקן ההגנה, דיוויס דריווסקי לשנתיים תמורת 1.275 מיליון דולר. שחקן ההגנה דאגלס מארי הגיע מפיטסבורג תמורת 1.5 מיליון דולר לעונה אחת. שחקן ההתקפה ג'ורג' פארוס הגיע בטרייד מפלורידה פנתרס תמורת שחקן ההתקפה פיליפ ליפברב ובחירת דראפט עתידית. בעסקה נוספת הגיע שחקן ההתקפה כריסטיאן תומאס מניו-יורק ריינג'רס תמורת שחקן ההתקפה דני כריסטו. שחקן הכנף הימנית, מייקל ריידר, עזב לניו ג'רזי.

 

 

טורונטו מייפל ליפס

טורונטו מייפל ליפס נמנית על המועדונים הראשונים שהיו בליגה עם הקמתה ב-1917. מייפל ליפס זכו ב-13 אליפויות (מקום שני בכל הזמנים) כשהאחרונה הייתה בשנת 1967. בנוסף, הגיע הקבוצה לגמר עוד שמונה פעמים.

 

בעונה שעברה, בתום תשע שנים של אכזבות, טורונטו מייפל ליפס העפילו לפליאוף לאחר שהקבוצה סיימה במקום החמישי בטבלת המזרח עם 57 נקודות. בסיבוב הראשון של הפליאוף פגשו מייפל ליפס את הבוסטון ברויאנס. בתום סדרה מותחת הפסידו מייפל ליפס במשחק השביעי והמכריע שהסתיים בהארכה בתוצאה 4:5 לטובת בוסטון.

 

למרות ההדחה בסיבוב הראשון של הפליאוף, ההצלחה בעונה הסדירה השביעה את רצון ההנהלה שהחליטה להאריך את חוזהו של המנכ"ל דייב נוניס בחמש שנים נוספות. בניסיון לחזק את הסגל הוחלט לצרף את שוערה של לוס אנג'לס קינגס, ג'ונתן בריינה, שנולד בעיר לבאל הסמוכה למונטריאול. תמורת בריינה, טורונטו העבירה ללוס אנג'לס את הפורוורד מאט פראטין, השוער המחליף, בן סריבנס ובחירת דרפט בסיבוב השני.

 

מייפל ליפס החתימו לעונה אחת את דרוו מקינטייר, השוער בן ה-29 של טורונטו מארליס, קבוצת הבת של המועדון אשר ישמש כשוער מחליף במייפל ליפס. נזאם קאדרי האריך את חוזהו לשנתיים נוספות תמורת 5.8 מיליון דולר. שחקן ההגנה פול רוג'ר חתם לעונה אחת תמורת מיליון דולר. הקבוצה החתימה את שחקן הכנף השמאלית מייסון ריימונד לחוזה לעונה אחת תמורת מיליון דולר. במייפל ליפס החליטו להאריך את חוזהו של קודי פרנסון בעונה נוספת תמורת שני מיליון דולר וכמו כן האריכו את חוזיהו של שחקן ההגנה גאנרסון בשלוש שנים נוספות. טורונטו החתימה מחדש את הסנטר טיילר בוזאק על חוזה של 21 מיליון דולר לחמש עונות כמו גם את שחקן הכנף הימנית, קולטון אור, לשנתיים נוספות תמורת 1.85 מיליון דולר.

 

מי שאמור להיות שחקן מפתח העונה הוא שחקן הכנף הימנית, דיוויד קלארקסון, שהגיע מניו ג'רזי וחתם על חוזה של 36.75 מיליון דולר לשבע שנים. טורונטו תאלץ לחכות כדי להנות מביצועו של קלארקסון, זאת לאחר שהנהלת הליגה החליטה להשעות אותו לעשרה משחקים בשל העובדה כי במהלך משחק קדם העונה מול באפלו סייברס הוא קפץ מהספסל והשתתף בקטטה שהתפתחה על הקרח.

 

יעדר מעשרת המשחקים הראשונים של טורונטו. קלארקסון ()
יעדר מעשרת המשחקים הראשונים של טורונטו. קלארקסון

 

בהנהלת NHL ניסו להבהיר לכל השחקנים כי חל איסור מוחלט לקפוץ מהספסל במהלך המשחק לתוך הקרח ולהשתתף בקטטות. באמצעות העונש לקלארקסון מעבירים את המסר לשאר שחקני הליגה. מלבד עצם ההשעייה, קלארקסון גם אמור לאבד בעקבות כך קרוב ל-270 אלף דולר אותם היה אמור להרוויח במהלך אותם עשרה משחקים.

 

פיל קאסל, שהשתתף אף הוא בקטטה, ספג עונש השעייה משאר משחקי קדם העונה של מייפל ליפס, אך בניגוד לקלארקסון, הוא יוכל להשתתף במשחקי הליגה. לקבוצה יש בסיס אוהדים גדול אשר משלמים בממוצע את מחירי הכרטיסים היקרים ביותר בליגה והציפיה היא שהמחירים אכן יצדיקו את התוצאות על הקרח.

 

 

אדמונטון אויילרס

אדמונטון אויילרס נמצאים בליגה מאז שנת 1980. הקבוצה זכתה בחמש אליפויות יחד עם וויין גרצקי, שנחשב לשחקן ההוקי הגדול בכל הזמנים, כשהאליפות האחרונה הייתה בשנת 1990.

 

תזכורת לימי הזוהר של אדמונטון. הפסל של וויין גרצקי מחוץ לאצטדיון ()
תזכורת לימי הזוהר של אדמונטון. הפסל של וויין גרצקי מחוץ לאצטדיון

 

בנוסף, הגיעה הקבוצה פעמים נוספות לסדרת הגמר, כשהפעם האחרונה בשנת 2006. הבעיה היא שמאז, במשך שבע שנים, אדמונטון לא הצליחה להעפיל לפליאוף, ולהנהלת הקבוצה המצב הזה נמאס. משום כך פוטר המנכ"ל סטיב טאמבליני ובמקומו מונה הקיץ לתפקיד קריג מאקתאביש, ששימש בעבר כמאמן הקבוצה.

 

לאחר השינוי בגזרת ההנהלה הוחלט לבצע שינוי גם בצוות המקצועי, כאשר המאמן ראלף קרוגר פוטר ובמקומו מונה לתפקיד דאלאס אייקינס, אשר שימש בשנים האחרונות כמאמנה של טורונטו מארליס, קבוצת הבת של טורונטו מייפל ליפס. באדמונטון מקווים כי אייקינס יצליח להוביל את הקבוצה למשחקי הפליאוף לראשונה מזה שבע שנים, לאחר שבעונה החולפת סיימה הקבוצה במקום ה-12 בטבלת המערב עם 45 נקודות.

 

אדמונטון, שרוצה לשחזר את ההצלחה מימיו של גרצקי, עשתה לא מעט שינויים בסגל השחקנים. הקבוצה החתימה את שחקן ההגנה הוותיק של בוסטון, אנדרו פרנס, על חוזה לארבע שנים תמורת 13 מיליון דולר. בנוסף, צירפה הקבוצה את הסנטר של פיניקס, בוייד גורדון, לחוזה של שלוש שנים תמורת תשע מיליון דולר.

 

האויילרס גם צירפו את שחקן הכנף השמאלית של טורונטו, ריאן המילטון, אשר חתם על חוזה לשנתיים תמורת 1.2 מיליון דולר. חיזוק נוסף לעמדת שחקן הכנף השמאלית הגיע בדמותו של ג'סי ג'ונסאו מניו-יורק איילנדרס שחתם לשנתיים תמורת 1.9 מיליון דולר. חוזהו של הסנטר ריאן נאגנט-הופקינס הוארך בשבע עונות נוספות תמורת 42 מיליון דולר. שחקן הכנף הימנית, ריאן ג'ונס, האריך את חוזהו בקבוצה לשנה נוספת תמורת 1.5 מיליון דולר. שחקן ההגנה דניס גרבשקוב חתם לעונה אחת תמורת 1.5 מיליון דולר. שחקן הכנף השמאלית, דיוויד פארון, הגיע מסנט לואיס תמורת שחקן הכנף השמאלית, מגנוס פאג'ארבי ובחירת דראפט בסיבוב השני של שנת 2014. שחקן ההתקפה, שון הורקוף, נשלח בטרייד לדאלאס תמורת שחקן ההגנה פיליפ לארסון ובחירת דראפט בסיבוב השביעי של שנת 2016 שהגיעו לאדמונטון. מנגד, השוער ניקולאי קאביבולין, עזב את אדמונטון לטובת שיקגו כשבמקומו הגיעו שוערה של פיניקס, ג'ייסון לאברברה שחתם על חוזה לעונה אחת תמורת מיליון דולר. שחקן ההתקפה של הקבוצה, סאם גאגנר, שנפצע בלסת במהלך משחק קדם עונה מול ונקובר קנאקס, יעדר בתחילת העונה וכרגע לא ברור מתי הוא יחזור לפעילות.

 

 

אוטווה סנטורס

אוטווה סנטורס נמצאת במתכונת הנוכחית בליגת מאז שנת 1993. מאז הפעילה הקבוצה פעם אחת לסדרת הגמר בשנת 2007. בגלגול הקודם שלה, אוטווה הייתה מהקבוצות הראשונות שהשתתפו בליגה עם הקמתה בשנת 1917, אך המועדון נסגר בשנת 1934, לא לפני שזכה בארבע אליפויות בשנות ה-20 של המאה הקודמת.

 

הסנטורס, שבעונת 2012 סיימו במקום השמיני במזרח, הצליחו הפעם לסיים במקום השביעי עם 56 נקודות. למרות שהקבוצה הגיעה לסיבוב הראשון של הפליאוף בחיסרון ביתי מול מונטריאול קנדיאנס, הצליחה אוטווה לנצח בסדרה בצורה משכנעת בתוצאה 1:4, הרבה בזכות מאמנה הכריזמטי, פול מקלין.

 

בסדרת חצי הגמר הודחה אוטווה על ידי פיטסבורג פינגווינס בתוצאה 1:4. לאור ההצלחה של הקבוצה ביחס לתקציב הנמוך שלה, הוחלט להעניק למקלין את תואר מאמן העונה בליגת ה-NHL. בכך הפך מקלין למאמן השני בתולדות סנטורס שזוכה בתואר לאחר שז'אק מרטין עשה זאת בשנת 1999. הנהלת הקבוצה החליטה גם לתגמל את המאמן המצליח כשהאריכה את חוזהו בשלוש שנים נוספות.

 

בגזרת השחקנים נרשמו מספר שינויים במהלך הקיץ ובראשם הייתה החלטתו של הקפטן הוותיק של הקבוצה, דניאל אלפרדסון, לעזוב אחרי 17 עונות ולחתום בגיל 40 על חוזה לעונה אחת בדיטרויט רד וויגנס תמורת 5.5 מיליון דולר. במקומו מונה לתפקיד הקפטן הסנטר ג'ייסון ספיזה. שחקן הכנף השמאלית, קלארק מקארתור, הגיע מטורונטו תמורת 6.5 מיליון דולר לשנתיים ושחקן ההגנה ג'ו קורבו חתם על חוזה לעונה אחת תמורת 900 אלף דולר.

 

עזב את אוטווה אחרי 17 שנה. אלפרדסון ()
עזב את אוטווה אחרי 17 שנה. אלפרדסון

 

בקבוצה החליטו להאריך את חוזיהם של מספר שחקנים: חוזהו של המגן ג'ארד קוואן בארבע שנים נוספות תמורת 12.4 מיליון דולר, חוזהו של שחקן ההתקפה קולין גרינינג הוארך בשלוש שנים נוספות תמורת שמונה מיליון דולר, חוזהו של שחקן ההגנה פטריק ווירקיוץ' הוארך בשלוש שנים נוספות תמורת שש מיליון דולר וחוזהו של שחקן ההתקפה אריק קונדרה הוארך בשנתיים תמורת 2.5 מיליון דולר.

 

בניסיון לצרף שם גדול צירפה אוטווה את שחקן ההתקפה בובי ריאן מאנהיים דאקס תמורת שחקני ההתקפה ג'אקוב סילפוורברג וסטפן נודן וכן בחירת דראפט בסיבוב הראשון של שנת 2014. בנוסף הקבוצה שלחה את שחקן ההגנה סרגיי גונצ'אר לדאלאס תמורת בחירה בסיבוב השישי של דראפט 2013.

 

 

קלגרי פליימס

קלגרי פליימס הצטרפה לליגת ה-NHL בשנת 1981 ורשמה עד היום הצלחה יחסית. האליפות היחידה בתולדות המועדון נרשמה בשנת 1989 והקבוצה הופיעה עוד פעמיים בסדרת הגמר כשהפעם האחרונה הייתה בשנת 2004. הקבוצה לא הצליחה להעפיל בעונה החולפת לפליאוף לאחר שסיימה במקום ה-13 במערב עם 42 נקודות. במהלך העונה, כשהבינו בהנהלה כי כבר אבדו הסיכויים להעפיל לפליאוף, הוחלט לוותר על שירותיו של קפטן הקבוצה משנת 2003 ג'רום איגינלה, מלך השערים של קלגרי בכל הזמנים. להחלטה היו שיקולים כלכליים, במסגרתם החליטו בהנהלה להיפטר מהחוזה הכבד שיש לאיגינלה ובמקומו להביא שחקנים צעירים שיכולים לשמש את המועדון בשנים הבאות. איגינלה נשלח לפיטסבורג פינגווינס תמורת קנט אגוסטינו ובן האנווסקי הצעירים, וכן בחירת דראפט בסיבוב הראשון של 2013 (מורגן קלימצ'וק). במקומו של איגינלה מונה לקפטן שחקן ההגנה, מארק גיורדאנו.

 

השינוי המהותי שהתרחש הקיץ בקבוצה בוצע לאו דווקא בסגל השחקנים אלא בשדרת הניהול, בשעה שבריאן בארק מונה כנשיא המועדון. בארק, ששימש כמנכ"ל אנהיים דאקס כשזו זכתה באליפות בשנת 2007, קיווה לשחזר את ההצלחה כשמונה ב-2009 לנשיא ומנכ"ל טורונטו מייפל ליפס. לצערו של בארק, טורונטו לא הצליחה תחת ניהולו והוא פוטר מתפקידו לפני פתיחת עונת 2013. צחוק הגורל הוא שדווקא לאחר שעזב, טורונטו סוף-סוף הצליחה להעפיל לפליאוף.

 

 

בקלגרי יקווה בארק להראות שהוא עדיין מנהל מהשורה הראשונה בליגה בכך שינסה להוביל את פליימס להצלחה בפליאוף. במסגרת השינויים שבוצעו הקיץ שחקן הכנף השמאלית, אלכס טאנגאי ושחקן ההגנה קורי סאריץ' נשלחו בטרייד לקולורדו אבלאנש תמורת שחקן הכנף הימנית דיוויד ג'ונס ושחקן ההגנה שון אובריאן.

 

בנוסף, הקבוצה שלחה בטרייד לסנט לואיס בחירה בסיבוב החמישי של דראפט 2014 תמורת שחקן ההגנה כריס ראסל. הסנטר מיקאל באקלנד הוחתם מחדש על חוזה לשנתיים תמורת שלוש מיליון דולר. פליימס חידשו גם את חוזיהם של שחקן ההגנה טי.ג'יי ברודי בשנתיים נוספות תמורת 4.25 מיליון דולר, של שחקן הכנף הימני, בריאן מקגרטן, בשנתיים נוספות תמורת 1.5 מיליון דולר ושל הסנטר, גרג נמיזס, בשנה נוספת תמורת 725 אלף דולר. הסנטר שון מונהאן חתם לשלוש עונות תמורת 2.775 מיליון דולר והשוער קרי ראמו חתם לשנתיים תמורת 5.5 מיליון דולר.

 

ונקובר קנאקס

 

ונקובר קנאקס נמצאת בליגה מאז שנת 1970. הקבוצה העפילה לסדרת הגמר של ה-NHL שלוש פעמים בעבר, כאשר הפעם האחרונה הייתה בשנת 2011. ונקובר היא למעשה הקבוצה הקנדית האחרונה שהגיע למעמד הגמר, אך מאז הקבוצה הולכת אחורה. בעונת 2012 סיימה ונקובר את העונה הסדירה במקום הראשון בטבלת המערב, אך לא הצליחה לחזור לסדרת הגמר. בעונת 2013 הקבוצה כבר התדרדרה למקום השלישי במערב עם 59 נקודות.

 

למרות זאת, הקנאקס הגיעו לסיבוב הראשון של הפליאוף מול סן חוזה שארקס עם יתרון ביתיות ומשום כך הם אמורים היו להעפיל לשלב הבא. בפועל, הודחה ונקובר בסוויפ של 4:0. בעקבות ההדחה המאכזבת החליטה הנהלת הקבוצה לפטר את המאמן, אליאן ויגנאט. במקביל, ניו-יורק ריינג'רס, שהודחה אף היא בצורה מאכזבת מהפליאוף על ידי הבוסטון ברואנס בחצי גמר המזרח, החליטה לפטר את מאמנה, גון טורטורלה, שאימן את הקבוצה במשך חמש שנים.

 

בזמן שבניו-יורק החליטו להחתים את ויגנאט כמאמנם החדש, ונקובר החליטה שהמועמד המתאים להחליף את ויגנאט הוא טורטורלה, וכך יצא ששתי הקבוצות למעשה החליפו מאמנים מבלי להיות מתואמות על כך. במסגרת השינויים בסגל הקבוצה, השוער קורי שניידר, ששימש בעונה החולפת כשוער הראשון של הקבוצה, נשלח בטרייד לניו ג'רזי תמורת בחירת דאפט בסיבוב הראשון ב-2013. משום כך השוער הוותיק, רוברטו לואנגו, יחזור לשמש כשוער הפותח של הקבוצה וטורטורלה יקווה שבזכות המנהיגות של לואנגו, ונקובר תשחזר את ההצלחה שהייתה לה בפליאוף לפני שנים בודדות.

 

 

הסנטרים דריק רויי ומקסים לפייר עזבו לסנט לואיס. לעומתם, הסנטר בראד ריצ'רדסון הגיע מלוס אנג'לס קינגס וחתם לשנתיים תמורת 2.3 מיליון דולר, והסנטר מייק סנטורלי מוויניפג חתם לשנה תמורת 550 אלף דולר. שחקן ההגנה יאניק וובר שהגיע ממונטריאול חתם לעונה אחת תמורת 650 אלף דולר. שחקן ההגנה כריס טנב חתם לעונה תמורת 1.5 מיליון דולר ולעומתו שחקן ההגנה, קיט' בולארד, עזב למינסוטה.

 

ונקובר תפתח את העונה בסגל חסר לאחר שהנהלת הליגה החליטה להשעות את השחקן זאק קאסיין לחמישה משחקים, לאחר שפגע בלסת של שחקן האדמונטון אויילרס, סם גאגנר, במהלך משחק קדם עונה בין הקבוצות. כתוצאה מהפציעה, גאגנר יעדר מתחילת העונה.

 

במהלך אותו משחק פגע שחקן של נוסף של ונקובר, דייל ווייס, בראשו של שחקן אדמונטון, טיילור הול. בעקבות כך הושעה ווייס מכל משחקי קדם העונה אך בניגוד לקאסיין, ווייס יוכל לשוב ולשחק בפתיחת העונה. טורטורלה, שנחשב לאדם שמעורר אנטגוניזם ולא חושש להתעמת עם התקשורת בזכות הפה הגדול שלו, מודע לכוחו של האינטרנט ומשום כך דרש משחקניו אשר מחזיקים בחשבון טוויטר שלא לצייץ בפומבי שום דבר בנוגע לקבוצה.

 

 

וויניפג ג'טס

וויניפג ג'טס הצטרפה בפורמט מחודש לליגה בשנת 2012 לאחר שבגלגול הקודם היא שיחקה ב-NHL בין השנים 1979 ל-1996. הג'טס, שבעונת 2012 לא הגיעו לפליאוף, היו מאוד קרובים לעשות זאת בשנת 2013, אך שוב פספסו במעט כשסיימו במקום התשיעי במזרח עם 51 נקודות.

 

מאז שהקבוצה חזרה ל-NHL ועד היום, מאמן אותה קלוד נואל, אשר חוזהו הוארך הקיץ בעונה נוספת. בהנהלה מקווים כי בעונתו השלישית יצליח נואל להוביל את הקבוצה לפליאוף, כאשר החל מהעונה הקרובה היא תשובץ באיזור המערבי של הליגה. במקביל הוארך גם חוזהו של המנכ"ל, קווין צ'בלדייאוף.

 

בגזרת השחקנים, שחקן ההגנה זאק בוגוסיאן חתם על חוזה לשבע שנים תמורת 36 מיליון דולר.

 

 

 

שחקן ההתקפה בלייק ווילר חתם לשש שנים תמורת 33.6 מיליון דולר. שחקן ההתקפה בריאן ליטל חתם על חוזה לחמש עונות תמורת 23.5 מיליון דולר. שחקן ההגנה פול פוסטמה חתם על חוזה לשנתיים תמורת 1.425 מיליון דולר. שחקן ההתקפה אריק טנגראדי חתם לשנתיים תמורת 1.350 מיליון דולר. שחקן ההתקפה דווין סטוג'שי הגיע בטרייד ממינסוטה תמורת בחירת דראפט בסיבוב הראשון של שנת 2014. אל מנטויה שישמש כשוער מחליף הוחתם לעונה אחת תמורת 600 אלף דולר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים