שתף קטע נבחר

בגיל 100: מת הפושע הנאצי אריך פריבקה

פריבקה נידון למאסר עולם בגין חלקו בטבח 335 אזרחים, בהם עשרות יהודים, ליד רומא ב-1944. תנאי מעצר הבית המקלים שניתנו לו לפני שלוש שנים - כולל זכות לצאת לקניות ולכנסייה - עוררו זעם בקהילה היהודית

אריך פריבקה, קצין SS גרמני נאצי שהורשע באחד ממעשי הטבח הגדולים ביותר בתולדות איטליה, מת היום (ו') ברומא בגיל 100. כך הודיע עורך דינו.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

פריבקה חי תחת מעצר בית בבירת איטליה אחרי שנידון למאסר עולם ב-1998 בגין רצח 335 אזרחים בטבח בפאתי רומא במרס 1944. באותה העת הוא היה אחראי על כוחות SS שהוציאו להורג את 335 האנשים בתגובה על הרג 33 חיילים גרמנים על-ידי קבוצת פרטיזנים.

 

מעצר הבית הוקל, הקהילה היהודית זעמה. פריבקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מעצר הבית הוקל, הקהילה היהודית זעמה. פריבקה(צילום: AFP)

אחרי המלחמה נמלט פריבקה לארגנטינה אולם הוא גורש לאיטליה אחרי שהתראיין לערוץ טלוויזיה בארה"ב והודה בתפקידו ברצח. הוא טען אז כי הטבח בוצע נגד "טרוריסטים". עורך דינו של פריבקה, פאולו ג'אקיני, אמר בהודעה שפרסם היום כי פריבקה הותיר ראיון אחרון שהוא בבחינת "הצוואה האנושית והפוליטית שלו". לא ברור מתי יתפרסם הראיון הזה.

 

תנאי מעצר הבית שבהם חי פריבקה בשנים האחרונות עוררו זעם בקרב ארגונים יהודיים באיטליה. לפני שלוש שנים הם מחו על כך שבית המשפט התיר לפושע הנאצי לצאת מדי יום לקניות ולביקור בכנסייה. פריבקה נידון תחילה למאסר עולם, אולם זה הומר במעצר בית מלא עקב מצבו הבריאותי.

 

מת בשיבה טובה. הפושע הנאצי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מת בשיבה טובה. הפושע הנאצי(צילום: AFP)

 

נשיא הקהילה היהודית ברומא, ריקארדו פסיפיקי, קרא אז לשר המשפטים לבטל את ההחלטה ולדחות על הסף כל ניסיון להקל בתנאי המעצר

של פריבקה. "ההחלטה הזו היא בגדר ביזיון לאומי. אין סליחה על פשעים נגד האנושות", אמר פסיפיקי לעיתון "קוריירה דלה סרה".

 

הטבח שבו לקח פריבקה חלק בוצע אחרי שהנאצים החליטו להוציא להורג עשרה איטלקים על כל חייל נאצי מבין ה-33 שנהרגו. הם אספו אסירים פוליטיים מבתי כלא, פושעים וגם 75 יהודים, וירו בהם במחצבה מחוץ לרומא. פריבקה הודה כי ירה למוות בשני פרטיזנים וסייע בלכידתם של רבים אחרים. עם זאת, הוא הדגיש לכל אורך הדרך כי ביצע את הפקודות שהוטלו עליו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אריך פריבקה בעת הסגרתו מארגנטינה
צילום: AFP
צילום: AFP
פריבקה בבית המשפט. השאיר "ראיון אחרון"
צילום: AFP
מומלצים