שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דורון תבורי מצטרף להפקת "הדיבוק" בגשר

  הפקת הדגל של העונה הקרובה בתיאטרון גשר חוזרת ליצירה הקנונית בעיבוד חדש של רועי חן. את הנאהבים לאה וחנן יגלמו אפרת בן צור וסשה דמידוב

  השחקן דורון תבורי מצטרף לתיאטרון גשר. תבורי ישתתף בהפקת הדגל של העונה הקרובה בתיאטרון - עיבוד למחזה "הדיבוק", מאת ש. אנסקי (שלמה זיינביל רפפורט), שיביים יבגני אריה. החזרות על ההצגה, שתעלה בתחילת חודש ינואר, יתחילו כבר השבוע.

   

  בתפקיד הנאהבים לאה וחנן - דמויות מיתולוגיות בתולדות התיאטרון היהודי, ישחקו אפרת בן צור וסשה דמידוב. תבורי יגלם בהצגה את סנדר, אביה של לאה. בהצגות הראשונות של ההפקה המקורית של הבימה, שהוצגה כ-1,000 פעם, גילמו את התפקיד נפילי התיאטרון העברי, בהם מנחם גנסין, שמעון פינקו ושמואל רודנסקי. המחזה, שמקפל בתוכו פולקלור ומיסטיקה יהודית, נחשב לאחת היצירות הקנוניות של התרבות היהודית. ההפקה הנוכחית של תיאטרון "גשר" מתבססת על המחזה המקורי, אך נכתבה מחדש על ידי הדרמטורג, המתרגם והסופר רועי חן.

  דורון תבורי. נכנס לנעליים גדולות ()
  דורון תבורי. נכנס לנעליים גדולות
   

  "המחזה בוחן מחדש את סיפור האהבה שבמרכזו, במבט פחות מיסטי ויותר פסיכולוגי מבלי לאבד את הנופך הרומנטי הקיים בו", אומר חן. "לצורך כתיבת המחזה נעזרתי במקורות העוסקים בתופעת הדיבוק ובמומחים בתחום, החל ממקובלים ירושלמיים ועד לפסיכולוגים ופסיכיאטרים על מנת להבין מהו בעצם הדיבוק. המחזה מבקש להביא לידי ביטוי גם את נושא ההעצמה הנשית דרך הגיבורה, אישה המחפשת את קולה בחברה דכאנית במהותה. אני מקווה שהתוצאה מבטאת כבוד רב לאחת הקלאסיקות הגדולות בתיאטרון העברי".

   

  "הדיבוק" מתרחש במזרח אירופה בסוף המאה ה-19, ומספר את סיפור אהבתם בסתר של חנן, בחור ישיבה עני שעוסק בקבלה, ולאה, בתו של גביר העיירה. כשחנן מגלה כי לאה מיועדת לגבר אחר, הוא מת משברון לב. לאחר מותו הוא חודר לגופה של לאה ערב חתונתהּ ומסרב לצאת משם. משפחתה ותושבי העיירה נחושים לעשות כל שניתן על מנת לגרש את הדיבוק שנכנס בה.

   

  "הדיבוק" עלה לראשונה על בימה מקצועית בשפת המקור, יידיש. הצגת הבכורה של "הלהקה הווינאית", נערכה בוורשה בשנת 1920.

   

  שנתיים לאחר מכן הוצג המחזה לראשונה במוסקבה בעיבוד לעברית מאת חיים נחמן ביאליק ובביצוע שחקני הבימה. עם עלייתה של קבוצת התיאטרון לארץ, בשנת 1928, הוצג המחזה לראשונה גם כאן. בתפקיד הראשי, שהפך שם נרדף לשמהּ, שיחקה חנה רובינא.

   

  בשנים האחרונות הוצג "הדיבוק" בישראל בכמה גרסאות שונות, ובהן ההפקה שעלתה באנסמבל עתים בבימויה של רנה ירושלמי, הפקת קבוצת התיאטרון הפולני בבימויו של קז'יסטוף ורליקובסקי שהוצגה בפסטיבל ישראל, ופרויקט של תיאטרון הבימה, שכלל עבודות תיאטרון שונות שהתייחסו למחזה.   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רובינא. תפקיד שהפך שם נרדף לשמה
  לאתר ההטבות
  מומלצים