שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נדחה חוק למתן נק' זיכוי מס להורים חד-מיניים

  חוסר השיוויון יימשך? הצעת חוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) להשוואת נקודות הזיכוי במס לזוגות בני אותו מין לא עברה את ועדת השרים לחקיקה. השרים שתמכו - לבני, לפיד וגרמן - הגישו ערר שיוכרע בישיבת הממשלה הבאה. אגודת הלהט"ב: מקווים לזכות בתמיכת שרי הליכוד שנחשבים ידידי הקהילה

  חוסר שיוויון ואפליה בתמיכת הממשלה: ועדת השרים לחקיקה סירבה היום (א') ברוב קולות לתת את תמיכת הממשלה להצעת חוק פרטית של ח"כ עדי קול (יש עתיד) לתיקון פקודת מס הכנסה, כך שתעניק להורים מאותו המין את נקודות הזיכוי עבור ילדיהם, באותו שיעור המגיע עבור ילדים להורים הטרוסקסואליים.

   

  אך המילה האחרונה בנושא טרם נאמרה: השרים התומכים הגישו ערר על ההחלטה, שמנציחה את אפלייתם לרעה של הזוגות החד-מיניים. הערר יוכרע במליאת הממשלה בראשית השבוע הבא, ולשרי הממשלה תהיה הזדמנות נוספת לתקן את העוול.

   

  ח"כ עדי קול. "הגיע הזמן לבטל את האפליה הכלכלית הקשה" (צילום: מוטי קימחי) (צילום: מוטי קימחי)
  ח"כ עדי קול. "הגיע הזמן לבטל את האפליה הכלכלית הקשה"(צילום: מוטי קימחי)

   

  החוק הקיים מעניק זיכוי שונה ממס עבור ילדים להורים דו-מיניים. האב מקבל במצטבר סכום נמוך מזה שמקבלת האם: אב מקבל את הזיכוי עד מלאת שלוש שנים לילד והאם עד שמלאו לו 18. זוגות חד-מיניים מקבלים את הזיכוי הנמוך שמגיע לאבות ומפסידים במצטבר עשרות אלפי שקלים בחיי הילד. ח"כ קול ביקשה בחוק שלפחות אחד מההורים יקבל את נקודות הזיכוי המגיעות לאם.

   

  את הצעת החוק יזמה ח"כ קול וחתומים עליה גם ח"כ מירי רגב (הליכוד-ביתנו), ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), ח"כ ניצן הורביץ (מרצ), וח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד).

   

  תומכי החוק הם שרי המשפטים, האוצר והבריאות: בהתאמה - ציפי לבני (יו"ר הוועדה מסיעת התנועה), יאיר לפיד ויעל גרמן (חבריה לסיעה של ח"כ קול). המתנגדים היו שרי הבית היהודי - שר השיכון אורי אריאל והשר לאזרחים ותיקים אורי אורבך, ושרי ישראל-ביתנו בוועדה - שרת הקליטה סופה לנדבר, שר החקלאות יאיר שמיר והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. שרי הליכוד לא נכחו בחדר הדיונים בעת ההצבעה על הצעת החוק.

   

  השרים אריאל ואורבך טענו נגד החוק שמטרתו להתריס נגד כל ההבנות של המדינה לגבי הזוגות החד-מיניים, ובטענה שמדובר כאן בניסיון להכניס בדלת האחורית את ההכרה בנישואים חד-מיניים.

   

  יוזמת החוק: "תא משפחתי לגיטימי" 

  ח"כ קול אמרה בתגובה להחלטת הוועדה: "הצעת החוק שהגשתי מהווה מסר ברור וחזק כי מדינת ישראל רואה בזוגות בני אותו מין כהורים לכל דבר ועניין, כתא משפחתי לגיטימי. הגיע הזמן לבטל את האפליה הכלכלית הקשה שהייתה עד כה מנת חלקם של זוגות בני אותו מין בישראל".

   

  ח"כ קול היא יו"ר הוועדה לפניות הציבור של הכנסת. היא יזמה את הצעת החוק בעקבות פניה של זוג הומוסקסואלים אשר נדחו על ידי רשות המסים בבקשתם לקבל את נקודות הזיכוי הניתנות לכל זוג הורים הטרוסקסואליים, שכן לטענתם, על פי לשון החוק, נקודת הזיכוי ניתנת לאישה בלבד.

   

  דובר האגודה למען הלהט"ב וחבר הוועד המנהל, גיל קול, אמר בתגובה לפסילת הצעת החוק כי: "ועדת השרים לענייני חקיקה טעתה בכך שלא תמכה בהצעת החוק הנחוצה שנועדה להשוות את נקודות הזיכוי שניתנות להורים להט"בים לאלו שניתנות להורים הטרוסקסואלים.

   

  "אנו מודים לשרות ציפי לבני מ'התנועה' והשרה יעל גרמן מ'יש עתיד' שבכוונתן להגיש ערר על ההחלטה האומללה הזו שמנציחה את האפליה בין הורה להורה ובין ילד לילד. אנו מקווים ומצפים שבניגוד להצבעה הנוכחית, בהצבעה הבאה לא ייעדרו מי שנחשבים ידידי הקהילה מבין שרי הליכוד, ולא יותירו את הבמה לתפישות החשוכות של שרי הבית היהודי וישראל ביתנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אב חד מיני? תמשיך לשלם יותר בחסות החוק
  צילום: shutterstock
  מומלצים