שתף קטע נבחר

המו"מ בקשיים: "ראש הצוות עריקאת התפטר"

גורמים פלסטינים אמרו ל"מען" כי עריקאת ומוחמד שתייה הגישו את התפטרותם לאבו מאזן, "בשל אי מחויבותה של ישראל לשיחות והמשך הבנייה ביו"ש". שעה קלה לאחר מכן הכחיש עריקאת כי התפטר מהתפקיד

המשא ומתן תקוע, וההודעה הזו לא תקדם אותו: גורמים פלסטינים מסרו הערב (יום ה') לסוכנות הידיעות הפלסטינית ''מען'' כי צוות המשא ומתן הפלסטיני, הכולל את סאיב עריקאת ואת מוחמד שתייה, הגיש את התפטרותו לאבו מאזן. עם זאת, לא ברור אם נשיא הרשות יאשר את ההתפטרות וגם בישראל לא מודאגים מהמשך המשא ומתן. לפי שעה, לא צפוי שינוי בפגישות המתוכננות בין הנציגים הישראלים לפלסטינים. שעה קלה לאחר מכן הכחיש עריקאת כי התפטר.

 

המשא ומתן המדיני - דיווחים אחרונים ב-ynet:

ארה"ב: מתנגדים לבנייה של 1,500 יחידות דיור נוספות בהתנחלויות

"לפנות להאג בעניין הכיבוש אם המו"מ ייכשל"

אבו מאזן קיבל את פני האסירים: "לא יהיה הסכם עם ישראל אם יישאר אפילו אסיר אחד"

הפלסטינים לעולם: להחרים גם את בנק לאומי

 

על פי אותם גורמים, ההתפטרות הוגשה בשל אי מחויבותה של ישראל לתהליך השלום ובשל המשך הבנייה מעבר לקו הירוק - לאחר הודעת הממשלה על בנייה של יותר מאלף יחידות דיור במזרח ירושלים ובהתנחלויות. ההתפטרות, אם אכן הוגשה, תלויה בהחלטתו של אבו מאזן אם לקבלה או לא, וייתכן גם כי הוא יחליט לבחון אותה במועד אחר.

עריקאת (מימין), ציפי לבני והשליח המיוחד יצחק מולכו (צילום: לע"מ) (צילום: לע
עריקאת (מימין), ציפי לבני והשליח המיוחד יצחק מולכו(צילום: לע"מ)
 

הדיווח על ההתפטרות הגיעה בשעה שהוועד הפועל של אש"ף כונס ברמאללה לישיבה בראשותו של אבו מאזן וימים לפני הגעתו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לביקור בישראל וברשות הפלסטינית.

 

גורמים המקורבים לנושא מסרו ל-ynet כי כוונתו של עריקאת להתפטר הייתה ידועה כבר מאתמול, אולם הם לא ייחסו לה חשיבות יתרה, משום שלדבריהם מדובר בניסיון של עריקאת לייצר לחץ טקטי לפני הגעתו של קרי לאזור. בתוך כך, חבר הוועד הפועל של אש"ף, ואסל אבו יוסף, הכחיש את דבר ההתפטרות של צוות המשא ומתן. בתום הישיבה של הוועד הפועל הוא הצהיר כי הנושא לא עלה כלל לדיון במהלך הישיבה.

 

גורם פלסטיני המעורה בפרטים אמר ל-ynet כי עריקאת הרגיש בתקופה האחרונה שישנה ביקורת ציבורית גדולה עליו אישית, ועל ההנהגה הפלסטינית, בשל העובדה שישראל ממשיכה בבנייה מעבר לקו הירוק במקביל לקיום השיחות, בלי איום פלסטיני מוחשי לפיצוץ המשא ומתן בעקבות זאת.

 

הגורם ציין כי השיא היה בשבוע האחרון, כאשר ישראל השפילה, לדבריו, את הפלסטינים כששיחררה את 26 המחבלים באישון לילה ובבוקר למחרת נודע שבמקביל לשחרור - הממשלה אישרה בנייה של מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק. "עריקאת נלחץ לפינה והיה חייב לעשות מהלך סרק שיראה כי הוא קשוב לרחשי הרחוב. ההתפטרות שלו היא למראית עין בלבד".

  

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה היום כי קרי יגיע בשבוע הבא לאזור. במסע הדילוגים שלו, יימשך מהשלישי עד ה-11 בנובמבר, הוא יבקר בין השאר בישראל, ברשות הפלסטינית, בסעודיה ובירדן. בהודעת מחלקת המדינה נמסר כי קרי ייפגש עם בכירים ישראלים ופלסטינים כדי לדון במצב באזור וכן בנושא האיראני.

 

אתמול הודיע הממשל האמריקני על התנגדותו להודעת ישראל על בניית 1,500 יחידות דיור במזרח ירושלים, בנייה שסוכמה בממשלה כחלק מעסקת שחרור האסירים. דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה כי אין מדובר ב"צעד שיוצר אווירה טובה למשא ומתן. אנחנו מתנגדים לצעד הזה". גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את החלטת הממשלה לבנות 1,500 יחידות דיור מעבר לקו הירוק.

 

עם זאת, הבהירה סאקי כי חשוב ששני הצדדים ימשיכו בלוח הזמנים לפתרון המשבר. "העובדה ששני הצדדים ממשיכים במשא ומתן ומחויבים לשיחות ולהאצתן חשובה. שחרור אסירים הוא צעד קשה אבל הכרחי כדי להבטיח את הצלחת השיחות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
עריקאת ולבני. עם מי היא תיפגש?
צילום: EPA
מומלצים