שתף קטע נבחר

ראשונה בשטח: הסמלת שטיפלה במאות סורים

הפרמדיקית של גדוד הסיור של הנח"ל, מעיין יוגב, כבר הספיקה לבצע ניתוח פתיחת קנה נשימה בשטח לילדה בת 12 ולטפל בפצוע עם קליע בראש. "בכמה חודשים היא נתקלה במראות שפרמדיקים לא רואים במשך עשור"

הפרמדיקית הכי עסוקה בצה"ל: סמלת מעיין יוגב, הפרמדיקית של גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל האחראי על גזרת הגבול עם סוריה בצפון הגולן, הפכה בחודשים האחרונים בעל כורחה לאחת מאנשי הרפואה העסוקים ביותר בצה"ל. בקרוב תסיים סמלת יוגב יחד עם חבריה לגדוד תקופה תובענית של תעסוקה מבצעית ברמה, ותרד לאימון החטיבתי, אחרי שטיפלה במאות פצועים סורים, בהם ילדים ונשים.

הצילה חיים. סמלת מעיין יוגב ()
הצילה חיים. סמלת מעיין יוגב

"בתקופה של כמה חודשים היא צברה ניסיון וראתה מראות שפרמדיקים ותיקים לא רואים במשך עשור", סיפר ל-ynet גורם בכיר בחטיבת הנח"ל, "היא לא היססה לרגע בטיפול שלה. היו מקרים קשים שבהם היא טיפלה בשטח כמו פצוע עם קליע בראש וניתוח פתיחת קנה נשימה בשטח לילדה בת 12 שנפצעה באורח אנוש".

 

עוד חדשות ב-ynet:

משפחות שכולות: "שחרור האסירים - מחטף"

העצורים בדרום: מניח המטען לא זוהה

שחרור המחבלים: בנט נגד לבני ולהיפך

 

בצה"ל מסרבים לנקוב במספרים מדויקים, אך לפי הערכות טופלו בישראל מתחילת השנה לפחות 800 סורים. אלה מהם שהגיעו במצב קשה פונו לבתי החולים גליל מערבי בנהריה, זיו בצפת ופוריה בטבריה, ואחרים קיבלו סיוע ראשוני בבית החולים שדה שצה"ל הקים בחודש מרס באחד המוצבים על הגבול. העומס הוא כה גדול, עד שכוחות הרפואה מחטיבת הצנחנים שהתאמנו בגולן בחודשים האחרונים תגברו את צוות הרפואה של גדס"ר נח"ל.

 

הפעילות של סמלת יוגב, בת 20 מקיבוץ צובה שליד ירושלים, לא מסתכמת רק בטיפול בפצועים. כפרמדיקית-לוחמת היא השתתפה במבצעים לאורך הגבול הנפיץ עם סוריה, בהם מארבים, כתף אל כתף עם לוחמי היחידות המובחרות של החטיבה. "אותנו זה לא הפתיע", סיפר אחיה הגדול, יפתח, "יש לה אופי חזק, שמאפשר לה להתמודד לא רק עם המראות הקשים, אלא גם עם אתגרים רבים בלי לחשוש ובלי לפחד.

 

"ביציאות הביתה לחופשות היא יוצאת ומבלה, ומספרת עד כמה היא מאמינה במה שהיא עושה שם בלי לשאול שאלות. היא אומרת שבגבול היא פוגשת בני אדם שמבקשים עזרה ולא מתפארת בסיפורי גבורה.

 עוד כתלמידה בתיכון היא רצתה לעשות שירות משמעותי, להגיש עזרה ולהציל חיים".

 

אביה דיוויד יוגב: "תמיד הייתה חשובה לה התרומה לקהילה והעזרה לזולת, ותפקודה בחודשיים האחרונים ממלא אותי בגאווה".

 

חבריה לגדוד סיפרו כי "היא לא מהססת לקפוץ עם הכוחות לנקודות רגישות בגזרה, ומטפלת בכל סורי שמגיע לגבול במסירות מבלי לחשוב פעמיים, כאילו היה חייל צה"ל. המטרה שלה היא קודם כול להציל חיים".

 

לראשונה: רופאה לדובדבן 

כחצי ממסיימי קורסי הפרמדיקים של צה"ל, שנמשך כשנה וכולל ארבעה חודשים לפני הגיוס, הם נשים. כמעט בכל הגדודים פועלות כיום פרמדיקיות. בקרוב תעשה רופאה היסטוריה בצה"ל כשתחליף את סרן א', רופא יחידת דובדבן, ותשמש לראשונה בתפקיד רופא יחידה קרבית מובחרת.

 

כחלק מההכנות לתפקידה, הרופאה הראשונה של דובדבן עוברת קורס לוחמה בטרור, ותיקח חלק משמעותי במבצעים של יחידת העילית. על התפקיד היוקרתי היא התמודדה מול רופאים צבאיים אחרים, ונבחרה לאחר ששימשה כרופאת גדוד וכקצינת רפואה של אחת מחטיבות החי"ר.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעיין יוגב. אביה "מתמלא בגאווה"
צילום: אביהו שפירא
בית חולים שדה של צה"ל בגבול סוריה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים