שתף קטע נבחר

גלעדי: "לבנת ומשרדה מתנהגים בבריונות"

חבר הוועד האולימפי כינס מסיבת עיתונאים בה תקף בצורה חסרת תקדים את משרד הספורט: "המשרד כופה לחתום על קוד אתי משלו, זוהי בריונות. השרה לבנת אחראית על אלימות בספורט? היא אלימה בעצמה". גורמים במשרד הספורט השיבו אש: "בהעלמת הדגל ובמאבק משפחות הי"א לדקת דומיה באולימפיאדה - מר גלעדי בחר לשתוק. פה הוא בוחר להלך אימים על ישראל"

פתח את הפה. חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי, כינס הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים מיוחדת בהדר יוסף, בה פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לפרק את משרד הספורט ולמזער את מנהל הספורט ליחידות קישור במשרד החינוך או משרד האוצר.

 

עוד ב-ynet ספורט:

  

"כשיגיע הרגע שיעיפו אותנו מהספורט התחרותי - אל תפנו אליי", פתח גלעדי את דבריו, ולאחר מכן הציג את "חטאי" משרד הספורט, שלטענותיו מנסה להלאים את הספורט בישראל ולסרס את האוטונומיה של האיגודים בניגוד מוחלט לדרישת האיגודים הבינלאומיים והוועד האולימפי הבינלאומי.

 

אלכס גלעדי. חולל סערה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אלכס גלעדי. חולל סערה(צילום: אורן אהרוני)

 

גלעדי הביא מספר דוגמאות מהשנים האחרונות בהן הדגיש את המעורבות הבעייתית של משרד הספורט, דוגמאות כגון יציאת מאבטחים למדינות המפרץ והשתלטות המשרד על ענף השחייה. "למשרד הספורט בישראל אסור להתערב", אמר גלעדי בתקיפות. "אני עומד כאן, וזה סימן שלא הצלחתי. אירופה קיבלה אותנו בחסד ולא בזכות - ואנחנו חוזרים להתחרות באסיה".

 

גלעדי הוסיף: "זה לא שר כזה או אחר - זו כל ההתנהלות של משרד הספורט, שמתערב באופן גורף בנעשה באופן מקצועי בענפי הספורט. זה כמו שהשרה תגיד לאלי גוטמן שיוסי בניון משחק, וגם תגיד לו באיזה אגף ומתי יוחלף. משרד הספורט כופה לחתום על קוד אתי משלו, זוהי בריונות ואין דרך אחרת להסביר את זה. קוד אתי לא נלחם בשחיתות, בשחיתות נלחמת משטרה. אם משרד הספורט ימשיך בקצב הזה לא יהיה לנו איפה להתחרות".

 

לימור לבנת. "אחראית על האלימות בספורט? היא אלימה בעצמה" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לימור לבנת. "אחראית על האלימות בספורט? היא אלימה בעצמה"(צילום: אורן אהרוני)

 

לגבי השרה לבנת אמר: "אני מצטער לומר אבל השרה שאחראית על האלימות בספורט היא אלימה בעצמה. משרד הספורט מוביל אותנו למקום רע ואני כבר לא יכול לצפות לאן זה יגיע. אני עושה את כל המאמצים בשביל לשמור על הספורט שלנו, לפני שלא נוכל להתחרות יותר. ידידינו בספורט העולמי הולכים ופוחתים".

 

ממשרד הספורט נמסר בתגובה לדבריו של אלכס גלעדי: "משרד​ הספורט ​אינו מתערב ב​התנהלות ​האיגודי​ם​ בכל ההיבטים הנוגעים לספורט ולספורטאים, ובוודאי ​ש​אין כל התערבות אסורה ​מצדו,​ אלא אם מישהו מאוד ירצה לשכנע בכך. משרד הספורט יעמוד על כך שהכסף הציבורי של אזרחי מדינת ישראל ינוהל על פי כללי מנהל תקין וינותב לטובת הספורט והספורטאים ולא לצרכי עסקנות".

 

אילנה רומנו בטקס לזכר י"א הספורטאים. "גלעדי מתעלם ממאבקם" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
אילנה רומנו בטקס לזכר י"א הספורטאים. "גלעדי מתעלם ממאבקם"(צילום: טל שחר)

 

"בבדיקה שנערכה לאחרונה בנוגע להתנהלות הספורט ברחבי העולם התברר שגם לארגוני הספורט הבינלאומיים ברור היום שלצד הרצון לשמור על עצמאותם של האיגודים וההתאחדויות, הם מחויבים לפעול​ על פי המסגרות החוקיות של המדינות בהן הם פועלים, בייחוד בעשותם​ שימוש בכספי ציבור. למען הספורט והספורטאים שלנו מתכוונת השרה לבנת להמשיך לפעול בנחישות לטוהר מידות ושקיפות בספורט, ולהיאבק בתופעות שליליות של ניגוד עניינים, ריבוי כובעים, אלימות וגזענות".

 

"כשנוח למר גלעדי, הוא שותק"

במקביל לתגובה הרשמית, גורמים במשרד הספורט הביעו פליאה: "אותו גלעדי שהיה לו נוח להתעלם מהעלמת דגל ישראל בתחרות שחייה בינלאומית ושמתעלם ממאבקם של בני משפחות הי"א לדקת דומיה במשחקים האולימפיים - בוחר שוב ולא בפעם הראשונה להלך אימים על ישראל תוך שהוא מתנגד לרפורמות שמטרתם להיטיב עם הספורט הישראלי".

 

"לא ברור על מי גלעדי בדיוק מגן, מדובר בעסקנים ששלטו במשך שנים בספורט הישראלי שלגבי חלקם קבעו היועץ המשפטי ומבקר המדינה שאסור להם לשבת במועצה להסדר ההימורים. כשנוח למר גלעדי, הוא שותק, עדיף שכשישראלי נמצא במעמד כה רם בספורט הבינלאומי - נשמע אותו. מעולם משרד הספורט לא התערב בארגון תחרות או במשחק, רק בדברים שבהם נעשו עוולות לספורטאים, ניתן היה לצפות שדווקא הוא שמצדד במשחק הוגן בוועד האולימפי הבינלאומי יחזק מהלכים כאלו על רקע עסקנות וניגוד עניינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אלכס גלעדי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים