שתף קטע נבחר

אבו מאזן קיבל את פני האסירים: "לא יהיה הסכם עם ישראל אם יישאר אפילו אסיר אחד"

26 רוצחים פלסטינים שוחררו מהכלא - 21 הועברו לגדה, 5 לעזה. נשיא הרשות קיבל את פניהם ברמאללה והבטיח: "מתחייבים להמשיך במאמצים לשחרור כל האסירים". ותמורת השחרור: כ-1,500 יחידות דיור ייבנו מעבר לקו הירוק

הסתיימה הפעימה השנייה של שחרור האסירים במסגרת המו"מ המדיני : הלילה (יום ד') שוחררו 26 מחבלים לגדה המערבית ולרצועת עזה. ברמאללה, כ-2,000 בני אדם קיבלו את פניהם של 21 המחבלים הפלסטינים מחוץ למוקטעה. המשוחררים עמדו לצד הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נופפו לקהל וסימנו בידיהם "וי" לאות ניצחון. בנאמו שלח אבו מאזן מסר תקיף לישראל ואמר: "לא יהיה הסכם עם ישראל, אם יהיה אפילו אסיר אחד שיישאר מאחורי הסורגים". נשיא הרשות הוסיף ואמר: "אנחנו מתחייבים שנמשיך במאמצים לשחרור כל האסירים עד שישובו לבתיהם".

 

ynet העביר את שחרור האסירים בשידור חי.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות של ynet:

גנץ: "לא אתן לפגוע באנשי הקבע"

רוכברגר הנאשם במרמה יודיע שייצא לחופשה

ראש המודיעין בארה"ב: "זה בסיסי לאסוף מידע על מנהיגים זרים"  

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחכים לאסירים ברמאללה, הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחכים לאסירים ברמאללה, הלילה(צילום: רויטרס)

21 המחבלים שהועברו לרמאללה יצאו באוטובוס מכלא עופר למחסום ביתוניא הסמוך, משם שוחררו לגדה. חמשת המחבלים הפלסטינים שחזרו לרצועת עזה הגיעו למחסום ארז ומשם שוחררו לרצועה. לפי צילומי סוכנות הידיעות רויטרס את פניהם של חמשת המחבלים המשוחררים קיבלו בתשואות כמה מאות בני אדם, שנשאו את חלקם על כתפיהם.

 

ברמאללה, כוחות גדולים של מנגנוני הביטחון הפלסטינים נפרשו מסביב למתחם ומנעו מאנשים להכניס דגלי חמאס לתוך המתחם. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן קיבל את פניהם של 21 המחבלים ליד קברו של יאסר ערפאת במוקטעה. לצלילי ההמנון הפלסטיני לחץ אבו מאזן את ידיהם של 21 המשוחררים ונשק להם. "אני אומר מכאן לכרים יונס (האסיר הכי ותיק שבכלא - א"ל) - השחרור שלך קרוב", אמר אבו מאזן. בעצרת השתתף גם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה.

 

כמה מהמחבלים ששוחררו מהכלא שוחחו עם ynet והביעו אופטימיות רבה בנוגע לשחרור האסירים הפלסטינים שנותרו בכלא בישראל. מוחמד סבאר ממחנה הפליטים ג'נין, שהורשע בשנת 1991 ברצח חסן קטביה ולוטפי סעדי אמר: "זוהי שמחה שחיכינו לה שנים רבות. קיווינו שהיא תהיה לפני יותר מ-20 שנה, אך לצערנו הזמן התארך רבות ונשארו מאחור אסירים. אנו מבקשים מההנהגה שלא לשכוח אותם ושתעמיד אותם בראש סדר העדיפויות. אנחנו מודים להנהגה שלנו".

 

עבד אל רחמן אל חאג' מקלקיליה, שהורשע ב-1992 ברצח גניה פרידמן ברחוב בכפר סבא, נשאל אם חשב שהיום הזה יגיע: "בטח, למה לא? אנחנו מאמינים במנהיגים שלנו ואנחנו ממשיכים בשלום בעזרת אללה". ראזק סלאח מבית לחם, שהורשע ב-1993 ברצח גיא פרידמן באמצעות מטען חבלה בבית לחם כמה שנים קודם לכן, הוסיף: "אני שמח מאוד. אי אפשר לתאר את עוצמת האושר, אבל מאחורינו השארנו המון אסירים שסובלים בעקבות מעשי הכיבוש. אני יודע היטב שאבו מאזן לא יפסיק את מאמציו עד אשר יראה אותם חופשיים כפי שראה אותנו".  

חוגגים ברמאללה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חוגגים ברמאללה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

למרות ההתרחשות במוקטעה, ברמאללה אי אפשר היה לחוש אמש בהתרגשות יוצאת דופן לקראת שיבת האסירים. בינתיים בעזה, תנועת חמאס מתעלמת כמעט לחלוטין מהשחרור. בכלי התקשורת המזוהים עם התנועה לא מדווח כמעט בכלל על שובם של האסירים. הנהגת חמאס לא התייחסה עד כה לשחרור במסגרת הפעימה השנייה.

 

אמש דחה בג"ץ את העתירה שהגישו ארגון "אלמגור" וקבוצת משפחות שכולות שדרשו לעצור את שחרור 26 האסירים. העותרים טענו ששחרור רוצחים עם דם על הידיים, גם אם לצרכים מדיניים, נגוע בחוסר מוסריות. עם זאת, השופטות מרים נאור, עדנה ארבל ודפנה ברק ארז קיבלו את עמדת הפרקליטות, שלפיה השחרור הלילה מתחייב מתוקף הסכם מול האמריקנים והפלסטינים.

מפגינים מחוץ לכלא עופר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפגינים מחוץ לכלא עופר(צילום: גיל יוחנן)

אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם שנרצח ב-1984 על ידי חוליה של ארבעה מחבלים (שישתחררו במסגרת המחווה), הגיעה לדיון כדי להביע את התנגדותה לשחרור: "אין לי נימוקים משפטיים, אבל אני יודעת מה הצדק. לא תמיד צריך להסתכל על הדפים, אלא על התמונה, והיא מראה שהיום ישוחררו 26 מחבלים שרצחו במכוון. אני חונכתי לשלום ולא למלחמה, אבל זה לא שלום".

 

במקביל לדיון בבג"ץ, הגיעו גם אתמול עשרות מפגינים למחות נגד שחרור האסירים. בהפגנה שארגנה עמותת "חננו", קראו המפגינים קריאות קשות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.
האסירים הפלסטינים שמשתחררים בפעימה השנייה

האסירים הפלסטינים שמשתחררים בפעימה השנייה
מחבל תאריך מעצר שמות הקורבנות
מוחמד נאצר 11.5.85 אהרון אבידר
ראפע קראג'ה 20.5.85 אהרון אבידר
מוחמד צבאג 23.1.91 חסן קטביה, לוטפי סעדי
חאזם שביר 30.3.94 אייזיק רוטנברג
חלמי עמאווי 29.12.93 יגאל וקנין
אחמד דמוני 24.9.90 אמנון פומרנץ
יוסף מצאלחה 25.9.93 דוד ראובן ויגאל וקנין
שריף אבו דחילה 19.5.92 אבי אושר
מוסטפה גנימאת 16.7.85 מאיר בן יאיר ומיכל כהן
זיאד גנימאת 16.7.85 מאיר בן יאיר ומיכל כהן
ראזק צלאח 7.6.93 גיא פרידמן
שקיר אל-עפו 24.7.86 עקיבא שאלתיאל
מואיד חגה 1.6.92 יוסף שירזי
נאג'ח מוקבל 10.7.90 יעקב שלום
הזאע יוסף 28.7.85 יוסף אליהו ולאה אלמקייס
עבד אל-חאג' יוסף עבד אל-רחמן 21.2.92 גניה פרידמן
אחמד עבד אל-עזיז 10.2.93 מוטי ביטון
אוסאמה אבו חנאנה 28.10.92 מוטי ביטון
מוחמד תורקמאן 28.10.92 מוטי ביטון
עיסא עבד רבו 22.10.84 רויטל סרי ורון לוי
מוחמד עאשור 27.5.85 דוד כספי
עמר מסעוד 19.5.93 איאן פיינברג, מוחמד אל עטוואנה, מייסרה חליפה ומוחמד חסונה
כאלד אל-אזרק 14.2.91 שמעון כהן
עותמאן בני-חסן 27.7.85 יוסף אליהו ולאה אלמקייס
אסדר סמארין 5.8.92 צבי קליין
מוסא קרעאן 5.8.92 צבי קליין

להפגנה הגיעו גם בני משפחתו של עמי פופר, השפוט למאסר עולם על רצח של שבעה פועלים פלסטינים ב-1990, וקראו לשחרורו. אמו רחל שהגיעה להפגנה אמרה: "24 שנים הבן שלי יושב בכלא. אם משחררים מחבלים, צריך לשחרר גם את עמי. הוא לא טרוריסט שפגע בערבים מתוך אידיאולוגיה. אי אפשר לעשות אפליה בין דם לדם".

 

אמו של פופר פנתה לנתניהו ואמרה: "אדוני ראש הממשלה, הגיע הזמן שגם בני יהיה בחוץ וישמש אב לשני ילדיו שנותרו במשך שנים יתומים בהיעדרו".

  

עם שחרור האסירים, החל קידום תוכניות הבנייה מעבר לירוק. בשיחות שהתקיימו לאחרונה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הפנים גדעון סער סוכם על קידום מיידי של ארבע תוכניות בניה באזורים שונים בירושלים: כ-1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה, הפקדה בפועל של התוכנית להקמת "מרכז קדם" (מרכז תיירות וארכיאולוגיה על חניון גבעתי מול הכניסה לעיר דוד) וקידום גן לאומי במורדות הר הצופים.

 

גורמים במשרד השיכון פירטו את כמות יחידות הדיור, שהתוכניות לגביהן נמצאות בשלב הראשוני ביותר - והמספרים שבהם נקבו שונים. בירושלים - 387 יחידות דיור ברמת שלמה ו-311 בגילה. בהתנחלויות - 284 יחידות דיור באלקנה, 238 בבית"ר עילית, 196 בקרני שומרון, 114 במעלה אדומים, 102 בגבעת זאב, 80 באדם (גבעת בנימין) ו-18 באריאל. במקביל לשחרור האסירים, צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים נפגשו אמש שוב בירושלים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, אליאור לוי, נועם (דבול) דביר, רענן בן צור ואטילה שומפלבי

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/10/2013 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
האסירים ששוחררו בפעימה הראשונה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם שנרצח על מחבלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים