שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעל אתר? עליך להנגיש אותו לכולם
  בשלוש שנים הקרובות כל האתרים הקיימים בארץ וכל אתר חדש שייקום יצטרכו להנגיש את עצמם לטובת בעלי מוגבלויות

  השבוע נכנסות לתוקף תקנות הנגישות הכלליות, שבין השאר מחייבות גם אתרי אינטרנט להפוך לנגישים עבור בעלי מוגבלויות. התקנות נקבעו על ידי משרד המשפטים בחודש אפריל (PDF), ויחייבו בעלי אתרים קיימים לבצע התאמות בשלוש השנים הקרובות.

   

  כל האתרים כולם

  בסעיף 35 בחוק מצויין כי מי שחייב בהנגשה וברשותו אתר אינטרנט, "יספק התאמות נגישות לשירות או למידע על אודות השירות שהוא מספק" וזאת על פי תקנים ישראלים שתורגמו מתקני ה-W3C, גוף בינלאומי שקובע תקינות באינטרנט.

   

  מי חייב? כל בעל אתר. התקנות כלליות ולא מבחינות בין אתרים גדולים לבלוגרים ועסקים קטנים, אומרים באיגוד האינטרנט הישראלי, אבל באופן מעשי זה לא ישים.

  לטעמו של האיגוד צריכה להיות אבחנה בין פעילות האתר למה שהוא מייצג. לא בטוח שארגון שעיקר פעילותו בעולם האמיתי חייב להנגיש את האתר שלו. באיגוד מנסים לפעול לשינוי התקנות הללו - שיבחינו בין האתרים לפי הגודל שלהם.

   

  להנגיש את הרשת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להנגיש את הרשת(צילום: shutterstock)

   

  להנגיש את האתר

  מה זה אומר להנגיש אתר אינטרנט? בעיקר לתכנן ולבנות אותו לפי תקנים, כדי שאמצעי עזר שנמצאים בידי בעלי מוגבליות יפעלו בצורה תקינה.

   

  כך למשל, צריך לבנות את האתר בצורה כזו שיהיה אפשר לגלוש דרכו ללא עכבר, ובאמצעות הקשה על המקלדת בלבד. זו אפשרות שכבר קיימת בדפדפן ובמערכת ההפעלה, אבל האתר צריך לתמוך בכך, כדי שמעבר בין החלקים שלו ייעשה בצורה חלקה. צריך גן לדאוג לשים כיתובי טקסט רלוונטיים על כל תמונה, כך שתוכנת הקראה תדע לקרוא אותם למי שמוגבל בראיה. ההנחיות דורשות גם שמידע טקסטואלי יגיע עם רקע מנוגד בשביל להקל על הקריאה לעיוורי צבעים.

   

  הנגשה יכולה גם להיות תרגום של קטעי וידאו לטובת חרשים וכבדי שמיעה. אם כי כרגע זה בגדר "כדאי שיהיה", אבל זה לא חובה, מסבירים באיגוד.

   

  לא נגיש ל-20 אחוז מהגולשים

  האיגוד רוצה לעזור לבעלי האתרים ופרסם מדריכים להנגשת אתרי אינטרנט, לקראת כניסתן לתוקף של תקנות הנגישות

  החדשות. "המציאות, לפיה אתרי האינטרנט זמינים ונגישים לכל דורש מכל מקום, אינה אקסיומה עבור כ- 20% מהאוכלוסייה בישראל הסובלת ממגבלות שונות הדורשות התאמת האתרים למגבלותיה", אומרים באיגוד. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים