שתף קטע נבחר

איפה הכסף? מתעכב ביה"ח הממוגן ברמב"ם

מנהל בית החולים בחיפה פנה במכתב חריף לראש הממשלה ולשר האוצר וטען שבשל עיכוב בהעברת 40 מיליון שקל לא נפתח בית החולים המיועד לשעת חירום: "מאות אלפים נשארו ללא הגנה". משרד האוצר: "אין כל עיכוב"

השלמתו של בית חולים לשעת חירום ברמב"ם בחיפה מוטלת בספק מאחר שהמדינה "שכחה" לכאורה לתקצב את 40 מיליון השקלים האחרונים של הפרויקט. במקביל, גם המועצה לביטחון לאומי לא העמידה את בית החולים בראש סדר הקדימויות.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במכתב ששלח השבוע מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, למנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, לשר האוצר יאיר לפיד ולשרת הבריאות יעל גרמן, נכתב: "בשל עיכובים בהעברת הכסף לא ניתן יהיה להשלים את בניית בית החולים הממוגן לשעת חירום. כתוצאה ישירה ומיידית לא ניתן יהיה לטפל בחולים, בפצועים ובמאושפזים... אוכלוסייה של מאות אלפי ישראלים תיוותר ללא ההגנה הבסיסית ביותר".

העבודות על החניון/בית חולים חירום (צילום: באדיבות דוברות רמב"ם) (צילום: באדיבות דוברות רמב
העבודות על החניון/בית חולים חירום(צילום: באדיבות דוברות רמב"ם)

בית החולים לשעת חירום נבנה בחמש השנים האחרונות בבטן האדמה, בהשקעת עתק של 450 מיליון שקלים. מדובר בשלוש קומות מתחת לאדמה שבימי שגרה ישמשו כחניון. בזמן חירום ייפתח כבית חולים לקליטת פצועים ממלחמה או רעידת אדמה.

 

פילטרים להגנה מפני מלחמה כימית וביולוגית מרשתים את התקרה ודלתות פלדה אטומות סוגרות על הפתחים. בעת חירום יפונה החניון התת-קרקעי ממכוניות ויוכנסו אליו 2,000 מיטות. הפתחים ייסגרו והמקום יתפקד כ"תיבת נוח אטומה", עם מערכות עצמאיות לחלוטין של טיהור אוויר, חשמל ומים.

מיטות במקום מכוניות (צילום: דוברות ביה"ח רמבם) (צילום: דוברות ביה
מיטות במקום מכוניות(צילום: דוברות ביה"ח רמבם)
 

את ההחלטה להקים את בית החולים הממוגן קיבלה הממשלה אחרי תמונות העומס הקשות ממלחמת לבנון השנייה. לאחר המלחמה הסכים המיליארדר המנוח סמי עופר לתרום חלק מהסכום, אולם 40 מיליון השקלים מהמדינה מעכבים את פתיחתו של בית החולים, שאמור היה לפעול כבר בימים אלה.

 

אמנם עד שיגיע הכסף ייפתח חניון ל-1,500 מכוניות, אולם הוא לא יוסב לבית חולים בשעת חירום. "מטעמים שגויים וחסרי בסיס מעכב האוצר את העברת הסכום האמור, באופן שעלול לעלות בחיי אדם ולגרום נזקים כספיים מיותרים", סיכם פרופ' ביאר.

 

בתגובה טענו במשרד ראש הממשלה שהסוגיה באחריות משרד האוצר. ממשרד האוצר נמסר ל-ynet: "התקצוב נעשה בהתאם לסדרי העדיפויות של משרד הבריאות. עד כה העבירה המדינה לטובת פרויקט זה 160 מיליון שקל ואין כל עיכוב בהעברת תקציב על ידי החשב הכללי. בימים אלה עורך אגף החשב הכללי בדיקה בנוגע להתנהלות בית החולים רמב"ם בכל הקשור לשמירת זכויות המדינה ונכסיה במסגרת פרויקט הבינוי".

 

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות.

 

ח"כ עמר בר-לב: "לא ייתכן שבשעה שכולם מסכימים שהמלחמה הבאה תתנהל בעורף, תושבי הצפון נותרים ללא ההגנה הבסיסית ביותר. אני קורא לשר האוצר, לשרת הבריאות ולשר להגנת העורף לשים סוף לבירוקרטיה ולאשר את התקציב הנדרש לבניית בית החולים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: שרון אדריכלים
הדמיית בית החולים הממוגן ברמב"ם
הדמיה: שרון אדריכלים
מומלצים