שתף קטע נבחר

יעקב כהן: "שלום אסייג עושה כבוד למזרחים"

בין תפקיד במחזה שייקספירי לדיבוב של שקע מחברת החשמל, יעקב כהן גם מגלם את הרב השכונתי בסדרה החדשה "שנות ה-80". על היוצרים שלום ומני אסייג יש לו רק דברים טובים להגיד: "הם כמו משפחת פשע בטירת הכרמל"

תחקיר על דמות במסגרת תפקיד חדש הוא תהליך מוכר בקרב שחקנים, אבל במקרה של יעקב כהן לא היה צורך בהכנה לתפקידו החדש בסדרה "שנות ה-80" - הרב כהן. "אני בא ממקום כזה", אומר כהן בראיון ל-ynet, "אני מכיר את השכונה, שלום אסייג הגיע מטירת הכרמל ואני ממגדל העמק. התפקיד שלי הוא על רב שכונתי כזה שכולם מכירים, ופותר את כל הבעיות שלאו דווקא קשורות להלכה, גם לי היה כזה בשכונה".

יעקב כהן ושלום אסייג. ביקש ממנו להשתתף בסדרה ()
יעקב כהן ושלום אסייג. ביקש ממנו להשתתף בסדרה
 

אורח חייו של כהן השתנה בשנים האחרונות: חזר בתשובה, משתדל, לדבריו, ללכת לבית הכנסת שלוש פעמים ביום, ואת השבת הוא שומר כהלכתה. "נותנים לך יום מנוחה, למה שלא תיקח? תנסה להניח תפילין שלוש דקות ביום, תראה שזה עוזר".

 

היה קל יותר לעשות את התפקיד בזכות ההתקרבות לדת?

 

"שתדע לך שאני לא רק התקרבתי לדת, אני גם שוחט ומוהל (צוחק). האמת שהייתי אמור בכלל לעשות תפקיד אחר, ראשי יותר, אבל הוא התנגש לי עם החזרות להצגה 'הסוחר מוונציה', אז נבצר ממני. שלום בכל זאת ביקש שאשתתף בסדרה, ונעניתי בשמחה. אגב, עם כל הכבוד לשלום שהוא מוכר ועשה דברים, אני רוצה לפרגן  לאח שלו, מני אסייג, שכתב את הסדרה הזאת. הוא תמיד מאחורי הקלעים ועושה עבודה מדהימה, שאפו לאיש המוכשר הזה. הוא כזה צנוע, נוסע ברכבת מהקריות לתל אביב. בכלל משפחת אסייג הם כמו משפחת פשע בטירת הכרמל, אתה מתקשר לעירייה - עונה לך אח של שלום, אתה מתקשר לתברואה - עונה לך אחות של שלום, זה מדהים". 

"שנות ה-80". מראה חתיכת חיים (צילום: ינאי יחיאל) (צילום: ינאי יחיאל)
"שנות ה-80". מראה חתיכת חיים(צילום: ינאי יחיאל)
 

הפרק הראשון של הסדרה של האחים שלום ומני אסייג, שמבוססת על ילדותם, שודר בשבוע שעבר ברשת, וספג ביקורות על הייצוג העדתי בו, אך כהן לא חושב שמזרחיים מוצגים בה בצורה לא מחמיאה. "לא היה כאן קשר ללעג, צחוק או פרמיטיביות", הוא אומר. "שלום ואחיו מני נותנים בסדרה המון כבוד למזרחיות והמון גאווה. אם הם היו עושים משהו אחר, הם היו יורים לעצמם ברגל. מה יותר יפה מלהציג את המשפחה שלך בכזאת אותנטיות - מבחינת הלוקיישינים והאנשים. הסדרה מראה חתיכת חיים, למה כשבחו"ל עושים סדרות כאלה לא אומרים את זה?".

 

אולי כי המזרחיות היא נושא בוער בתקופה האחרונה, השיח על אפליה. כמי שנשא לא פעם את דגל המזרחיות, בעיניך קיימת עדיין אפליה?

 

"בוודאי שקיימת, היא קיימת בכל מיני עיירות פיתוח שלא מטפלים בהן. יש פערים חברתיים וקטונתי מלמצוא להם פתרון. לי לא קרה באופן אישי מקרה של אפליה, אבל כשנבחרתי לתפקיד ב'סוחר מוונציה', הבמאי אילן רונן אמר לי 'תראה כמה גבות יורמו' כאילו על זה שאני עושה שייקספיר וזה". 

 

חוץ מהופעות הסטנדאפ שלו, כהן הגיש לאחרונה את התוכנית "מחר שבת", ששודרה בערוץ הראשון והספיקה כבר לרדת מהאוויר. "התוכנית שלנו לא ממשיכה בגלל כל הבלאגן שיש בערוץ 1. כשהיינו באוויר, הם היו ממש בסדר", אמר. בנוסף, כהן גם מדבב את בובת "שקע" בקמפיין של חברת החשמל, שעלה לכותרות לאחרונה לאחר שנולד לדמות בן. בתקשורת מיהרו לרמוז כי מדובר בהוצאה מהארון של שקע ותקע, אולם כהן מכחיש: "שקע ותקע ממש לא הומואים, זה לא הולך למקומות האלה. יותר מזה אני אגיד לך, כשקיבלנו את התסריטים ועבדנו עליהם, הנושא הזה בכלל לא עלה. זו סתם המצאה של התקשורת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים