שתף קטע נבחר

סגן שר החוץ האיראני לשליחת ynet לשיחות הגרעין: "כל פריצת דרך תלויה בצד השני"

עבאס אראגצ'י אמר כי אין כל קשר בין השיחות עם שש המעצמות ליחסי ארצו עם ישראל. כשנאמר לו שהוא משוחח עם שליחת "ידיעות אחרונות" ו-ynet, הוא אמר במבוכה: "את יודעת שאני לא יכול לדבר איתך". תמונת השניים ביחד הפכה לשיחת היום באיראן: "סגן שר החוץ נתפס על ידי עיתונאית ישראלית"

"כל פריצת דרך תלויה בצד השני". כך אמר היום (יום ד') סגן שר החוץ של איראן עבאס אראגצ'י בשיחה עם "ידיעות אחרונות" ו-ynet ועם עיתונאים עם פתיחת היום השני של שיחות המשא ומתן בז'נבה בין איראן לבין שש המעצמות.

 

עוד חדשות בעולם :

אכילת צפרדעים: "הבריטים קדמו לצרפתים"

הומתק עונשו: מתנגדו של פוטין לא יישב בכלא

למכירה: טבעת הנישואים של רוצחו של קנדי

קפץ לביקור: קנגורו אחד שיתק נמל תעופה

 

אראגצ'י שוחח עם כתבים באנגלית מושלמת ואף ענה לשאלות "ידיעות אחרונות" ו-ynet מבלי שידע את זהות העיתונאים שמראיינים אותו. בתשובה לשאלה אם פריצת דרך בשיחות הגרעין עשויה גם לפתוח אופק חדש ביחסי איראן וישראל, ענה שר החוץ האיראני: "זה משהו שונה לחלוטין, זה לא קשור בכלל למשא ומתן הזה. כל פריצת דרך בסוגיה הגרעינית הזו תפתח אופקים חדשים".

 

סגן שר החוץ של איראן עם שליחת "ידיעות אחרונות" ו-ynet ליאור זילברשטיין בז'נבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סגן שר החוץ של איראן עם שליחת "ידיעות אחרונות" ו-ynet ליאור זילברשטיין בז'נבה(צילום: AFP)

"הכתבת הישראלית תפסה את סגן שר החוץ". הדיווח באיראן ()
"הכתבת הישראלית תפסה את סגן שר החוץ". הדיווח באיראן

הבכיר האיראני חמק לאחר מכן למעלית ולאחר זמן מה ירד שוב בתקווה שלא ימצא את העיתונאים שאורבים לו בלובי. שליחת "ידיעות אחרונות" ו-ynet לז'נבה הצליחה להגיע עד אראגצ'י, להציג את עצמה בפניו ולבקש ממנו לומר כמה מילים לתקשורת הישראלית. סגן שר החוץ האיראני השיב לה בחיוך רחב רגע לפני שעלה על מכונית השרד השחורה שלו בדרכו לשיחות: "את יודעת שאיני יכול לעשות זאת".

 

על שיחות הגרעין: "הצענו הצעות טובות"

קודם לכן אמר סגן שר החוץ האיראני בשיחה עם עיתונאים ש"הצענו אתמול הצעות טובות, הוגנות ומאוזנות.

אנו מצפים לשמוע מהם הבוקר מהי תגובתם ומהן הצעות הנגד שלהם וכיצד הם מעריכים את הצעתנו", הוא אמר בהתייחסו לשש המעצמות. "מוקדם מדי לשפוט אם התקדמנו במידת מה. אולי היום אחר הצהריים. לאחר שנשמע מהם, נוכל להגיע למסקנה אם הכול מתנהל היטב".

 

אמש הגיעה איראן לשיחות הגרעין עם הצעה שאותה הציגו כמו מיטב מנהלי השיווק במצגת פאוור פוינט שארכה כשעה, הרבה פחות זמן מהמצגות הארוכות והמתישות שהנציגים האיראנים נהגו לבצע בסבבי השיחות הקודמים. לדברי האיראנים, התגובות להצעתם היו טובות.

 

הבכיר האיראני ניסה לחמוק מהעיתונאים שארבו לו ()
הבכיר האיראני ניסה לחמוק מהעיתונאים שארבו לו

בניגוד מוחלט לכל הסבבים הקודמים במשא ומתן, שבהם האיראנים דרשו תרגום לפרסית של כל הדיונים והשיחות, הפעם מתנהלות השיחות באנגלית בלבד, ללא צורך במתורגמנים. זהו עוד סימן להמשך "אווירת ההפשרה" ו"מתקפת החיוכים" של האיראנים, שגרמה לאמריקנים ולאירופים להגיע מפויסים ומוכנים לפשרה.

 

"סגן שר החוץ סירב לענות לשאלות נוספות"

"יש לי הרגשה טובה לגבי זה", אמר סגן שר החוץ האיראני. "אך איני יכול לשפוט זאת כעת". לדבריו, האיראנים מאמינים כי "כדי לעשות עכשיו הסכם עלינו להסכים על המטרות המשותפות ועל הצעדים הראשונים כמו על אלה הסופיים. זה לא יעיל להחליט רק על הצעדים הראשונים מבלי שיש לנו תמונה ברורה של העתיד ותמונה ברורה של היעד הסופי. זה מאוד חשוב לקבוע מטרות משותפות".

 

אראגצ'י אמר את הדברים בתשובה לשאלה שעסקה בדיווחים לגבי נכונות איראן לדון בבקשות המעצמות לאפשר ביקורי פתע של פקחי גרעין בשטחה. השיחות בז'נבה אמורות להסתיים היום ולדברי סגן שר החוץ האיראני יש בין הצדדים הבנה כי יש לקיים פגישה נוספת בקרוב, אך עדיין לא ברור באיזה דרג.

 

השיחות יתחדשו בעוד מספר שבועות בז'נבה. שר החוץ האיראני ועמיתתו האירופית (צילום: AP) (צילום: AP)
השיחות יתחדשו בעוד מספר שבועות בז'נבה. שר החוץ האיראני ועמיתתו האירופית(צילום: AP)

בעקבות המפגש הקצר בין שליחת "ידיעות אחרונות" ו-ynet לבין הבכיר האיראני הפכה הכתבת הישראלית לשיחת היום ברפובליקה האיסלאמית. סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א פרסמה את תמונותיה ביחד עם סגן שר החוץ בידיעה שכותרתה "אראגצ'י מסרב לענות לשאלות של עיתונאית ישראלית".

 

"סגן שר החוץ נתפס על ידי עיתונאית ישראלית כשעזב את מלון 'אינטרקונטיננטל' ונשאל על ידה שאלות", נכתב בסוכנות הידיעות האיראנית. "כשעמד להיכנס למכוניתו שאלה אותו העיתונאית שאלה והוא ענה לה. אחר כך הבין שמדובר בעיתונאית ישראלית וסירב לענות לשאלות נוספות".

 

ובינתיים, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בפוסט שהעלה לדף הפייסבוק שלו כי השיחות בין איראן לשש המעצמות בעניין הגרעין האיראני יימשכו בעוד מספר שבועות בז'נבה. "בזמן שיחלוף תהיה לנציגי המעצמות הזדמנות לבחון את הצעתנו", כתב זריף. מוקדם יותר דווח כי איראן ובריטניה הסכימו למנות בתוך שבועיים ממונים על קשרי חוץ שיפעלו להדק את היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סגן שר החוץ האיראני עם כתבת ynet ו"ידיעות אחרונות"
צילום: AFP
מומלצים