שתף קטע נבחר

נפטר יחיאל קדישאי שהיה יד ימינו של בגין

עוזרו האישי וראש לשכתו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, שליווה אותו לאורך כל הדרך, הלך לעולמו היום והוא בן 90. בצעירותו היה איש מחתרת האצ"ל ולקח חלק בהעלאת ניצולי שואה. הוא חזר ארצה באוניה "אלטלנה" והשתלב בתנועת החירות

יחיאל קדישאי, מי שהיה יד ימינו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין וראש לשכתו, הלך לעולמו היום (שבת) והוא בן 90.

 

קדישאי נולד ב-1923 בפולין ובאותה שנה הגיע ארצה עם בני משפחתו. הוא גדל בתל אביב וכבר בגיל צעיר התחנך על ערכי תנועת בית"ר וזאב ז'בוטינסקי. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא גויס לצבא הבריטי. במסגרת שירותו נשלח לעזור לניצולי שואה. בהמשך, במשך שלוש שנים וחצי שהה באירופה ושכנע ניצולים לעלות לארץ במסגרת האצ"ל. כחייל בבריגדה היהודית רכש בחשאי נשק עבור המחתרת. קדישאי חזר ארצה באוניה "אלטלנה", השתלב בפעילות בתנועת חרות ועמד בראש ארגון שסייע למשפחות השכולות של חללי האצ"ל.

קדישאי רוכן לעבר בגין, יוני 1977 (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
קדישאי רוכן לעבר בגין, יוני 1977(צילום: יוסי רוט)
 

עם שר החוץ הבריטי, 1977 (צילום: סער יעקב, לע"מ) (צילום: סער יעקב, לע
עם שר החוץ הבריטי, 1977(צילום: סער יעקב, לע"מ)

1983. בין מברכיו של הנשיא היוצא יצחק נבון (צילום: הרמן חנניה, לע"מ) (צילום: הרמן חנניה, לע
1983. בין מברכיו של הנשיא היוצא יצחק נבון(צילום: הרמן חנניה, לע"מ)

בראיון ל"ידיעות אחרונות" לרגל יום הולדתו ה-90 הוא סיפר כי את אשתו אסתר פגש בפעם השנייה בחייו כשעמד לעלות על "אלטלנה". באותו ראיון אמר: "אני הולך על הרציף ומרחוק אני רואה בחורה צעירה סוחבת מזוודה ענקית. זיהיתי אותה, והתברר שהיא עלתה על 'אלטלנה' אחרי שקיבלה את המכתב ממני שאחיה התאום בחיים". 

 

לאחר שהספינה טובעה, התגייס מייד קדישאי לצבא. בהמשך נכנס לעסקי אמרגנות במועדון התיאטרון יחד עם אחיו. בשנת 1964, לאחר שמזכיר חרות דב אלפרט נפטר, הציע יוסף גלעדי למנחם בגין למנות את קדישאי לתפקיד. "עזבתי את עולם הבוהמה", סיפר באותו ראיון. "ומאז, יום יום, עד שנפטר בגיל 79, הייתי איתו. נפשי נכרכה בנפשו. המשפחות גם הפכו חברות". עוד סיפר בראיון כי לעבודה במשרד ראש הממשלה בירושלים נסע באוטובוס.

 

מ-1977 לאחר המהפך ועליית הליכוד לשלטון הוא הפך למנהל לשכת ראש הממשלה, תפקיד אותו מילא שש שנים. הוא היה עוזרו האישי וראש לשכתו של בגין וליווה אותו בכל פועלו, לרבות שיחות השלום עם מצרים בקמפ דיוויד. במסגרת תפקידו נענה לפניות הציבור ונודע בנכונותו לסייע לחלש ולנזקק מכל השכבות.

 

בגין אמר לקדישאי עם התפטרותו: "יחיאל, היום זה נגמר". למרות פרישתו של בגין מהחיים הפוליטיים ב-1983 נשאר קדישאי יחד איתו עד לפטירתו ב-1992. בהלווייתו של בגין ב-9 במרס באותה שנה, בחלקת הקדושים בהר הזיתים בירושלים, נשא קדישאי את תפילת "אל מלא רחמים".  

 

בשנת 2005 הדליק משואה ביום העצמאות. קדישאי הוצב לפני הבחירות האחרונות בסוף רשימת "הליכוד-ביתנו" לכנסת. עד לאחרונה עסק בהתנדבות בענייני ציבור ובהנצחת מורשתו של בגין. 

 

"אם גוגל לא ידע את התשובה - ידענו שיחיאל יידע"

שירה קדישזון-ינאי סיפרה ל-ynet על דודה, יחיאל קדישאי, שעד הבוקר עוד התבדח. "הוא היה פשוט אדם מלא חיים. אף פעם לא רב עם אף אחד, תמיד התבדח - אפילו עד היום בבוקר". היא הוסיפה כי על אף גילו המתקדם, "זה היה שוק לכולם, כי הוא היה כל כך צלול ומלא חיים", ולדבריה שמר על רמת פעילות גבוהה גם בעת זקנה. "לפני שבועיים עבר ניתוח באגן ובעלי ירד איתו להליכות של שעה וחצי פעמיים ביום, כי הוא רצה ללכת ולהמשיך בחיים. הוא יצא לטיולים וגם שמר על הראש צלול. הוא זכר את התנ"ך בעל פה, ואם גוגל לא ידע את התשובה - ידענו שיחיאל יידע לענות. ערבי שבת איתו היו חוויה מיוחדת כי הוא היה איש של כיף, איש לא רגיל. לא היו לו ילדים משלו והוא היה כמו סבא עבור הילדים שלי, לא כמו הדוד של אמא". 

 

על הקשר עם בגין הוסיפה: "בגין היה בן בית. מדובר בחברות נפש, קשר מסוג אחר". היא העידה כי "בגין הפקיד את צוואתו בזמנו בידיו. יחיאל נפטר הבוקר והבת של בגין כבר הייתה בדירה היום".

 

התגובות שהמשפחה מקבלת מחממות את הלב. "יש הרבה קרובים שומרי שבת, שקיבלו את ההודעה רק אחר הצהריים. קיבלנו תגובות חמות ומחבקות מהאנשים. הייתה לנו זכות גדולה להכיר אותו".

 

נתניהו: "נשמה יהודית ולב חם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו, ומסר: "יחיאל היה צנוע, חכם, שנון ומסור כל כולו לארץ ישראל ולעם ישראל. הוא היה סמל לאהבת המולדת והנכונות להקרבה עצמית למענה. פגשתי אותו רק לפני חודשים בודדים ושוחחנו על התפקיד המרכזי שמילא בשנותיו כמנהל לשכתו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין. הוא ליווה את מנחם בגין בכל דרכו, במדבר הפוליטי ובהנהגת המדינה וסייע לו בתבונה ובמחויבות שאין לה שיעור.

 

"קדישאי שהיה מזכיר סיעת חרות וחבר תנועת הליכוד היה נאמן לערכי הלאום ונכון לכל משימה שהוטלה עליו. ליחיאל היתה נשמה יהודית ולב חם. כולם אהבו אותו ובצדק. רעייתי שרה ואני שולחים תנחומים מעומק לבנו לרעייתו המסורה אסתר (במבי) ולכל בני משפחת קדישאי".

 

ח"כ ראובן ריבלין ספד לו: "הלך מאיתנו אדם שהיה עבורנו זיכרון חי לז'בוטינסקי ולבגין. הוא סימל את כל מה שאנחנו כעם וכתנועה - אוהב העם, נאמן לדרך, נוח לסובבים אותו שדעתו היתה מעורבת עם הבריות. קשה לקבל שיחיאל קדישאי איננו איתנו כי הוא היה אדם ללא גיל. גם בשנותיו האחרונות היה עירני וחד, דעתן בעל ביקורת וחוש הומור. יהי זכרו ברוך". 

הרצל מקוב, מנהל מרכז בגין, סיפר ל-ynet כי פגש את קדישאי שלשום. "דיברנו על תוכניות עתידיות. הוא היה צלול ובהיר לגמרי. הוא היה קצת מוגבל פיזית, אבל הוא קם בבוקר, הלך לכיור ופשוט צנח. עזבתי אדם שעסק בעתיד וסיפר בדיחות על העבר. לא העלתי בדעתי שזה יקרה".

 

עוד סיפר: "הוא הגיע בן חצי שנה לארץ מפולין, ומאז הוא משרת את המדינה ואת האומה, כפי שנהג לומר. משנת 63' הוא ליווה את בגין כאיש הקרוב לו ביותר, עד מותו. אחר כך הוא פעל להפצת מורשתו של בגין, ואת כל זה הוא עשה כשהוא דואג לאלפים של אנשים שפנו אליו בכל מיני בעיות וצרות. הוא היה לשכת סעד של איש אחד. הוא היה איש מאוד מיוחד. למרות שנגע בפסגות הכי גבוהות, לא עניינה אותו לא שררה ולא תפקידים. הוא ראה עצמו משרתו של רעיון ושל האדם שהוביל את הרעיון, בגין". 

 

הלווייתו תתקיים מחר בשעה 14:00 בבית הקברות נחלת יצחק בתל אביב. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
יחיאל קדישאי ז"ל
צילום: אפי שריר
מומלצים