שתף קטע נבחר

הערב: הציקלון ההרסני מאז 99' יגיע להודו

הסופה "פיילין", שעוצמתה 5 מתוך 5, עושה דרכה לתת-היבשת וצפויה להגיע אליה הערב. 400 אלף בני אדם עזבו את בתיהם כדי להסתתר במקלטים, אבל החשש הוא שהיא תותיר אחריה הרס אדיר כמו זה שגרמה באותו אזור סופת ציקלון לפני 14 שנה, אז נהרגו כ-10,000 איש

קרוב ל-400 אלף בני אדם נמלטו מבתיהם למקלטים ובתי מחסה על רקע התקרבות סופת הציקלון האדירה "פיילין" למזרח הודו. גשמים כבדים כבר יורדים באזור ורוחות ערות מנשבות בו. ממשלת הודו פרסמה אזהרה בדרגת "אדום" על רקע ההערכות שהציקלון, שמאמינים כי יהיה החזק ביותר שפקד את הודו מאז 1999, יגרום נזק חמור.

עוד חדשות ב-ynet:

 

מוסלמים והינדים התאספו במסגדים ובמקדשים במדינת המחוז אוריסה והתפללו לאלוהיהם שסופת הציקלון לא תהיה הרסנית כמו זו שגרמה למותם של כעשרת אלפים בני אדם לפני 14 שנה. גשם כבד ירד הלילה בכפרים במדינת אנדרה פרדש הסמוכה. הציקלון פיילין מתאפיין ברוחות המנשבות במהירות של לפחות 220 קמ"ש והוא צפוי לגרום לעלייה של 3.4 מטרים בפני הים כשיפגע הערב בחופי הודו. 

הים מול הודו כבר סוער, על רקע התקרבות הסופה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הים מול הודו כבר סוער, על רקע התקרבות הסופה(צילום: AFP)

"לסופה יש פוטנציאל הרסני גדול בהתחשב במהירות הרוחות שלה", אמר לקשמן סינג ראתור מהמכון המטאורולוגי של הודו. על רקע התקרבות הסופה שידרו תחנות הטלוויזיה בהודו תמונות של משפחות צועדות בגשם למקלטים. תיירים נטשו את אזור החוף הפופולרי פורי, ואנשי ממשל השמיעו קריאות אזהרה מפני הציקלון באמצעות רמקולים וכן ברדיו ובטלוויזיה.

 

לפי צילומי לווין, בבוקר שבת הייתה הסופה פיילין רחוקה כ-300 קילומטרים מהחוף. עם רדת החשכה היא צפויה להגיע להודו. גורמי ממשל הזהירו כי היא על סף הפיכה ל"סופר ציקלון". מרכז Tropical Storm Risk שמושבו בלונדון כבר מגדיר את הסופה ככזו, והוא מדרג אותה בקטגוריה 5 - החזקה ביותר. חלק מהחזאים משווים את גודלה של הסופה ואת עוצמתה להוריקן קתרינה, שהיכתה בניו אורלינס ב-2005 ושגרמה למותם של כ-1,800 בני אדם בארה"ב. 

החשש: שידור חוזר של אירועי 1999 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החשש: שידור חוזר של אירועי 1999(צילום: AFP)
 

עוצמתה של הסופה עוררה זכרונות מהסופה שפקדה את הודו ב-1999, אז היכו רוחות במהירות 300 קמ"ש באודישה במשך 30 שעות. אלא שהפעם ממשלת אודישה מו

כנה טוב יותר. כחצי מיליון בני אדם צפויים לתפוס מחסה בבתי ספר ובבניינים חזקים נוספים. לפחות 60 אלף איש עזבו את בתיהם גם באנדרה פרדש הסמוכה.

 

הרשויות הזהירו גם מפני נזק לגידולי שדה, לבתי מגורים בכפרים, לבניינים ישנים ולאספקת החשמל והמים. גם תנועת הרכבות עלולה להיפגע.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תהיה עליה של 3.4 מטרים בגובה גלי הים
צילום: AFP
מומלצים