שתף קטע נבחר

נבחרים למועצה: ת"א במרצ, י-ם רצתה גברים

ראשי הערים הנבחרים התחילו לבנות קואליציות שישפיעו על הנעשה אצלם בחמש השנים הקרובות. מרצ של הורוביץ הכפילה את מספר המנדטים בתל-אביב, הנשים בבירה איבדו חצי מכוחן והרשימה של יהב בחיפה נותרה יציבה. הבחירות למועצות הערים הגדולות - כל התוצאות

מועצת העיר - נחמה של מפסידים. אחרי פתיחת בקבוקי השמפניה במטות של ראשי הערים הנבחרים, התפנו הפוליטיקאים בזירה המקומית לראות אם מועמדיהם ברשימות למועצות העיר הצליחו לקבל כיסא לחמש השנים הקרובות. בסופו של דבר, לא מעט נבחרים יצטרכו לבנות קואליציות שבירות, שיקשו עליהם להתוות מדיניות ככל העולה על רוחם. לפניכם סקירת התוצאות בערים הגדולות.

 


 

תל אביב

הדרמה הגדולה התרחשה בתל-אביב, שם רשימת מרצ הצליחה להכפיל את כוחה, לגרוף שישה מנדטים ולהפוך לסיעה הגדולה במועצת העיר. ח"כ ניצן הורוביץ אמנם הפסיד לרון חולדאי, אך עם חזרתו לזירה הארצית הוא מותיר אחריו רשימה שתיתן פייט רציני לראש העיר הוותיק.

 

ארבעת המקומות הראשונים במרצ נשמרו לנשים. בראש הרשימה מיטל להבי, והיא כוללת גם ייצוג לקהילת הלהט"ב עם שני חברי מועצה גאים: אפרת טולקובסקי (מקום 4) ומיקי גיצין (מקום 6). לאחר הבחירות הקודמות, אז תקפה להבי את חולדאי, היא חברה אליו כשהוצע לה תפקיד סגן ראש העיר בשכר. שנה לפני הבחירות הנוכחיות פרשה מהקואליציה והחלה לתקוף את חולדאי. כעת יש לראות אם להבי תקפוץ שוב לעגלה שלו תמורת תואר סגנית ראש העיר בשכר.

הורוביץ יחזור לכנסת, הרשימה תוססת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הורוביץ יחזור לכנסת, הרשימה תוססת(צילום: מוטי קמחי)

סיעת ת"א 1 של חולדאי היא השנייה בגודלה במועצה עם חמישה מנדטים, וגם קרנית גולדווסר (מקום 4) בפנים. הצלחה גדולה הייתה גם לסיעת רוב העיר בראשות סגן ראש העיר בקדנציה הקודמת אסף זמיר. סיעתו זכתה בארבעה מנדטים והיא כוללת גם את יניב ויצמן, שכיהן כיועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה.

 

הדתיים הלאומיים והחרדים התאחדו וזכו בשלושה מנדטים. סיעת עיר לכולנו שמזוהה עם דרום העיר ובראשה עומד אהרון מדואל זכתה גם היא בשלושה מנדטים. סיעת הליכוד-ביתנו שמרה על כוחה ונותרה עם שני מנדטים, והסיעות דרום העיר, ת"א בטוחה, יש עתיד ושימו לב הורים קיבלו מנדט אחד במועצה.

 

ירושלים 

ניר ברקת הצליח לחלץ בסופו של דבר ניצחון על פני יריבו משה ליאון בבחירות לראשות העיר, אך מבחינת הרכב מועצת העיר נראה כי צפוי לו כאב ראש לא קטן. סיעתו של ברקת "ירושלים תצליח" איבדה שני מנדטים לעומת הבחירות הקודמות. המועצה החדשה חרדית יותר: ש"ס גדלה במנדט והגיעה לחמישה מנדטים, מפלגת בני תורה, ששייכת לפלג ליטאי שפרש מיהדות התורה, זכתה במנדט אחד ויהדות התורה שמרה על שמונת המנדטים שהיו לה.

כאב ראש לא קטן. ברקת חוגג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כאב ראש לא קטן. ברקת חוגג(צילום: EPA)

 

שני המנדטים שנוספו למפלגות החרדיות יקשו בוודאי על ברקת ויגרמו למחלוקות בכל הקשור ליחסי חילונים-חרדים בבירה. גם הכוח הנשי הצטמצם בחצי. בחצי השנה האחרונה בקדנציה החולפת כיהנו במועצה שמונה נשים ולאחר הבחירות הנוכחיות נקבע כי בחמש השנים הבאות יכהנו במועצה ארבע נשים בלבד. עם זאת, מסתמן שרחל עזריה (ירושלמים), אם לארבעה משכונת קטמון שהכפילה את כוחה לשני מנדטים, תהפוך לסגנית ראש העיר.

 

הבחירות בירושלים גם הצביעו על התנתקות כמעט מוחלטת של התושבים מהמפלגות בכנסת. הליכוד-ביתנו התרסקה וזכתה במנדט אחד בלבד. הבית היהודי ירדה משלושה מנדטים לאחד. מפלגות מרצ והעבודה שהתמודדו ברשימה משותפת איבדו גם הן מנדט אחד וירדו לשניים בסך הכול. מנגד, מפלגת התעוררות בראשות עופר ברקוביץ' זכתה לארבעה מנדטים ותדרוש את פתיחת מתחם הסינמה סיטי בשבת. עוד בירושלים: ש"ס קיבלה חמישה מנדטים, ירושלים מאוחדת שניים ואילו פסגת זאב על המפה קיבלה מנדט אחד.

 

חיפה 

רשימת המושבים במועצת העיר של חיפה טרם נסגרה וממתינה למעשה לספירת קולות החיילים והמצביעים בקלפיות הנגישות. ראש העיר הנבחר שמר על כוחו במועצה והגיע לארבעה מנדטים. מנגד, המתחרה יעקב בורובסקי מסיעת מהפך בחיפה שקיבל תמיכה של 29.64% בבחירות לראשות, איבד מנדט אחד וירד עם סיעתו לשניים בלבד במועצה החדשה. שס"ג, שמורכבת מיהדות התורה וש"ס, הגדילה את כוחה במנדט אחד והגיעה לארבעה בסך הכול. גם חיפה ביתנו וחיים בחיפה (עם המתמודדת המפסידה לראשות העיר ד"ר עינת קליש רותם) הגיעו לשלושה מנדטים כל אחת. שני מנדטים קיבלו חד"ש והירוקים, ומנדט אחד השיגו הבית היהודי, שדולת הגמלאים, הליכוד, אוהבי חיפה, העבודה, בל"ד, רמי לוי וחיפה חדשה.

שמר על כוחו במועצה. יהב (צילום: יח"צ) (צילום: יח
שמר על כוחו במועצה. יהב(צילום: יח"צ)

ראש העיר יהב הקים את הגוף שינהל את המשא ומתן הקואליציוני ובראשו יעמוד השר לשעבר ממפלגת העבודה מיכה חריש. יהב הסביר כי הוא מעוניין שמנהל המשא ומתן יהיה אדם שאינו מתגורר בעיר, כדי לשמור על ענייניות. יחד עמו תנהל את המו"מ מס' 2 ברשימת יהב, חדווה אלמוג.

 

רמת גן 

סיעתו של ישראל זינגר, ראש העיר הנבחר, זכתה בארבעה מנדטים והיא כוללת גם את מוקי אברמוביץ', עו"ד אביבית נמרודי ואדווה פולק-שחר. מנגד, סיעתו של חבר הכנסת לשעבר כרמל שאמה-הכהן, שהפסיד בבחירות לראשות העיר, קיבלה אף היא ארבעה מנדטים. הרשימה כוללת את ד"ר שולמית ביסמנובסקי, אדם קניגסברגר ורחלי מרום.

מפלגת הבית היהודי קיבלה בבחירות ברמת גן שלושה מנדטים. שני מנדטים קיבלו הליכוד, הצעירים, הירוקים בראשות ד"ר אבי ליליאן ומרצ. מנדט אחד הצליחו לגרוף העבודה, תנופה ירוקה, אזרחים ותיקים", יש עתיד ש"ס.

 

חולון 

ראש העיר המוערך מוטי ששון, שהצליח לנצח בקלילות בבחירות לראשות העיר, ירד בכוחו במועצה. סיעתו איבדה מנדט אחד, אך היא עדיין חזקה עם תשעה מנדטים. ש"ס קיבלה חמישה מנדטים, סיעת מצטיינים בחינוך קיבלה שלושה מנדטים וסיעות ישראל ביתנו וצעירים חולון (הפתק השני) קיבלו שני מנדטים כל אחד. עוד בחולון: מנדט אחד קיבלו חולון חוזרת, הליכוד, עמוס ירושלמי, עו"ד אילן לוי וחולון הירוקה.

בני ברק

אחרי שהרב חנוך זייברט זכה בבחירות לראשות העיר, התפלגות הסיעות במועצה לא השתנתה באופן דרמטי. הרשימה התורנית המרכזית (יהדות התורה, אגודת ישראל ודגל התורה) זכתה ב-17 מושבים מבין 25 במועצת העיר. ש"ס קיבלה שישה מנדטים ובני תורה-עץ משלימה את הרכב המועצה עם שני מנדטים.

באר שבע

כמו בבחירות האישיות, גם למועצה זכתה רשימתו של ראש העיר רוביק דנילוביץ' בניצחון סוחף, ולמעשה הוא כלל לא חייב להקים קואליציה - יש לו 14 מנדטים מתוך 27. בנוסף לכך קיבלו רשימות באר שבע-ביתנו וש"ס שלושה מנדטים, הבית היהודי, אופק של דוד בונפלד ואור של משה ינאי שני מנדטים ואילו הליכוד קיבל מנדט אחד. 

אשדוד

רשימת אשדוד בתנופה של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, שממשיך בתפקידו, זכתה בשלושה מנדטים בלבד. לעומת זאת, ש"ס, אגודת ישראל ואשדוד ביחד גרפו כל אחת ארבעה מנדטים. הרשימה של ראש העיר לשעבר צבי צילקר, אשדוד שלנו, קיבלה שלושה מנדטים. בשני מנדטים במועצה זכו קהילת אשדוד, אשדוד אחת, קול הלב ואשדוד ביתנו. סיעת דרך חדשה תסתפק במושב אחד במועצה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו גלעד מורג, נועם (דבול) דביר, אחיה ראב"ד, אילנה קוריאל ומתן צורי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פחות נשים במועצת ירושלים. ברקת
צילום: רויטרס
מומלצים