שתף קטע נבחר

לקראת שחרור המחבלים: רקטות לחוף אשקלון

כמעט חודש של שקט בדרום הופר שעות ספורות לאחר פרסום רשימת המחבלים הפלסטינים שישוחררו. לראשונה זה כחצי שנה יירטה "כיפת ברזל" רקטה שנורתה לחוף אשקלון. הרקטה האחרת נפלה בשטח פתוח. אין נפגעים. לא ברור אם יש קשר בין פרסום הרשימה לבין ירי הרקטות

רקטות לדרום שעות ספורות לאחר פרסום רשימת המחבלים שישוחררו : אחרי כמעט חודש של שקט, ירי הרקטות לדרום התחדש לפנות בוקר (ב'), עם שיגורן של שתי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. אזעקת "צבע אדום" נשמעה ביישובי המועצה האזורית אשקלון ולאחריה נשמעו כמה פיצוצים, ככל הנראה לאחר שאחת הרקטות יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל". הרקטה השנייה ככל הנראה נפלה בשטח פתוח. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

זו הפעם הראשונה זה כחצי שנה שמערכת "כיפת ברזל", שהוחזרה לאזור אשקלון באפריל, מיירטת רקטה שנורתה מעזה לעבר האזור. בתחילת אוקטובר נפלה רקטה בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול. גם אז הופעלה אזעקת "צבע אדום" ונשמע פיצוץ, אך לא דווח על נפגעים או על נזק. באוגוסט נורו רקטות לאזור שדרות ו "כיפת ברזל" באילת יירטה לראשונה רקטה שנורתה לעבר העיר. בסוכות התפוצצה רקטה במועצת חוף אשקלון, וגם אז לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר לאחר ירי הרקטות כי "הירי הוא עדות נוספת להחלטה התמוהה של הממשלה לבטל חלק ממרכיבי הביטחון של יישובי עוטף עזה".

 

ירי הרקטות מעזה מתרחש על רקע הפרסום הלילה בחצות של רשימת 26 האסירים הפלסטינים שישוחררו מהכלא הישראלי במסגרת הפעימה השנייה של המחווה לרשות הפלסטינית על רקע חידוש המשא ומתן המדיני. בסך הכול ישוחררו 104 אסירים. לא ברור אם יש קשר בין פרסום הרשימה לבין ירי הרקטות, אך בעבר ניסו ארגוני הטרור ברצועת עזה "לצבור נקודות" ברחוב הפלסטיני באמצעות ירי לעבר ישראל, כתגובה למחוות ישראליות שעשויות לחזק את הרשות הפלסטינית ואת אבו מאזן.

 

כל 26 האסירים שמשתחררים בחלק השני של העסקה ביצעו את העבירות שבגינן נכלאו לפני הסכמי אוסלו, והם ריצו תקופות מאסר של 28-19 שנים. 21 מהאסירים הם מיהודה ושומרון וחמישה מעזה. האסירים ישוחררו בלילה שבין יום שלישי לרביעי, 48 שעות אחרי פרסום הרשימה. הם יגיעו למוקטעה שברמאללה, ולאחר הנחת זר בקבר ערפאת יתקבלו על ידי בני משפחותיהם ועל ידי בכירי הרשות. בשחרור הקודם נכח גם נשיא הרשות אבו מאזן. רק אלפים בודדים צפויים לקבל את פניהם, בשל שעת השחרור המאוחרת.

 

הוועדה המיוחדת לשחרור אסירים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אישרה אמש את הפעימה השנייה בעסקה. יחד עם נתניהו כללה הוועדה, שאישרה באוגוסט האחרון את הפעימה הראשונה ושחרור 26 האסירים, גם את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי (השוהה בחו"ל ולא נכח בישיבה).

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
קסאם בדרום. ארכיון
צילום: רועי עידן
מומלצים