שתף קטע נבחר

אושר: יעוגנו בחוק הטבות למשפחות שכולות

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את החוק, שיעגן את ההוראות המנהליות בנושא, ומעניק מענקים לבני משפחותיהם של חללי צה"ל ופעולות איבה. יו"ר יד לבנים: תיקון עוול היסטורי

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') את הצעת החוק הממשלתית, שלפיה יעוגנו בחוק הטבות למשפחות שכולות, משפחותיהם של חללי צה"ל ושל נפגעי פעולות איבה. החוק, שאושר לקריאה שנייה ושלישית, עתיד להחליף את ההוראות המנהליות שמכוחן ניתנות כיום ההטבות. אם יאושר החוק סופית, הוא ייכנס לתוקפו ב-1 בינואר.

 

עוד חדשות בארץ:

 

ההטבות הניתנות לבני משפחות שכולות כוללות מענקים שונים לאלמנה, ליתום או לבן משפחה אחר, אח והורה שכול. כך, למשל, החוק מעניק לאלמנה מענק לרכישת רכב חדש וכן סיוע בהוצאות הביטוח. יתומים זוכים למשל השתתפות בהוצאות על שיעורי נהיגה שקלים ולמענק חתונה. המשפחה זכאית לקבל גם מענק לחגיגות בר או בת מצווה של אחד האחים. המדינה תסייע גם בלימודי תואר ראשון ובתשלום אגרת טלוויזיה. מענקים יינתנו למשפחה שנקלעת לקשיים כלכליים, ומשפחות שכולות יזכו גם לסיוע רפואי ולהטבות לשיקום תעסוקתי.

 

בנוסף, משתתפת המדינה בהנצחת החייל ומעניקה טיפול פסיכו-סוציאלי. בחוק מפורטים הקריטריונים בכל נושא. לצד זה קבעה הוועדה כי מעסיק יאפשר להורה שכול ולאלמנה לפרוש מעבודתם גם לאחר חמש שנים מגיל הפרישה הקבוע בחוק. זאת כדי לאפשר להם פרנסה ותעסוקה לזמן ממושך.

 

נציג משרד האוצר בדיון וח"כ רינה פרנקל (יש עתיד) הודיעו במהלך הדיון כי הם מגישים בקשה לדיון מחודש וכן הסתייגות מהצעת החוק. הם הסתייגו מקביעת הוועדה שלפיה כל הטבה נוספת לבני המשפחות השכולות שאינה מצוינת בלשון החוק, תדרוש את אישור שר הביטחון.

ח"כ פרנקל ציינה כי היא תומכת בעמדת הממשלה בנושא זה, ולפיה שר האוצר הוא זה שיידרש לאשר את ההטבות הנוספות.

 

הסתייגות זו הכעיסה את יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, והוא הסביר: "לא שלחנו את אהובינו למשרד האוצר, אלא לשדה הקרב באמצעות משרד הביטחון. מספיק לנו שהוא יהיה האחראי. בכל מקרה זה הולך לאישור של הכנסת, אז למה צריך את השוט של משרד האוצר? לחוק אין עלות כספית, הוא מצב קיים, ועכשיו התקנות מעוגנות. מה שמבחינתנו היסטורי כאן זה עיגון מעמד האחים בחוק, כי עד כה האחים השכולים לא הוזכרו בסטטוס אלא כבני משפחה שכולה. היום נעשה תיקון עוול היסטורי. ההטבות שיש עכשיו לאחים הן טיפול פסיכולוגי והשתתפות בשכר לימוד, והם מקבלים אותן ישירות ולא דרך ההורים".

 

עוד במסגרת הצעת החוק ימונה נציג מטעם המשפחות השכולות ל"ועדת למ"ד" המייעצת למנכ"ל משרד הביטחון בנושא מתן הטבות לפנים משורת הדין. ועדה נוספת לטיפול בבקשות לפנים משורת הדין תייצג את משפחות נפגעי פעולות האיבה. ועדה זו תחל לפעול באוקטובר 2014.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ פרנקל. ביקשה דיון מחודש
צילום: ירון ברנר
מומלצים