שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

רגב, סטרוק ומיכאלי: הח"כיות עלו לבית המרן

ביום השני לשבעה ממשיכים להגיע מבקרים לבית הרב. רגב הגיעה עם תמונה מפגישתה האחרונה עם המרן. גם מרב מיכאלי הגיעה לנחם: "הוא היה אדם מורכב". סגן שר הדתות אלי בן דהן מהבית היהודי הותקף מחוץ לאוהל

מאות מנחמים המשיכו להגיע הבוקר (ד') לבית של הרב עובדיה יוסף בירושלים ולהביע תנחומים לבני משפחתו ולקהל מאמיניו, שנשאר במקום ומתאבל על המנהיג הנערץ שהלך לעולמו ביום ראשון השבוע. זרם המבקרים הבליט את בואן של הנשים, בהן חברות כנסת, שסיפרו על הקשר שלהם עם הרב עובדיה יוסף. מירי רגב הגיעה מצוידת בתמונתה עם הרב עובדיה, שצולמה בפגישתם האחרונה לפני שלושה שבועות.

 

רגב והתמונה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
רגב והתמונה(צילום: רועי עידן)

 

"הוא היה איש שהקדים את זמנו בכל הקשור ליחס לנשים. בפגישתנו האחרונה היה לו חשוב לדבר על מצבן של העגונות, שרבות מהן הוא התיר לאורך שנותיו כרב ראשי וגם בהמשך הדרך שלו", אמרה רגב. "הרב יוסף תמיד ראה את הקשיים של האנשים הפשוטים וידע להתייחס אליהם באותו כבוד שבו נהג במנהיגים".

 

התפילות בבית הרב, הבוקר (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
התפילות בבית הרב, הבוקר(צילום: אמיר לוי)

חברי הכנסת אלי ישי ואריה דרעי (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
חברי הכנסת אלי ישי ואריה דרעי(צילום: אמיר לוי)
 

 

למקום הגיעו גם חברות סיעת הבית היהודי, איילת שקד, אורית סטרוק ושולי מועלם. "הגענו כדי לנחם את המשפחה ולהביע כבוד", אמרה שקד, שהתייחסה גם לביקורת שספג אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו מהרב דוד יוסף, בעניין גיוס בחורי הישיבות, ואמרה: "למרות הטענות האלה, אני בטוחה שיש מקום נרחב למציאת פתרון שכולם יוכלו לחיות איתו".

 

בניו של הרב יוסף מקבלים מנחמים (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
בניו של הרב יוסף מקבלים מנחמים(צילום: אמיר לוי)

סיום התפילה (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
סיום התפילה(צילום: אמיר לוי)

 

חברת הכנסת אורית סטרוק אמרה כי "ביום מותו הייתה אמורה להיות לי פגישה עם בתו עדינה. הוא אמנם לא היה הרב של הציבור הדתי-לאומי אבל למעשה הוא היה הרב של כולם, למפעלים שהקימו הוא ובתו למען נשים יש השפעה רבה". ח"כ מועלם הוסיפה כי "היה חשוב לנו לנחם את המשפחה ואת בנותיו על אובדן של אבא, ושל גדול הדור. יש כאן הרבה כאב, בלתי אפשרי להפריד את האישי מהציבורי".

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

גם מרב מיכאלי הגיע כדי לנחם, למרות ההשקפות השונות בינה לבין הרב עובדיה יוסף. "החיים מורכבים וגם הרב היה אדם מורכב. באתי בעיקר להזדהות ולהשתתף עם חלק עצום ומאוד משמעותי בחברה הישראלית שחווה אובדן", אמרה.

 

סגן שר הדתות אלי בן דהן מהבית היהודי הגיע לניחום האבלים והותקף מחוץ לאוהל על ידי קומץ שקרא לו לעזוב את המקום וקראו לעברו "יש לך כיפה מזויפת" וכן תקף אותו על הברית עם יאיר לפיד.

 

שר הפנים, גדעון סער, אמר בבית האבלים כי לרב עובדיה יוסף "הייתה רגישות אדירה לבני אדם ואהבת ישראל גדולה. יש לי כאב גדול שמהול בהרבה מאוד זיכרונות ממנו לאורך השנים וגם במחשבות על דברים שלא הספקנו".

השר יובל שטייניץ שהגיע לנחם אמר כי הרב "היה איש רוח ענק, אינטלקטואל ממדרגה ראשונה. כשר אוצר ראיתי איך דאג לפרנסה של עם ישראל וקיבלתי ממנו הרבה גיבוי ותמיכה".

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, הגיע לנחם וסיפר על מפגשיו הקודמים עם הרב יוסף. "אני חושב שהייתי בבית הזה עשרות רבות של פעמים בכל תפקידיי. אני זוכר את התקופה שבה נאבקנו נגד הלנת שכרם של עובדי רשויות במדינת ישראל וברור לחלוטין שמבחינת החקיקה הישראלית זה דבר חמור, אבל קיבלתי גם את החיזוק הנדרש מכל היבט", אמר פרץ. "אני חושב שבסך הכול מדובר באמת באדם משכמו ומעלה זה קטן מדי לומר על היכולת שלו, כמעט לומר את דברו בכל תחום ותחום וכמובן אני כאיש חברה, כאיש שלום, מצאתי בו בהחלט איש שיח מאוד מעניין ושותף להרבה מאוד מהלכים שעשינו במדינת ישראל".

 

בימים האחרונים רבים מהמנחמים מגיעים לביתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס אחרי שלא הצליחו להגיע למסע הלוויה, שבו השתתפו על פי ההערכות כ-850 אלף בני אדם. חלק מהמגיעים לנחם לא הכירו את הרב יוסף

אישית, אלא התוודעו לדבריו מהתקשורת ומספריו. הם הגיעו בחולצה קרועה לאות אבל. "למרות שלא הכרתי אותו באופן אישי הייתה לו השפעה גדולה על חיי ולכן היה לי חשוב להגיע לכאן. לאורך כל השנים הרביתי לקרוא את ספריו וניסיתי תמיד ללכת לאור הערכים שהתווה", אמרה שרה מחיפה.

 

עליזה אביטל, חילונית תושבת ירושלים, הגיעה לנחם וסיפרה: "בשבילי הוא כמו אבא, למרות שאני חילונית. הקשר בינינו היה ארוך שנים. אבי חלה לפני עשרים שנה והרב הכיר את המשפחה באופן שטחי אבל בא לבקר ולנסות לעזור. למרות מעמדו הרם הוא היה איש ענו ופשוט, אדם של אנשים, שידע להתחבר לכל אחד. כשפגשתי אותו הוא ידע תמיד לקדם את פניהן של נשים ולנהוג בהן באופן שווה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
התפילות בבית הרב
צילום: אמיר לוי
מומלצים