שתף קטע נבחר

חשד: זריקות הרגעה לצורך השתמטות מצה"ל

שלושה חרדים מירושלים נעצרו בחשד שהעניקו אישורים לעשרות צעירים לצורך התחמקות מהשירות ובתמורה קיבלו כ-1,500 שקל. עוד נטען כי השלושה סיפקו אישורים פיקטיביים לחרדים לצורך הונאת הביטוח הלאומי

זיופי מסמכים, הונאת הרשויות, קבלת כספים במרמה מהביטוח הלאומי והעברת טפסים לצעירים שהשתמטו משירות בצה"ל - אלה הם החשדות שמייחסת המשטרה לשלושה גברים חרדים מירושלים שנעצרו בתחילת החודש. כך הותר היום (ד') לפרסום. במשטרה טוענים כי השלושה הפעילו בשנתיים האחרונות רשת שהעניקה לכ-60 צעירים אישורים שמעידים על נכות נפשית בעבור ועדות רפואיות בביטוח הלאומי וכן אישורים לצעירים חרדים שמבקשים להתחמק משירות צבאי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בוסים חדשים בפריפריה: 'נהפוך למרכז הארץ'

מטפלי 'אלישע' הואשמו: הרביצו ומשכו בשיער

 

מעצרם של שניים מהחשודים הוארך עד ליום ראשון. החשוד השלישי שוחרר למעצר בית של 14 ימים בתנאים מגבילים.

 

החקירה החלה לאחר קבלת מידע מודיעיני ביחידה המרכזית של משטרת מחוז ירושלים. בעקבות כך הוקם צוות חקירה מיוחד משותף למשטרה, ליחידה הארצית לחקירות הונאה בביטוח הלאומי ולגורמים שונים בצה"ל.

 

צוות החקירה המיוחד החל בחקירה סמויה והתחקה אחר עקבות שלושת החשודים. בחקירה הסמויה התברר כי השלושה הציעו לצעירים חרדים להשתחרר משירות צבאי על סעיף נפשי, לאחר שיקבלו מסמך מפסיכיאטר המאשר כי הם סובלים מנכות נפשית. לפי החשד, תמורת כל אישור קיבלו ראשי הרשת כ-1,500 שקל. חברי הרשת הפנו את הצעירים לפסיכיאטרים, שהיו מעניקים להם לכאורה אישורים פיקטיביים. האישורים הוצגו בפני רשויות צה"ל.

 

בנוסף למסמכים, קיבלו המשתמטים אישורים לקבלת זריקות הרגעה פסיכיאטריות, שאותן היו אמורים לקבל בקופות חולים. חברי הרשת היו מחליפים את התרופה הפסיכיאטרית באמפולת B12, שעמה היו ניגשים הצעירים לאחיות. לאחר ההזרקה היו מציגים הצעירים את האישור שניתן להם מהאחיות בפני שלטונות הצבא על מנת להשתחרר מהשירות הצבאי.

 

חברי הרשת הציעו כאמור גם לחרדים מכל הארץ אישורים פיקטיביים בגין נכות נפשית מפסיכיאטרים תמורת תשלום חד-פעמי שלפי החשד נע בין 1,500 ל-50 אלף שקל. את האישור היו מציגים החרדים בפני ועדות הביטוח הלאומי ובתמורה קיבלו אישור לקצבה שנעה בין 4,500 ל-7,000 שקל. חישוב שנעשה בביטוח הלאומי העלה כי תשלומים חודשיים אלו היו מגיעים לעשרות מיליוני שקלים בשנים הקרובות.

 

עוד חושדים במשטרה כי הכסף שאותו קיבלו ראשי הרשת החשודים הולבן על ידם בהשקעות בחברות קש. לפי המשטרה, אחד החשודים הודה במיוחס לו ושני האחרים שומרים על זכות השתיקה ומכחישים. בנוסף, מרבית הפונים לחברי הרשת הודו במיוחס להם. שבעה פסיכיאטרים תושבי העיר זומנו לחקירה והם שוחררו למעצר בית של חמישה ימים ונאסר עליהם ליצור קשר עם החשודים.

 

כמו כן נטען כי בחקירה התברר שחברי הרשת השתמשו בשמה של פסיכיאטרית שנפטרה באחרונה לצורך קבלת אישורים פיקטיביים.

 

פרקליטו של אחד החשודים, עו"ד דוד ברהום, אמר כי "המעצר מיותר כיוון שאין שום מסוכנות שנשקפת ממרשי ועל כך הוגש ערער לבית המשפט המחוזי. מכל מקום, אני לא מבין כיצד אף רופא או פסיכיאטר שקשור בפרשה לא נעצר ולא נאמר שהולכים להגיש נגדו כתב אישום".

 

עו"ד ארז בר צבי, פרקליטו של החשוד ששוחרר היום למעצר בית אמר: "המשטרה הגיעה היום עם בקשה לשחרור הלקוח שלי. מתברר שההר הוליד עכבר, אני מקווה ומאמין שחלקו של הלקוח שלי הסתיים בדיון היום".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם (דבול) דביר
אחד החשודים בהארכת המעצר
צילום: נועם (דבול) דביר
עו"ד ארז בר צבי
מומלצים