שתף קטע נבחר

חייל פגע במכוון במטוסי קרב והשבית טייסת

ל-ynet נודע כי חייל בבסיס רמת דוד גרם לנזק בשווי עשרות אלפי דולרים בשני מטוסי אף-16. הוא הודה בחקירתו כי מדובר במעשה מכוון. התביעה: הוא היה יכול לגרום להתרסקות המטוס

טייסת קרב הושבתה לכמה שעות בגלל נזק מכוון של חייל: המשטרה הצבאית סיימה לחקור חייל בשירות חובה, המשרת בתפקיד טכני בבסיס חיל האוויר רמת דוד שבצפון, לאחר שנעצר בשבוע שעבר בחשד שחיבל במכוון בשני מטוסי קרב אף-16. כך נודע ל-ynet. בעקבות מעשיו הוחלט בחיל האוויר להשבית את הפעילות בטייסת עד לבדיקת יתר המטוסים. כתב אישום יוגש היום (ד') נגד החייל בבית הדין הצבאי ביפו על-ידי הפרקליטות הצבאית.

 

עוד בחדשות:

פיגוע בעפולה: פלסטיני דקר למוות חייל

זהו הציור היקר בהיסטוריה: 142 מיליון דולר

 

התקרית אירעה לפני כשבועיים, אולם החייל נעצר רק בשבוע שעבר. החייל ככל הנראה כעס על מפקדו בגלל עומס עבודה לטענתו, וכ"נקמה" הרס באמצעות כלי עבודה חד את אחד המפסקים המשמעותיים במטוס שבו טיפל. אלא שהוא לא הסתפק בכך, ניגש למטוס קרב אחר, והרס את אותו החלק גם בו.

 

החייל שהואשם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החייל שהואשם(צילום: מוטי קמחי)

 

בחיל האוויר ראו בחומרה את האירוע, מפני שהריסת החלקים, מבלי שהדבר היה מתגלה, יכלה לסכן את חיי הטייסים ואף לפגוע בכשירות ובמשימות המבצעיות של חיל האוויר. שווי כל מפסק שנהרס על-ידי החייל מוערך בעשרות אלפי דולרים. מפקדי הטייסת והבסיס החליטו לזמן מיד את חוקרי המשטרה הצבאית והם עצרו את החייל עד היום.

 

כתב האישום נגד החייל מייחס לו שתי עבירות של השמדת רכוש ועבירה נוספת, חמורה יותר, של חריגה מסמכות עד כדי פגיעה בביטחון המדינה. לפי כתב האישום, החייל נשלח לבצע בדיקות תקינות למטוסי אף-16, ובמהלך הבדיקה שביצע באחד המטוסים נפל מידו מוט המשמש לטיפול מכני בחלק מהמטוס, שבו מותקנת מערכת הגלגלים.

 

כתוצאה מכך, נפגע מפסק "נעילה מטה". החייל ניסה ליישר את המפסק וכשראה

 שלא יכול לעשות זאת, תלש אותו ממקומו ולא דיווח על כך למפקדיו. "בעשותו כך סבר הנאשם כי הוא גורם לנזק לחלק חשוב במטוס שעלול לגרום להתרסקותו", טוענת התביעה הצבאית. בהמשך, ביצע פעולה זהה במטוס אחר. בחקריתו במצ"ח אמר כי המעשים נעשו בכוונה.

 

אם המקרה היה קורה ביחידת שדה, אז הוא היה מקבל עונש משמעתי בתוך היחידה בלבד. הסיבה: חוק השיפוט הצבאי מחמיר עם פוגעים בכלי שיט או כלי טיס, ולפיו חבלה בהם משמעותה סיכון מיידי לביטחון המדינה.

 

סנגורו של החייל, עו"ד עידן דביר, מסר בתגובה: "מדובר במקרה שחייל נורמטיבי קרס תחת דרישות מפקדיו. העבירות המיוחסות למרשי בכתב האישום אינן הולמות את המעשים שבהם הודה".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "עם היוודע האירוע למפקדים נפתחה חקירת מצ"ח יסודית שהביאה לחשיפה מהירה של מבצע העבירה. כדי לנקוט משנה זהירות נבדקו כל המטוסים ולאחר וידוא תקינותם הטייסת חזרה לפעילות מלאה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Getty Images
מטוס אף-16. ארכיון
צילום: Getty Images
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
עו"ד עידן דביר
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
מומלצים