שתף קטע נבחר

הנקה פומבית

60 אמהות הגיעו לאירוע ההנקה הבינלאומי בוונקובר על-מנת להשיג שיא בספר "גינס". בישראל לא שמעו על האירוע

ביום שבת האחרון צויין יום ההנקה הבינלאומי ה-12 במספר. האירוע עבר בשקט יחסי ולא זכה לתהודה גדולה ברחבי המדינה. אמהות מניקות התבקשו להניק בציבור על-מנת לרשום את השיא במספר התינוקות המונקים בבת אחת בספר "גינס".

 

האירוע, שהתקיים בערים שונות ברחבי קנדה, נערך בוונקובר במרכז הקהילתי "קריקסייד", וזכה להשתתפותן של 60 אמהות, בעידודו של המרכז לשירותי בריאות של ונקובר והסביבה, Vancouver Coastal Health, שגם אירגן את האירוע.

 

שירותי הבריאות Coastal Health מקווים להשיג עד שנת 2015 חרויות נרחבות יותר המעוגנות בחוק עבור אמהות מניקות. על פי ממצאי הוועדה להנקה The Breastfeeding Committee of Canada, שיעור ההנקה בשנים 2009-2010 עמד על 26% בלבד לנשים שהמשיכו להניק את ילדיהן עד גיל שישה חודשים. שיעור ההנקה לנשים שמתחילות בהנקה גבוה בהרבה ועומד על שיעור שבין כ-85% עד קרוב למאה אחוזים.

 

אולם הנושא של הנקה ציבורית עדיין שנוי במחלוקת. נשים זוכות למסרים כפולים, כאשר מצד אחד מופעל עליהן הלחץ להעניק לתינוקן חלב-אם הנחשב למקור התזונה הטוב ביותר, ומנגד, הן אינן זוכות להבנה הציבורית הראויה בבואן להניק בציבור.

 

 

בינואר 2011, למשל, כתבה שפורסמה ב"ונקובר סאן" מתחה ביקורת על אישה שניסתה להניק בפומבי, כאשר הגיבה לסיפורה של אישה שניסתה להניק את תינוקה בחנות בוונקובר. האישה התבקשה לעזוב את המקום בתואנה שהדבר מפריע ללקוחות האחרים. הכתבה התייחסה להנקה בציבור כאילו עמדה בקנה אחד עם לבישת ביקיני בהלוויה, שימוש במילת ה-F בפני סבתא, או הליכה בעירום בגן שעשועים. לאחר מכן, יצאה ויקי בל מהמועצה לזכויות אדם בהצהרה כי נשים מניקות המרגישות כי לא ניתן להן החופש המלא להניק בציבור רשאיות לגשת למועצה לזכויות אדם ולהגיש תלונה בגין אפלייה על בסיס מין. ואכן, קוד ההתנהגות שקבעה המועצה לזכויות אדם בבריטיש קולומביה מציין כי אפלייה מינית כוללת הטרדות לגבי "היריון והנקה" במקומות ציבוריים, שביניהם כלולות חנויות.

 

מוקדם יותר השנה הכריזה ממשלת בריטיש קולומביה כי תעניק 65 מיליון דולר לבנק החלב במחוז, שמספק תרומות חלב לאימהות שאין באפשרותן להניק. במקביל, הכריזה ממשלת אונטריו בספטמבר האחרון על הענקת 2.5 מיליון דולר לתמיכה באימהות מניקות, כולל סיוע לבתי-חולים ולמרכזים בריאותיים בדבר עמידה בתקנות שקבע ארגון הבריאות העולמי בנושא. הארגון העולמי תומך בהנקה ואף ממליץ לאימהות להניק את תינוקן לפחות עד גיל שישה חודשים.

 

 

"אתגר ההנקה" הוא פרי יוזמתה של אגודת Quintessence מוונקובר שהחלה את האירוע ב-2001. האגודה, אשר נוסדה ב-1998, עוסקת בהענקת חינוך בנושא הנקה, ומעודדת יצירת בנקים שבהם ניתן להשיג חלב אם.

 

בישראל, מארגנת קבוצת "לה לצ'ה" המקומית, התומכת באימהות מניקות, את שבוע ההנקה במקביל לשבוע ההנקה הבינלאומי. עם זאת, לא נראה כי היום הבינלאומי הנקרא "אתגר ההנקה" נכנס עדיין לתודעה הישראלית.

 

בנוסף, חיפוש משולב של "הנקה" ושיא "גינס" בגוגל מוביל ליותר תוצאות של נשים השואלות אם הן רשאיות לשתות בירה "גינס" בזמן הנקה מאשר מידע אודות יום ההנקה הבינלאומי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים