שתף קטע נבחר

צילום: AP

נשיא איראן: כעסו של נתניהו משמח אותנו

חסן רוחאני הגיב לנאומו של ראש הממשלה באו"ם ואמר כי "ישראל מאוכזבת כיוון שחרבה הפכה לקהה ואיראן נעשית עוצמתית יותר מיום ליום". הוא אמר גם שארצו לא מוכנה לדון על הזכות להעשיר אורניום והתרברב כי דחה חמש הודעות של האמריקנים שניסו לקבוע פגישה בינו לבין הנשיא אובמה

התגובות מאיראן לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם ממשיכות לזרום: הנשיא האיראני חסן רוחאני אמר היום (יום ד') כי כעסו של נתניהו ומילותיו הנועזות רק משמחים את איראן. לדבריו שפורסמו בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", "מדובר במשטר תוקפני באזור שמתייחס לאיראן בצורה גסה, אך דבר זה רק גורם לנו לאושר". רוחאני שב והדגיש כי לארצו יש זכות מלאה להעשיר אורניום.

 

"ישראל זועמת כיוון שחרבה הפכה לקהה ואיראן נעשית עוצמתית יותר מיום ליום", אמר בשיחה עם עיתונאים לאחר ישיבת קבינט בטהרן. רוחאני התייחס בדבריו גם לניסיונות לקבוע פגישה בינו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה בנימה של התרברבות. "לפני הנסיעה שלי לניו יורק, האמריקנים שלחו חמש הודעות לארגן פגישה ביני לבין אובמה, אבל דחיתי אותם. הם יזמו תוכנית לפגישת חטף, אבל לא הסכמתי עם זה יותר מדי". עם זאת הדגיש, "אנחנו לא מסרבים לפגישה, אך הקרקע לא הייתה מוכנה".

רוחאני נוחת באיראן לאחר הביקור בארה"ב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוחאני נוחת באיראן לאחר הביקור בארה"ב(צילום: AFP)

מוקדם יותר היום אמר רמטכ"ל צבא איראן חסן פיירוז אבדי כי נאום נתניהו הוא תולדה של ייאוש. לדבריו, "נתניהו קיבע את דמותו באו"ם כמחרחר מלחמה". הוא הוסיף כי "האופציה הצבאית היום היא חלודה ומיושנת, ומונחת על שולחן רעוע".

 

נאום נתניהו באו"ם - עדכונים אחרונים:

איראן עונה: נתניהו מצית אש, נאומו מלחמתי

הפרלמנט האיראני: תומכים במדיניות רוחאני

יעלון: במערב מתפתים ולא פוקחים עיניים

ניו יורק טיימס: נתניהו מחבל במאמצי אובמה

 

"איראן האיסלאמית תנצח בגלל עמדתה הגמישה והמהפכנית", הצהיר הגנרל וקשר את דבריו לאמירותיו בתחילת החודש של המנהיג הרוחני, אייתוללה עלי חמינאי, שהצהיר כי "מתינות וגמישות לעיתים שימושית והכרחית". הגנרל, שדבריו צוטטו גם בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", הוסיף כי נאומו של נתניהו "מחזק את האיום נגד הציונים".

נתניהו "מחזק את האיום נגד הציונים". גנרל חסן פיירוז אבדי ()
נתניהו "מחזק את האיום נגד הציונים". גנרל חסן פיירוז אבדי
 

"המערב שוקל לאפשר לאיראן להעשיר חלק מהאורניום"

במקביל, יום לאחר שדרש ראש הממשלה בנאומו להכליל בהסכם עם טהרן את הפסקת העשרת האורניום, שוקלות מדינות המערב לאפשר לאיראן להעשיר רמה מסוימת של אורניום, כחלק מהמשא ומתן עמה שעתיד להתחיל בז'נבה בנובמבר.

 

בראיון לרויטרס אמר שר החוץ הליטאי, לינאס לינקביצ'יוס, כי ממשלות המערב שוקלות לאפשר לאיראן להמשיך להעשיר חלק מהאורניום שלה, כחלק מהסכם אפשרי עם טהרן במטרה לפתור את סכסוך הגרעין. "זו לא עסקה גמורה, אך בכל זאת זו אפשרות שיש לחקור אותה", אמר השר. ליטא מכהנת כנשיאת מועצת האיחוד האירופי.

 

משמעות מהלך זה היא הקלה בדרישה הנוכחית לאיראן - השעיית העשרת האורניום לאלתר - שהוצבה לנוכח החששות כי איראן מייצרת נשק גרעיני. "לאיראן יש זכות להעשיר אורניום, ולא נדון עליה במשא ומתן", אמר היום רוחאני. אך עם זאת הדגיש, "עלינו להיכנס לשיחות ולבדוק מה הצד השני מציע לנו".

 

מוקדם יותר היום אמר בכיר איראני כי נאום נתניהו "מלחמתי" ו"מאוד פרובוקטיבי". לדבריו, תוכנית הגרעין של טהרן היא לצורכי שלום. הדברים נאמרו על ידי חודדאד סאיפי, יועץ בכיר במשלחת האיראנית לאו"ם, דקות ספורות לאחר סיום נאומו של נתניהו בעצרת הכללית. לאחר נאום נתניהו עלה סאיפי על הבמה ואמר כי ישראל "שוב ניסתה להוליך שולל את הגוף הזה לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, אבל שלא כמו בשנה שעברה - בלי קריקטורה".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול ניסה ראש הממשלה נתניהו לקרוע את המסכה מעל פרצופו של נשיא איראן חסן רוחאני, ושיגר איום מפורש לטהרן ומסר לארה"ב: "אם ניאלץ - נפעל לבד מול משטר האייתוללות". נתניהו ניסה לשכנע את העולם שלא להתפתות למילים הפייסניות המגיעות מטהרן על תוכנית הגרעין, ולהיזהר מתרמית איראנית שמטרתה למשוך זמן בדרך לפצצה: "רוחאני לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של איראן ההבדל היחידי ביניהם הוא זה: אחמדינג'אד הופיע בעור של זאב, ורוחאני הוא זאב בעור של כבש".

 

הוא הציג את הצעדים האיראניים שרק הם יספקו את ירושלים: "פתרון דיפלומטי יחייב את איראן לארבעה דברים. האחד, להפסיק להעשיר אורניום. השני, להוציא מתחומי איראן את האורניום שכבר הועשר. השלישי, לפרק את התשתית להתקדמות בתוכנית הגרעין, כולל המתקן בקום והמתקן בנתנז. הרביעי - להפסיק את כל העבודה בכור המים הכבדים שאמור לייצר פלוטוניום. כל זה ימנע מאיראן להתקדם אל פצצה של ממש".

 

נתניהו הזהיר שאין להשאיר לאיראן גם לא יכולת מינימלית להעשיר אורניום. "לאלה המציעים

להשאיר להם יכולת כזו אני מציע להקשיב לדברי רוחאני מהעבר: 'מדינה שיכולה להעשיר אורניום ל-3% (שיעור העשרה שאינו מספיק לייצור נשק גרעיני אלא רק למטרות אזרחיות) תוכל להעשיר אורניום גם לדרגה גבוהה בהרבה'. זו הסיבה לכך שחייבים לפרק לגמרי את תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית".

 

לנוכח כל אלה אמר נתניהו כי על העולם לשמר את הסנקציות על איראן ולהחמיר אותן אם טהרן תמשיך להתקדם בתוכנית הגרעין בזמן המשא ומתן. "אל תסכימו לעסקה חלקית ולהסרת חלק מהסנקציות", אמר, "הסירו את הסנקציות רק כשאיראן תחליט להתפרק לגמרי מתוכניתה לנשק גרעיני. חבריי בקהילה הבינלאומית, אם אתם רוצים נוק-אאוט לתוכנית הגרעין של איראן בדרכי שלום - אל תסירו את הלחץ. ככל שהלחץ יהיה גדול יותר, כך הסיכוי יהיה גדול יותר".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/10/2013 16:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
"חרב ישראל הפכה לקהה", רוחאני
צילום: AP, AFP
מומלצים