שתף קטע נבחר

'ארה"ב פרצה למאגרים של Google ו-Yahoo'

החברות אמנם שיתפו פעולה עם סוכנות הביון, אך בוושינגטון לא הסתפקו בכך. לפי מסמך שהדליף סנואודן ה-NSA אסף מיליוני מיילים וסרטונים מדי יום

הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) פרצה למרכזי הנתונים של Yahoo ו-Google ברחבי העולם. כך דיווח אמש (יום ד') העיתון "וושינגטון פוסט", בהתבסס בעיקר על מסמכים שאסף המדליף אדוארד סנואודן.

 

עוד חדשות מהעולם :

החייל והמתורגמן האפגני התאחדו בארה"ב

139 יצירות בהולנד - "נבזזו מיהודים בשואה"

מהפך: פוטין המשפיע בעולם, אובמה רק שני

 

לפי הדיווח, בדרך זו יכלה סוכנות הביון לאסוף על פי רצונה עשרות מיליוני חשבונות של משתמשים במיילים של שתי ענקיות האינטרנט בארה"ב ובעולם. סוכנות הביון אינה שומרת את כל מה שאספה, אבל היא מחזיקה ברשותה נתונים רבים.

 

בהתבסס על נתונים מ-9 בינואר, מדי יום שוגרו מיליוני נתונים מרחבי העולם למטה ה-NSA בפורט מייד שבמדינת מרילנד, בקרבת וושינגטון. ב-30 הימים הבאים המשיכו לזרום למטה יותר מ-181 מיליון מיילים וקטעי וידאו ואודיו. במבצע משותף לאמריקנים ולסוכנות הביון הבריטית נאגרו נתונים של המשתמשים בשירותי ענקיות האינטרנט מעמק הסיליקון.

 

"וושינגטון פוסט" מציין כי התוכנית הזו מציבה סימני שאלה, ולא ברור מדוע ה-NSA צריך "לחדור לדלת האחורית" של Yahoo ו-Google, בתוכנית "מסקולאר", בשעה ששתיהן שיתפו פעולה עם סוכנות הביון ונתנו לה גישה ישירה במסגרת תוכנית אחרת, בשם "פריזם".

 

בתגובה ציינה הסוכנות כי היא "מתמקדת בחשיפה ובפיתוח אמצעי מודיעין רק נגד יעדי מודיעין מבוססים". ה-NSA מבהירה שהתוכנית אושרה על ידי שר המשפטים בדרך שתגן על הפרטיות של אזרחים אמריקנים, ומקטינה למינימום את הסיכוי לחדירה לפרטיות של אזרחים שאינם קשורים לטרור.

 

Yahoo הגיבה לדיווח ומסרה כי לחברה יש דרך להגן על מאגרי הנתונים המרכזיים שלה, והוסיפה כי לא ניתנה גישה לסוכנות או לכל גורם אחר. Google הביעה דאגה מחדירה ללא רשות של סוכנות הביון, וציינה

כי היא דורשת לבצע רפורמה בחוק במטרה למנוע חדירה של ה-NSA לבסיס הנתונים שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מיליוני נתונים מרחבי העולם כל יום"
מומלצים