שתף קטע נבחר

לפיד לפני מושב הכנסת: "דור שלם קורס כאן"

לקראת פתיחת מושב החורף התכנסו הסיעות לישיבות הפתיחה שלהן. למרות הביקורת, שר האוצר הדגיש: "יש עתיד תפעל למען מעמד הביניים ותקדם שלום עם הפלסטינים". נתניהו: "נקדם את חוק משאל העם". נפתלי בנט: "אם השמאל רוצה הסכם - שיביא אותו להכרעת העם"

שעה קלה לפני מושב החורף של הכנסת, מתכנסות בצהריים (יום ב') הסיעות השונות לישיבות הפתיחה שלהן. ynet העביר שידור חי מישיבת הסיעה של יש עתיד, ובה טען היו"ר יאיר לפיד שבמהלך המושב הקרוב תפעל המפלגה לקידום המו"מ המדיני במטרה להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. לאנשי הימין הוא קרא: "אל תנצלו כל פיגוע כדי לקרוא כל פעם להפסיק את התהליך. זה משחק לידי המחבלים. הם עושים את זה כדי שהתהליך ייפסק. מדיניות ממשלת ישראל לא תיקבע על ידי חמאס או הג'יהאד האיסלאמי".

 

בהמשך התקיימה ישיבת הליכוד, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו כמעט לא התייחס במהלכה למו"מ. בהצהרה קצרה הוא ציין שבמושב הקרוב תקדם המפלגה חוק משילות חדש, חוק השוויון בנטל ואת חוק משאל העם: "כדי שכל הסכם - אם יושג - יובא להכרעת העם".

 

בישיבת הסיעה של יש עתיד מנה השר לפיד את המשימות שלדבריו תבצע המפלגה במושב הקרוב: "נעביר בקריאה שנייה ושלישית את החוק לשוויון בנטל ותוך שלוש שנים 70 אחוז מתלמידי הישיבות יחלו בשירות אזרחי או צבאי. זאת לא רק מהפכה חברתית אלא גם כלכלית".

 

בהמשך הזכיר לפיד גם את שינוי שיטת הממשל והבטיח לקדם את ברית הזוגיות, "כדי שכל זוג במדינת ישראל - גם להט"בים - יוכל להתחתן. בנוסף נוביל חקיקה שתאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בצירים מרכזיים באזורים חילוניים. אין כאן מהלך אנטי-דתי. המטרה היא שסבא עני יוכל לנסוע בשבת לבקר את הנכדים שלו".

 

לאחר מכן טען שהסיעה תפעל לשינוי סדרי עדיפויות לטובת מעמד הביניים, כדי להוזיל את מחירי המזון, הדיור ומוצרי היסוד. "דור שלם קורס סביבנו", אמר.

 

בניגוד ללפיד, שותפו נפתלי בנט דיבר היום על פתיחתה של אינתיפאדה זוחלת ועל הקשחת עמדות מול הפלסטינים. בישיבת הסיעה של הבית היהודי אמר שר הכלכלה: "במושב הבא נעביר את חוק יסוד משאל עם כדי למנוע קרע בעם. במלאות 20 שנה להסכמי אוסלו - נעשה סוף להסכמי מיצובישי. אם השמאל מאמין שרוב העם בעד חלוקת הארץ, אדרבה - שיביא את זה למשאל עם".

 

גם הוא דיבר על מצב הכלכלי של מעמד הביניים והוסיף: "חצי ממדינת ישראל מרוויח פחות מ-6,000 שקל בחודש ולא מצליח להרים את הראש מעל המים. היה בזמן האחרון שיח על עזיבה, ואני קורא לכל מי שמתקשה - אל תוותרו על ישראל ואנחנו כממשלה לא נוותר עליכם. אנחנו עמוק בתוך העבודה על הורדת יוקר המחיה בשורה ארוכה של רפורמות".

 

גם סיעת ש"ס התכנסה בביתו של מנהיגה הרוחני, הרב עובדיה יוסף, במלאות שבוע למותו. הם ישבו סביב שולחנו של הרב, שבראשו כיסאו הריק של הרב, נר נשמה ותמונה גדולה שלו.

 

חבר הכנסת אלי ישי, הנמצא בעימות עם יו"ר המפלגה אריה דרעי, בלט בהיעדרו, אך מקורביו טענו כי שהה מחוץ לעיר ולכן לא הספיק להגיע לישיבה בהתראה קצרה.

 

דרעי אמר: "קשה לנו מאוד. קשה להאמין שהכיסא ריק ויש לידו נר נשמה ונשאר לנו רק לראות את תמונת הרב". דרעי הוסיף כי "אין ברירה אחרת חייבים להמשיך, כל מה שנעשה זה רצונו, דרכו וציוויו של הרב". יו"ר ש"ס ציין כי בעיניו, הרב יוסף מבחינה מסוימת עדיין בחיים. הוא קרא לחבריו לסיעה להישאר מאוחדים תחת מנהיגותו ולקיים את הוראות מועצת חכמי התורה של המפלגה.

 

יו"ר הסיעה, ח"כ אריאל אטיאס, אמר כי מכיוון שמושב הכנסת נפתח ביום השבעה על מות הרב יוסף, הם לא היו מסוגלים לכנס את הישיבה בכנסת ולכן בחרו לקיים אותה בביתו.

 

גם שאר הסיעות עורכות בצהריים ישיבות, לפני פתיחתו הרשמית של המושב במשכן הכנסת בשעה 16:00. בישיבת הפתיחה של המושב ינאמו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'. ynet יעביר בעת פתיחת המושב משדר מיוחד מהאולפן ומהמשכן בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר לפיד
צילום: גיל יוחנן
צילום: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
מומלצים