שתף קטע נבחר

הולנד לנתניהו: 'נמשיך להפעיל לחץ על איראן'

לאחר פגישה בירושלים נשאו רה"מ ונשיא צרפת דברים לקראת חידוש השיחות של המעצמות סביב הגרעין. הולנד: "לא ניסוג מדרישותינו". נתניהו: "העסקה רעה והאיראנים להוטים לקבל אותה. הסכם רע לא יחייב אותנו"

המנהיג שמנע חתימת הסכם גרעין עם איראן , וזה שדואג להזכיר למערב כל העת מדוע עסקה כזו כה מסוכנת, עורכים כעת מסיבת עיתונאים משותפת. נשיא צרפת פרנסואה הולנד נפגש הערב (א') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בירושלים. אחרי הפגישה קיימו השניים מסיבת עיתונאים. על ההסכם האפשרי בין איראן לבין המעצמות על הקפאת תוכנית הגרעין של טהרן אמר נתניהו: "זאת עסקה גרועה ומסוכנת. אני מודה לך אדוני הנשיא שאישית נקטת עמדה תקיפה ובלתי מעורערת, אבל אני מודאג שמא העסקה הזאת תתבצע במחי יד". ynet העביר את נאומיהם בשידור חי.

 

נתניהו והולנד. הערב בירושלים (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
נתניהו והולנד. הערב בירושלים(צילום: יואב דודקביץ)

בתחילת דבריו התייחס נתניהו לשיתוף פעולה בין ישראל לצרפת בתחומי רפואה, טכנולוגיה וחינוך, אך מיד עבר לדבר על הנושא האיראני והקשר לשואה שעליו הוא מרבה לחזור. "אין לנו תסביך פוגרום. כשמישהו אומר שהוא הולך להשמיד אותנו - אנחנו לוקחים את זה ברצינות", אמר. "כשמישהו מתחיל לתקוף את היהודים זה ממשיך, והאש שורפת ארצות רבות".

 

על העסקה האפשרית בין איראן למערב שאמורה להביא להקלות בסנקציות ובמקביל לעצירת תוכנית הגרעין אמר נתניהו: "הסנקציות ייעלמו מעל איראן ובתמורה לכך היא לא תיתן דבר. תראו כמה האיראנים להוטים לחתום על העסקה. הם יודעים - וכולם יודעים - שזה מאפשר להם להמשיך בהעשרה".

 

על המשמעות המעשית של דבריו הדגיש נתניהו: "אני לא יכול לשבת מהצד ולהתעלם מהתפתחות שתסכן את עתידה של ארצי ולא להגן על עתיד בני עמי. חובתי לפעול בכל דרך אפשרית להגן על העם היהודי".

 

נתניהו נשאל על הסכם ביניים אפשרי שעליו תסכים ארצות הברית, והשיב: "ארה"ב והנשיא ברק אובמה הצהירו שמטרתם למנוע מאיראן נשק גרעיני. ארה"ב היא ידידתנו הטובה ביותר וגם במשפחות הטובות ביותר יש חילוקי דעות. ההתמקדות שלנו היא לא רק הנשק אלא גם בייצור הנשק הבקיע. אני מקווה שהדברים שאנו עומדים עליהם יקוימו. זה חשוב לעולם כולו. אם לא - ישראל תשמור על זכותה להגן על עצמה. הסכם רע לא יחייב את ישראל. כשאנחנו אומרים 'לא עוד' - אנחנו מתכוונים לזה. לא נעמיד את ישראל במצב שבו קיומה מוטל בספק. הסדר ביניים הוא דבר שלא הייתי ממליץ עליו". 

פרנסואה הולנד, היום אחרי הנחיתה בנתב"ג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרנסואה הולנד, היום אחרי הנחיתה בנתב"ג(צילום: מוטי קמחי)

לאחר מכן דיבר הולנד ואמר: "נושא השלום והביטחון הוא מרכזי. גם כשאני מגיע למדינות ערב הם מדברים איתי על שלום וביטחון. המו"מ תמיד עדיף על שימוש בכוח. המטרה היא שאיראן תוותר לעד על נשקה הגרעיני. אנחנו מתנגדים להפצה גרעינית. באיראן ישנו רצון להעשיר אורניום, אבל אנחנו קבענו דרישות סף והן יישארו. צרפת רוצה הסכם רציני ומשמעותי ואנו נמשיך בלחץ. אם הסנקציות לא היו חזקות - איראן לא הייתה משתמשת במילים שבהן השתמשה בשבועות האחרונים".

 

הולנד ביקר ביד ושם: "התרגשות ותפילה"

מוקדם יותר, אחרי נחיתתו בישראל, אמר הולנד: "אנחנו לא נקבל לעולם שאיראן תחזיק בנשק גרעיני מכיוון שזהו איום על ביטחונם של ישראל והעולם כולו. אנחנו מחפשים ורוצים הסכם משום שאנו סבורים שהדיפלומטיה עדיפה על הדרכים האחרות.

אבל הסכם שכזה יהיה אפשרי אך ורק אם איראן תוותר לעד על הנשק הגרעיני".

 

בראיון ששודר אחר הצהריים ברשת CNN, לקראת חידוש השיחות בין המעצמות לאיראן, הזהיר נתניהו שעסקה רעה עלולה להוביל למלחמה. "לתת למשטר הכי מסוכן בעולם את הנשק הכי מסוכן בעולם, זוהי שגיאה גדולה מאוד", הוסיף. "יש לאיראן 18 אלף צנטריפוגות. הם לא מוותרים אפילו על אחת בהסכם המתגבש והם שומרים על היכולת".

 

מוקדם יותר היום סייר הנשיא הולנד במוזיאון "יד ושם". הוא העלה את אש התמיד והניח זר ב"אוהל יזכור" באתר. בסיום הביקור הקריא את הדברים שכתב בספר האורחים: "התרגשות ותפילה. השואה היא טרגדיה מוחלטת שפגעה בעם היהודי והיא קושרת בינינו ומחברת בינינו לעד".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
הולנד ונתניהו, הערב
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים