שתף קטע נבחר

התקדמות בז'נבה. המחלוקת: הכור באראק

המעצמות ואיראן ממשיכות בשיחות הקדחתניות בשוויץ, בתקווה להניב עוד בסוף השבוע הסכם ביניים שיעצור זמנית את תוכנית הגרעין. מכשול אחד כבר הוסר - הושג "נוסח פשרה" לגבי הזכות של איראן להעשיר אורניום. המחלוקת המרכזית שנותרה: גורל כור המים הכבדים שאיראן בונה כדי לייצר פלוטוניום

צוותי המשא ומתן של איראן והמעצמות התגברו על מכשול משמעותי בשיחות הגרעין המתקיימות בז'נבה. כך אמרו הערב (יום ו') דיפלומטים מערביים. לדבריהם, הצדדים הגיעו לנוסח פשרה בכל הנוגע לדרישתה של איראן להכרה ב"זכותה להעשיר אורניום". בתוך כך, הבית הלבן מסר הערב כי לארה"ב עדיין יש תקווה שניתן יהיה לגבש את הסכם הביניים שיעצור זמנית את תוכנית הגרעין במסגרת השיחות בז'נבה.

 

עוד חדשות ב-ynet:
אלוף עולם חדש בשחמט: דוגמן נורבגי בן 23

אמא הרצוג: "בוז'י? כי היה יפה כמו בובה"

 

לאורך המשא ומתן התעקשה איראן שכל הסכם שיביא לעצירת ההתקדמות שלה בתוכנית הגרעין יכיר מפורשות בזכותה להעשיר אורניום, תהליך הדרוש למטרות גרעין אזרחיות וצבאיות כאחד. מעצמות המערב מצדן טענו כי במסגרת החוק הבינלאומי לא מוגדרת זכות שכזו.

 

שיחות הגרעין בשוויץ, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
שיחות הגרעין בשוויץ, היום(צילום: AP)

נושא זה התברר עם הזמן כאחת מנקודות המחלוקת העיקריות בין איראן לבין בריטניה, סין, צרפת, גרמניה, רוסיה וארצות הברית. היום ציטטה התקשורת האיראנית גורמים רשמיים במערב שאמרו כי המעצמות הסכימו להכיר בזכותה של איראן להעשיר אורניום. דיפלומטים במערב הכחישו זאת בתוקף, ואמרו כי הוצע נוסח פשרה שאינו מכיר מפורשות בזכותה של מדינה כלשהי להעשיר אורניום.

 

"אם מדובר בזכות לתוכנית גרעין למטרות שלום, זה דבר שנתון לפרשנות", אמר גורם דיפלומטי לסוכנות הידיעות רויטרס מבלי למסור פרטים נוספים. מוקדם יותר השבוע אמר גורם בכיר בממשל האמריקני לכתבים בז'נבה כי ניתן למצוא נוסחה בנושא זה שתספק את כל הצדדים.

 

שר החוץ הרוסי לברוב מגיע לז'נבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר החוץ הרוסי לברוב מגיע לז'נבה(צילום: EPA)

 

נקודת מחלוקת עיקרית שעדיין מונעת הגעה להסכם היא התעקשותה של איראן להמשיך לבנות את כור המים הכבדים באראק, שיכול לאפשר

ייצור פלוטוניום - דרך נוספת לפתח נשק גרעיני. מעצמות המערב דורשות מאיראן לזנוח את בניית המתקן כחלק מסכם הביניים המתגבש, שבמסגרתו תושעה תוכנית הגרעין של איראן לחצי שנה כדי לאפשר את המשא ומתן על סכם הקבע, ובתמורה יוקלו מעט הסנקציות על המדינה.

 

בצהריים מסרו גורמים רוסים כי שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, יצא בדרכו לז'נבה כדי להשתתף בשיחות הגרעין. הגעתו של לברוב לשוויץ עשויה שהשיחות הגיעו לנקודה קריטית. הערב מסר הבית הלבן כי גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מתכונן לנסוע לשוויץ, אולם עדיין לא בטוח לגמרי שכך יהיה. התאספות שרי החוץ של המעצמות בז'נבה תסמן כנראה הגעה להסכם או לנקודה משמעותית באופן יוצא דופן בשיחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שרי החוץ של איראן ואירופה בז'נבה
צילום: EPA
מומלצים