שתף קטע נבחר

פלסטינים מיידים אבנים, החיילים עוזבים. צפו

כוח צבאי שנתקל במפגינים פלסטינים סמוך לכפר ענאתא בחר להגיב בצורה מאופקת, לעזוב את מוקד העימות ולהותיר נהגים שחלפו במקום מול מטר אבנים. התקרית תועדה ופורסמה ברשתות החברתיות. תגובת צה"ל: "הסרטון ערוך, הכוח התחלף בכוח אחר שפיזר את מיידי האבנים"

תיעוד בשם התעמולה הפלסטינית: ברשתות החברתיות מופץ בימים האחרונים סרטון שבו נטען כי חיילי צה"ל בחרו לעזוב מוקד עימות בשטחים. בסרטון, שהופץ על ידי פלסטינים, נראים החיילים מתקשים להרחיק צעירים שהשליכו אבנים על הכביש סמוך לכפר ענאתא ליד ירושלים. לבסוף החיילים נוטשים את מוקד העימות ומותירים נהגים שחלפו באזור לזריקות אבנים וחפצים נוספים. מנגד, בצה"ל אמרו כי מדובר ב"סרטון ערוך".

 

במהלך השנה האחרונה הופנתה ביקורת קשה כלפי צה"ל ופיקוד מרכז בעקבות צילומים שתיעדו לכאורה חיילים נמלטים לאחר שהושלכו לעברם אבנים. באירועים אחרים נראו חיילים נמלטים מפלסטינים שטיפסו על ג'יפים באזור חברון ובכפר קדום.

 

בנוגע לתקרית בכפר קדום שאירעה בדצמבר האחרון, צה"ל הכחיש שכוח חיילי הנדסה נמלטו ממיידי אבנים פלסטינים. תחקיר שביצע אז הצבא קבע כי הכוח שגה בפעולותיו, אך לא ברח אלא רדף אחרי מפגינים שלא נראו בסרטון שתיעד את התקרית.

 

התיעוד שמופץ בימים האחרונים חושף שוב את נקודות התורפה של צה"ל בטיפולו במיידי אבנים. בצילום המדובר נראים החיילים מנסים להניס פלסטינים באמצעות רימוני הלם. לאחר שהדבר לא עלה בידם, העדיפו החיילים להסתתר מסיבה לא ברורה מאחורי הג'יפ הממוגן תוך התמודדות מאופקת מול מטר אבנים ובקבוקים.

 

נסיעה דרך מטר האבנים 

לבסוף נראים החיילים נכנסים אל הרכב ועוזבים את המקום תוך כדי כך שהפלסטינים מסתערים עליהם באבנים ומזנבים בהם. מי שנותרו במקום הם אזרחים שהיו צריכים להחליט בעצמם אם לסגת לאחור או לנסוע דרך מטר האבנים.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "מדובר בסרטון ערוך אשר אינו מציג את התרחשות האירוע כולו. מבדיקה ראשונית עולה כי הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות אל הפרת הסדר שהתפתחה במקום. לאחר הערכת מצב מבצעית שבוצעה במקום, הוחלף הכוח תוך זמן קצר בכוח אחר שפיזר את מיידי האבנים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים