שתף קטע נבחר

לפיד: אין צורך לדרוש הכרה כמדינה יהודית

מחלוקת בממשלה. לאחר שנתניהו שב והצהיר ב"בר אילן 2" כי על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, אמר שותפו הבכיר בממשלה כי הוא חלוק עליו. "אבי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט כדי לקבל הכרה מאבו מאזן"

מחלוקת בין שר האוצר יאיר לפיד לראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הדרישה מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. בראיון לרשת "בלומברג" הלילה (יום ד') אמר לפיד: "אני לא חושב שאנחנו צריכים הצהרה מהפלסטינים שהם מכירים בישראל כמדינה יהודית. אבי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט כדי לקבל הכרה מאבו מאזן". הראיון נערך ימים ספורים לאחר נאום "בר אילן 2", שבו שב נתניהו ואמר כי ההכרה הפלסטינית היא תנאי במשא ומתן.  

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מדעי הרוח: כמה שווים יצירתיות וביקורתיות?

בן 13 נפל למותו מקומה 6, הנסיבות נחקרות 

 

"כן", אמר לפיד למראיין. "אני רוצה שישראל תהיה מדינה יהודית. אבל הסיבה שאני חושב שפתרון שתי המדינות הוא ההצעה היחידה על השולחן היא שבגלל שאם נמשיך לשלוט על שלושה או ארבעה מיליון פלסטינים הזהות של ישראל תיעלם. אז אנחנו צריכים להפריד את עצמנו מהפלסטינים".

 

יו"ר יש עתיד הוסיף ואמר כי "אנחנו צריכים לתת לפלסטינים מדינה משלהם עם גבול ברור. בזה אני מסכים איתו (בנימין נתניהו). אני לא מסכים איתו - באופן ציבורי ופרטי, כי אנחנו מדברים הרבה - בנוגע לכך שאני לא חושב שאנחנו צריכים הצהרה מהפלסטינים שהם מכירים בישראל כמדינה יהודית". לדברי לפיד, "כל ההכרה במדינת ישראל היא שאנחנו מכירים בעצמנו. לאחר 2,000 שנים שהיינו תלויים באחרים".

 

בתחילת השבוע שב ראש הממשלה נתניהו על עמדתו שלפיה הכרת הפלסטינים

במדינה יהודית היא תנאי הכרחי לפתרון בסוגיה. במהלך נאומו באוניברסיטת בר אילן הדגיש נתניהו כי הכיבוש לא יצר את הסכסוך. "שנים אמרו שלב הסכסוך במזרח התיכון הוא הפלסטינים. הפרה הקדושה הזו נשללה בתהפוכות. האומנם הוא יצר את הסכסוך? מבחינתי הוא התחיל ב-1921 ביום שערבים תקפו את בית העולים ליפו ולא במאבק על שטחים נגד עליית יהודים לארץ ישראל".

 

נתניהו אמר עוד כי "אני מקווה שיכירו במדינה יהודית כתנאי הכרחי לפתרון הסכסוך ושיכירו בצרכינו לביטחון. הפלסטינים צריכים לוותר על הזכות השיבה. אחרי דורות של הסתה, אין לנו ביטחון שההכרה תחלחל מטה לעם הפלסטיני. לכן, צריכים סידורי ביטחון חזקים מאוד וללכת קדימה ולא בעיוורון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים