שתף קטע נבחר

בית זוועות בבריטניה: 3 נשים הוחזקו 30 שנה

פרטים ראשונים על פרשת חטיפה וכליאה מצמררת בבריטניה: המשטרה הודיעה כי חילצה מבית בדרום לונדון שלוש נשים שהוחזקו בתנאי עבדות במשך 30 שנה לפחות. הצעירה בהן נכלאה שם כנראה מיום היוולדה. סרט בטלוויזיה גרם לאחת מהן לקרוא לעזרה. "דבר כזה לא ראינו מעולם"

משטרת בריטניה הודיעה הערב (יום ה') כי חילצה שלוש נשים מוכות טראומה, שלפי החשד הוחזקו בתנאי עבדות בבית בדרום לונדון, ואחת מהן נכלאה שם ככל הנראה מאז יום היוולדה. הדיווח הזה, שפרטיו המלאים אינם ברורים עדיין, מזכיר את פרשת "בית הזוועות" בקליבלנד שנחשפה מוקדם יותר השנה, ומסעיר את הממלכה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי המשטרה בלונדון, גבר ואישה בני 67 נעצרו היום במסגרת החקירה, העוסקת בעבדות ושעבוד. החקירה החלה אחרי שאגודת צדקה יצרה קשר עם המשטרה באוקטובר ומסרה כי אישה התקשרה כדי להגיד שהיא מוחזקת בניגוד לרצונה זה יותר מ-30 שנה. המשטרה מסרה כי חקירות מדוקדקות יותר הובילו אותה לבית בדרום לונדון, וכי בעזרת אגודת Freedom Charity חולצו אישה מלזית בת 69, אישה בת 57 מאירלנד וצעירה בת 30, בריטית.

 

איש המשטרה קווין היילנד מדווח על החקירה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
איש המשטרה קווין היילנד מדווח על החקירה(צילום: EPA)
 

לפי המשטרה, שלוש הנשים הוחזקו כלן בבית במשך 30 שנה לפחות, ונמצאות כעת במקום בטוח. החוקר קווין היילנד אמר כי סרט תיעודי בטלוויזיה בנוגע לנישואים כפויים הנוגעים לעבודתה של אגודת הצדקה הוא שגרם לאחת הנשים להתקשר אליה ולהזעיק עזרה, דבר שהוביל לחילוצן. היילנד אמר כי לנשים ניתן חופש מסוים בתוך גבולות שהוגדרו להן, אולם כולן הוחזקו בניגוד לרצונן במשך שנים.

 

מייסדת העמותה, אניטה פרם, אמרה כי עברו כמה שבועות עד שהרשויות הצליחו לרכוש את אמונן של הנשים וניתן היה להוציא לדרך את מבצע החילוץ. "הן ניסו במשך כמה שנים למצוא דרך לצאת משם", סיפרה לסוכנות הידיעות רויטרס. היא סירבה למסור פרטים על מיקומו של הבית. "אנשים יהיו המומים מכך שדבר כזה יכול לקרות בבריטניה ובעיר בירה כמו לונדון".

 

לדבריה, האישה הצעירה הוחזקה שם "מגיל צעיר מאוד". השכנים לא דיווחו על שום דבר חריג שקרה בבית. לדברי פרם, מצבן הפיזי והנפשי של הנשים "טוב באופן יוצא דופן" בהתחשב בנסיבות, אבל "ייקח לנו זמן רב מאוד לנסות לחזור לחיים נורמליים". החוקר היילנד הוסיף: "היחידה לטיפול בסחר בבני אדם של משטרת לונדון מתמודדת עם הרבה מקרים של שעבוד ועבודה בכפייה. ראינו כמה מקרים שבהם אנשים הוחזקו לאורך תקופה של עד עשר שנים, אבל מעולם לא ראינו דבר בממדים כאלה".

 

המשטרה אינה מאמינה שיש קשר בין הנשים, ומסרה כי אין ראיה המצביעה על כך שהן עברו התעללות מינית. לא ברור אם הצעירה שהעבירה כמעט את כל חייה בבית גם נולדה בו.

 

התקשורת הבריטית נאספת כדי לקבל עדכון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התקשורת הבריטית נאספת כדי לקבל עדכון(צילום: EPA)

 

"דו"ח העבדות הבינלאומי" שפרסמה בחודש שעבר עמותת Walk Free Foundation חשף שכ-30 מיליון בני אדם חיים כעבדים ב-162 מדינות וכי בריטניה אינה חסינה בפני הבעיה. אף שהיא דורגה במקום ה-160 ברשימה, לפי הדו"ח עדיין יש במדינה כ-4,000 עבדים, הערכה שלפי הדו"ח הוא שמרנית בלבד.

 

במאי השנה חולצו מבית בקליבלנד שלוש נשים צעירות - ג'ינה דחזוס, אמנדה ברי ומישל נייט - שנחטפו ונעלמו בין 2002 ל-2004, כשהיו בנות

14, 16 ו-21. באביב השנה הצליחו ברי ובתה בת ה-6, שנולדה לה בשבי בעקבות מעשי אונס שביצע בה החוטף אריאל קסטרו, לברוח מהבית בקליבלנד ולהזעיק עזרה. בעקבות זאת חולצו שתי החטופות האחרות. לאורך כל השנים הללו אנס קסטרו את הנשים ומנע מהן לצאת.

 

באוגוסט השנה נידון קסטרו למאסר עולם ללא אפשרות חנינה ולעוד 1,000 שנות מאסר. אלא שבספטמבר הוא התאבד בתלייה בתאו בכלא. רק

מוקדם יותר החודש חשפה אחת הנשים, מישל נייט, חלק ממעשי ההתעללות שעברו היא וחברותיה לשבי בבית הזוועות של קסטרו. בין השאר סיפרה כיצד תלה אותה "כמו דג".

 

לפני חמש שנים נחשפה באוסטריה פרשת בית זוועות שהסעירה את העולם: יוזף פריצל כלא את בתו במשך 24 שנים, אנס אותה, שיעבד אותה ורצח את בנו התינוק שנולד להם באמצעות הזנחה. ב-2009 הוא נידון למאסר עולם במוסד פסיכיאטרי. שנתיים לפני חשיפת פרשת פריצל, הסעירה את אוסטריה פרשת הילדה נטשה קמפוש. ב-2006, שמונה שנים אחרי שכילדה בת עשר חטף אותה וולפגנג פריקלופיל בעייר באזור וינה, היא הצליחה להימלט מהשבי - כבר כנערה בוגרת. כשגילה זאת החוטף, הוא שם קץ לחייו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בית הזוועות בקליבלנד
צילום: רויטרס
מומלצים