שתף קטע נבחר

צילום: זאב טרכטמן

מועמדים על הכוונת: ירי ואיומים במגזר הערבי

לפני שהחל הקמפיין חתמו מועמדים על התחייבות למערכת בחירות בלתי אלימה. אבל לאחרונה נרשמו אירועי ירי על בתי מועמדים, השלכת רימונים ושליחת מכתבי איום בין השאר בכפר קאסם, בטירה, כפר קרע, כפר ראמה וכפר ריינה. המשטרה: נערכים לבחירות, מקווים למערכה ללא אלימות

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו ב-22 באוקטובר נרשמת בשבועות האחרונים החרפה קיצונית באירועי הירי, האלימות והאיומים כלפי מתמודדים ביישובים ערביים בישראל. כל התקריות הללו אומנם הסתיימו ללא נפגעים, וייתכן שנועדו רק לזרוע טרור ופחד, אבל הדבר מן הסתם לא מנחם את המועמדים - ובוודאי שלא את התושבים - כשהסכנה ממשיכה לרחף מעל ראשיהם.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הרשימה שלהלן כוללת בעיקר אירועי ירי, אבל גם השלכת רימונים ושליחת מכתבי איום. למרבה האירוניה, לפני שהתחילו הקמפיינים לבחירות 2013 חתמו רבים מהמתמודדים בבחירות לרשויות הערביות על הסכם התחייבות שלפיו תתנהל מערכת הבחירות באופן דמוקרטי וללא אלימות ושחיתות, אבל ההתחייבות נופצה באותה מהירות שבה נחתמה.

 

השחתת שלטי בחירות בטירה (צילום: פאדי מנסור ) (צילום: פאדי מנסור )
השחתת שלטי בחירות בטירה(צילום: פאדי מנסור )

 

מהמשטרה נמסר אתמול (ג') כי "בשנתיים האחרונות פותחה תוכנית כוללת לשיפור משמעותי ברמת הביטחון האישי והקהילתי במגזר הלא יהודי. התוכנית מתרכזת בהקמה של 'אורגנים' - יחידות אכיפה ושיטור המוכפפות לתחנות ומוכוונות במשימותיהן להשבחת שירותי המשטרה הניתנים לציבור הערבי בישראל. עד כה הוקמו אורגנים בנצרת, עיירות, טייבה וכרמיאל, ובעתיד הקרוב יוקמו גם בעשר תחנות נוספות. המשטרה נערכת למערכת הבחירות ומקווה שהמתמודדים ותומיכהם ינהלו מערכה נקייה ודמוקרטית וללא אלימות".


 

חרף הפעולות הללו, כפי שמפורט ברשימה הבאה, רמת הביטחון של התושבים במגזר הערבי ושל הפוליטיקאים המקומיים נמוכה למדי. 

 

השיטה: ירי על בית המועמד

כפר קאסם: בשבת האחרונה ירו אלמונים מנשק קל לעבר מטהו של סאמי עיסא, המתמודד על ראשות העיר. לפני שבועיים נורו 20 קליעים לעבר ביתו ומכוניותיו של תושב מחמולת בדיר, שנחשב לתומך אחד המועמדים בעיר. באירוע נגרם נזק לרכוש, וילדיו של בעל הבית לקו בחרדה.

 

איומים גם במסרונים (צילום:  פאדי מנסור) (צילום:  פאדי מנסור)
איומים גם במסרונים(צילום: פאדי מנסור)

 

ביום ראשון נעצרו בכפר קאסם 16 חשודים במעורבות באירועי ירי וסחר באמצעי לחימה ומעצרם הוארך בבית המשפט ברמלה. המשטרה בודקת אם הם מעורבים גם באירועי ירי על רקע הבחירות בכפר. ממשפחת בדיר נמסר: "אין לנו אויבים. הירי בא רק על רקע הבחירות, אבל הוא לא ירתיע אותנו".

 

כפר קרע: לפני כחודש ירו אלמונים לעבר ביתו של ראש המועצה מזיה מסארווה, שמתמודד על התפקיד גם בבחירות הקרובות. שלושה חשודים במעשה נעצרו בתחילת השבוע ושלשום הם הובאו להארכת מעצר.


ירי אל רכב פרטי בטירה (צילום: פאדי מנסור) (צילום: פאדי מנסור)
ירי אל רכב פרטי בטירה(צילום: פאדי מנסור)
 

כפר ראמה: לפני כשלושה שבועות הושלך רימון לעבר ביתו של פאתן רטאס, פעיל חד"ש שהודיע שהוא תומך במועמד המפלגה לראשות המועצה, ניקולא ג'ובראן. שניהם גם קיבלו מכתבי איום. לרטאס נכתב: "אנחנו הולכים לירות בך בין העיניים יחד עם כל משפחתך, יחד עם הצמרת שלך... יא בני שרמוטות. תתחיל לספור את ימיך".

 

לג'ובראן נכתב: "תספור את ימיך ותתחיל להיפרד מבני משפחתך... אתה הולך למות... וגם אחיך והדודים שלך וכל משפחתך".

 

כפר ריינה: אלמונים ירו בשבת לעבר ביתו של וקתור בראנסי, המתמודד על ראשות המועצה. לאחר האירוע גינו כל המתמודדים בכפר את הירי וקראו לתומכיהם לשמור על אווירה נקייה.

 

טירה: במהלך ספטמבר נורו יריות לעבר רכב פרטי שתלה דגלים של אחד המתמודדים. כמו כן הושחתו שלטים וכרזות.

פורסם לראשונה 08/10/2013 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
ירי בכפר קאסם. 16 חשודים נעצרו
צילום: חסן שעלאן
מומלצים