שתף קטע נבחר

70% מהנשים: ההנקה מגבילה את האם

כך עולה מסקר חדש שערך משרד הבריאות והוצג בדיון על מחאת המיניקות. חברי הוועדה הביעו תמיכה במחאה, שעליה פורסם לראשונה ב-ynet: "הנקה היא עניין של בריאות הציבור ויש צורך בסביבה תומכת ושיתוף פעולה קהילתי"

תמיכה במחאת המיניקות - גם בכנסת: היום (ד') נערך בועדה לקידום מעמד האישה דיון במחאת המיניקות. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בעקבות מספר מקרים של הדרת נשים מיניקות מהמרחב הציבורי הקימו שתי אמהות קבוצת מחאה שמטרתה לחוקק חוק שיאסור למנוע מנשים להיניק בכל מקום בו הן חפצות.

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

במהלך הדיון הוצג סקר שערך משרד הבריאות ממנו עולה כי 77% מהנשים היהודיות חושבות שזכותה של אישה להיניק במקום ציבורי, לעומת 37% בלבד מהערביות שסברו כך. 76% מהנשים היהודיות חשות בנוח כשאישה מניקה לידן, לעומת 48% מהערביות. 73.5% מהנשים היהודיות ו-96.4% מהערביות סברו כי ההנקה היא חלק מתפקיד האם.

  

חולצות שד - מחאת האמהות המיניקות:

"את לא יכולה לכסות את השד כשאת מניקה?"

"ישבתי להיניק בצד, בשקט, והיא פשוט דרשה ממני ללכת"

מחאת המיניקות: לא ניתן שיחביאו אותנו

מחאת המיניקות: הצעת חוק תגן על מי שתניק בציבור

 

למרות זאת, כך עולה מהסקר, נשים רבות חשות כי ההנקה מגבילה אותן: 67% מהיהודיות ו-74% מהערביות הסכימו עם המשפט ויותר מ-50% ציינו כי הן חשות שכאשר הן מיניקות קשה להן יותר לצאת מהבית. רק 33.4% מהנשים ציינו כי הן לא חשות בקושי שכזה.
 

"בעבר קיבלו המניקות תמיכה משפחתית וקהילתית", אמרה בדיון יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ ד"ר עליזה לביא. "להתפרקות המסגרת המשפחתית והקהילתית בעולם הפוסט מודרני יש מחירים שנשים משלמות. זו אחת הסיבות לכך שיש עליה במספר הנשים הסובלות מדיכאונות לאחר לידה. עלינו לתמרץ מוסדות ומבנים ציבורים להתאים את המרחב הציבורי לנשים יולדות ולפנות חדרים שישמשו להנקה במקומות אלה. הדבר לא מסתכם אך ורק בהנקה ויש לדאוג להתאמת מקומות חנייה נוחים, מעבר עגלות ומענה לצרכים משפחתיים".

 

"הנקה היא עניין של בריאות הציבור", הוסיפה עינת כפיר, נציגת משרד הבריאות בדיון. "באמנת אוטווה לקידום הבריאות נאמר שצריך סביבה תומכת ושיתוף פעולה קהילתי".

 

"הבעיה היא הצביעות של חלק מהציבור", אמרה אלן שיין, יו"ר האיגוד הישראלי ליועצות הנקה מוסמכות. "אנחנו מופגזים בתמונות חצי עירום. יש נשים שנותנות לכל הציבור לעשות להן את זה, אבל כשזה מגיע להנקה - זה כבר לא בסדר. ההנקה נעלמה מהחיים הציבוריים. אפשר לחנך ולהסביר שזו ברירת המחדל ולא הבקבוק. כשרואים יותר ויותר אמהות מניקות זה נתפס כטבעי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sutterstock
הנקה. ל-5% מהנשיינו כי היא מקשה על היציאה מהבית
צילום: sutterstock
מומלצים