שתף קטע נבחר

"משרד הספורט נותן יד לסבל ולשיעבוד"

פעילים למען זכויות בעלי חיים הפגינו נגד ההימורים על מירוצי הסוסים שהושקו לאחרונה בישראל: "עור של כל אדם יסמור מהמראות של הסוסים הפצועים. זו תעשיה שמונעת מתאוות בצע". משרד התרבות והספורט: "מדובר בהימורים אחראיים". צפו בכתבה

קשה לפספס את השלטים הרבים ברחבי המדינה המפרסמים את משחק ההימורים החדש שהשיק הטוטו, "Racer" בו מוזמנים המשתתפים להמר על מירוצי סוסים בבריטניה.

 

עוד ב-ynet ספורט

 

המשחק החדש עורר את זעמם של ארגוני למען זכויות בעלי חיים המזכירים כי מאחורי מירוצי הסוסים מסתתרת תעשייה המשעבדת וגורמת סבל קשה מנשוא ליצורים חיים.

 

השבוע אירגנה עמותת "הכל חי" הפגנה מול משרד התרבות והספורט שאישר את ההימורים הללו. לצד הנפת שלטים המנציחים את הסוסים שנהרגו בשל השתתפות במירוצים, סיפרו המפגינים על פציעות נוראיות מהן סובלים הסוסים, שחיטה אכזרית של סוסים אשר אינם כשירים לריצה וזוועות נוראיות נוספות.

 

 (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
(צילום: עוז מועלם)

 (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
(צילום: עוז מועלם)

 (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
(צילום: עוז מועלם)

תגובות

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: כבר לפני כשנה וחצי ולאחר דיונים מעמיקים בהם הוצגו עמדותיהם של כל הגורמים הרלוונטיים, כולל של ארגוני שמירה על זכויותיהם של בעלי החיים, אישרה ועדת הכספים של הכנסת ברוב קולות את התיקון לחוק הסדר ההימורים, המאפשר למועצה להסדר ההימורים להרחיב את סל המשחקים שלה לרבות הפעלת הימורים על מרוצי סוסים, המתקיימים באנגליה ובאירלנד בלבד.

 

יודגש, כי מרוצי הסוסים האמורים מתקיימים בחו"ל ולא בישראל, וימשיכו להתקיים שם ללא כל קשר לתיקון החוק שעבר. מפעיליהם נתונים לפיקוח צמוד והדוק של הרשויות באנגליה ובאירלנד, תוך שימת דגש מיוחד לשמירה על בריאות הסוסים, ופיקוח הדוק על רווחתם ואופן הטיפול בהם.

 

כדי להבטיח, כי ההימורים בישראל על מרוצי סוסים בחו"ל יתקיימו אך ורק במדינות שבהן יש הקפדה יתרה על עקרונות של צער בעלי חיים ושמירה על בריאות הסוסים, נקבע בחוק, כי ההימורים יבוצעו רק על מרוצים המתקיימים באנגליה ובאירלנד ורק לאחר שהובהר, כי מתקיים בהן פיקוח הדוק על רווחת ואופן הטיפול בסוסים.

 

בקמפיין הפרסומי של המועצה להסדר ההימורים בספורט אין כל הפרה של חוק צער בעלי חיים, מאחר שתחולתו היא בישראל בלבד, ואילו במקרה דנן מדובר במרוצים הנערכים באנגליה ובאירלנד. החוק הישראלי אינו חל ואינו מתיימר לחול במדינות אלה ולכן לטענה זו אין כל בסיס עובדתי.

 

חשוב לזכור, כי המועצה להסדר ההימורים בספורט מקיימת הימורים בענפי ספורט רבים בארץ ובעולם מכוח החוק למען הגשמת המטרה שלשמה הוקמה והיא קידום הספורט בישראל. רווחיה מוקדשים כולם לשם קידום מטרה זו, ולמעשה כספי המועצה הינם המקור העיקרי למימון הספורט ההישגי והעממי במדינת ישראל. לפיכך, הרחבת פעילותה נועדה בראש ובראשונה להביא להגדלה משמעותית בתקציבים ובמשאבים, שהמועצה מפנה מדי שנה לטובת הספורט והספורטאים בישראל.

 

הגידול הצפוי בהכנסות יופנה להשקעה חסרת תקדים של מיליארדי שקלים להקמת מאות מתקני ספורט חדשים ברחבי הארץ, בעיקר לילדים ונוער במסגרת תוכנית המתקנים הלאומית 2020. בנוסף תגדיל המועצה את תמיכתה באיגודי הספורט ובספורטאים הישראליים בכל ענפי הספורט.

 

עוד יצוין, כי ממידע שהגיע למועצת ההימורים מתקיימים בארץ ממילא הימורים על סוסים, אלא שהם מתקיימים באופן בלתי חוקי והרווחים מהם לא רק שאינם משמשים למטרות ציבוריות, אלא בחלקם משמשים למימון פעילות עבריינית של ארגוני פשיעה.

 

להבדיל מההימורים הבלתי חוקיים, המועצה עורכת הימורים אחראיים על פי התקן האירופי המחמיר בתחום, ובמסגרת התיקון לחוק האמור, זו אף התחייבה להקצות תקציבים מיוחדים שיסייעו למדינה במאבקה נגד תופעת ההימורים הבלתי חוקיים והשלכותיה ההרסניות על המהמרים בפרט והציבור בכלל.

 

מהמועצה להסדר ההימורים בספורט נמסר בתגובה: ההימורים על מרוצי סוסים אושרו ועוגנו בחוק לפני שנתיים. הפרסומות המשודרות אינן מעודדות לקיים מרוצי סוסים בישראל אלא מכוונות לעודד השתתפות בהימורים על מרוצי סוסים, המתקיימים אך ורק בחו"ל . מרוצי הסוסים נערכים בעשרות מדינות בעולם , וקיומם אינו מותנה בהימורים עליהם בישראל. הניסיון לכרוך את הוראות חוק צער בעלי חיים, הנוגע לישראל בלבד, למרוצי הסוסים הנערכים בחו"ל , הוא מטעה וחסר תוקף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
הפגנה נגד מירוצי הסוסים
צילום: עוז מועלם
מומלצים