שתף קטע נבחר

משרד השיכון תכנן בנייה ב-E1, נתניהו בלם

על פי תוכנית משרד השיכון, אלפי יחידות דיור חדשות יתווספו ליישובים ביהודה ושומרון. ראש הממשלה מנע קידום תוכנית בשטח הרגיש ממזרח לירושלים, כי "אין צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך שאין לו משמעות של ממש"

בצל המתיחות הגוברת בין ישראל לממשל האמריקני, הוציאה המדינה מכרז לתכנון של 20 אלף יחידות דיור חדשות בשטחים, בהן גם בשטח E1 הסמוך למעלה אדומים, שהצהרות על כוונות לבנות בו בעבר עוררו תגובות קשות בעולם ועימות עם הממשל האמריקני. ההליך באזור זה נבלם על-ידי לשכת ראש הממשלה עוד לפני שיצא לפועל ומהלשכה נמסר היום (ג') כי "אין שום צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך שאין לו משמעות של ממש".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מערכת הביטחון תמליץ להפסיק ייצור ערכות מגן

הכתבת גילתה בשידור חי: יש לי סרטן

 

התוכנית הייתה עלולה ליצור מחאה בינלאומית קשה לנוכח תכנון 1,400 יחידות דיור בשטח E1, בנוסף לאזורי מסחר שכבר תוכננו. בקהילה הבינלאומית מתייחסים לכל ההתנחלויות כבלתי חוקיות, אך אזור זה נחשב בעייתי במיוחד - בשל החיץ שבנייה בו עלולה ליצור בין חלקי מדינה פלסטינית עתידית. המהלך התכנוני האחרון הוביל גורמים בממשל האמריקני לבקש הבהרות לגבי כוונות הבנייה באזור השנוי במחלוקת - שכאמור לא תצא לפועל.


הפגנה פלסטינית בשטח E1 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה פלסטינית בשטח E1(צילום: רויטרס)

ברשימת משרד השיכון ניתן למצוא גם מכרזים ביישובים רגישים נוספים כגון גבעת עיתם, אפרת, מיצג וגוש עציון - ולמעשה לרוחב כל יהודה ושומרון.

 

משרדי אדריכלים התבקשו לבצע תכנון גם ביישובים רבים נוספים, בהם גבעות שבגוש עציון (1,000 יחידות דיור), שילה בבנימין (1,200 יחידות), עלי (1,000), תקוע (700) וכן היישוב נוקדים, מקום מגוריו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמור להכיל 146 יחידות דיור

נוספות. התוכנית כוללת גם תכנון יחידות דיור חדשות בשבות רחל, נילי, מצפה יריחו, פסגות וכן אלפי יחידות בתחומי המועצה האזורית גוש עציון.

 

בתנועת שלום עכשיו אמרו בתגובה לדברים: "המשא ומתן הוא רק לצורכי ראווה. מאחורי הקלעים הממשלה מתכננת להרוס את הסיכוי לשתי מדינות ולהציף את השטחים במתנחלים חדשים. הוצאת המכרזים היא ראיה חד-משמעית לכוונתו של נתניהו לטרפד את ההסדר".

 

גורמים ממשרד השיכון אמרו כי מדובר בהליך שגרתי המתבצע מדי שנה ובו מתוכננות יחידות דיור בכל רחבי הארץ בהליך שלוקח זמן רב. לטענת הגורמים, הדבר התבצע גם בשנים עברו, ברחבי הארץ בכלל וגם ביהודה ושומרון.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אזור מעלה אדומים
צילום: רויטרס
מומלצים