שתף קטע נבחר

א-סיסי על פיג'מות, והמחאה מתעוררת

האיש החזק של מצרים, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, מופיע עכשיו גם על פיג'מות של נשים. אבל פולחן האישיות הזה אינו מונע מהמצרים למחות נגד חוק המגביל את זכות ההפגנה

העובדה ששר ההגנה המצרי ומפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי הפך לאיש החזק במצרים אינה חדשה, אבל נראה שפולחן האישיות שתומכיו עושים לו מצליח לשבור שיא חדש. אחרי שתמונתו התנוססה על תכשיטים, שוקולדים, בקבוקים של שמן זית ועוד מוצרים, עכשיו היא מופיעה גם על בגדי שינה של נשות מצרים שנמכרים בשווקים.

  

מתחת לתמונתו של סיסי הלבוש במדי צבא ועוטה משקפי שמש נכתב באנגלית: "אנחנו מודים לך". תמונה של אחת הפיג'מות הצהובות האלה הועלתה לרשת על ידי אישה מצרית שהסבירה שקנתה את הפיג'מה כדי להביע את אהבתה לשר ההגנה המצרי, שהוביל את הדחתו של נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי.  

ברשתות החברתיות כבר מתנהלים קמפיינים של תומכיו של א-סיסי הקוראים להריץ אותו לבחירות לנשיאות מצרים, שנכון לעכשיו אמורות להתקיים בקיץ. בראיון לעיתונות הכווייתית לפני חודש ענה א-סיסי בדיפלומטיות ש"צריך לראות מה יילד יום". גם לפני חודש וחצי, בראיון לעיתון "אל-מסרי אל-יום", השיב הגנרל המצרי בהתחמקות: "כעת אין זה הזמן המתאים לדון בכך".

מנהיג מתוק. מזכרות ושוקולדים בדמות המנהיג  ()
מנהיג מתוק. מזכרות ושוקולדים בדמות המנהיג
  

מה שאולי צריך להדאיג את א-סיסי בימים האחרונים הוא התגובות החריפות ברחוב המצרי לחוק החדש שמטיל הגבלות על הפגנות במצרים. החוק פורסם בתחילת השבוע על ידי נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור. בעקבות אותו חוק יצאו השבוע גם פעילים בזרמים החילוניים והמהפכניים בהפגנות במצרים, במה שנחשב לאקט הפומבי הראשון שלהם נגד השלטון אחרי הדחתו של מורסי.

 

עשרות מאותם פעילים שהפגינו נגד חוק ההפגנות נעצרו בגין השתתפות בהפגנה שלא קיבלה אישור מהשלטונות. בין העצורים ניתן למנות גם את אחמד מאהר ועלא עבד אל-פתאח, ממובילי מהפכת 25 בינואר שהביאה להפלתו של שלטון מובארק. גם תנועת תמרוד, שהובילה את המחאה להפלתו של מורסי, הביעה את מורת רוחה מהחוק הזה וקראה לציבור למחות נגדו, וכך גם סגן ראש ממשלת מצרים, זיאד בהאא א-דין, שהביע הסתייגות מניסוחו, בביקורת פומבית ראשונה מצד בכיר בממשל המצרי.

  

אתמול ירו כוחות הביטחון גז מדמיע והשתמשו באלות נגד מפגינים שיידו אבנים במרכז קהיר במסגרת הפגנה נגד מעצרם של 24 פעילים ונגד החוק שאוסר קיום הפגנות ללא תיאום עם הרשויות במדינה. מי שרוכב על גל המחאה נגד החוק הזה הם האחים המוסלמים שאתמול יצאו להפגנות ברחבי מצרים. כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים בגז מדמיע. שמונה נפצעו ו-183 מתומכי האחים המוסלמים נעצרו בגין הפרת החוק החדש למניעת הפגנות ללא אישור.

  

במקביל נראה שמצרים נמצאת בדרך לחוקה חדשה. יו"ר ועדת ניסוח החוקה המתוקנת, עמרו מוסא, אמר אתמול בבוקר במסיבת עיתונאים בקהיר כי הושגה הסכמה מלאה על כל סעיפי החוקה ש-50 חברי הוועדה משלל גוני החברה המצרית אמורים להצביע עליהם מאתמול. לדברי מוסא, אם ההצבעה אכן תעבור, החוקה תוגש לנשיא הזמני לכל המאוחר ביום שלישי הקרוב. מוסא טען כי בין הסעיפים בחוקה החדשה יהיו: כינון בית אחד לפרלמנט ואיסור על הקמת מפלגות על בסיס דתי. מוסא גם הוסיף שיש סעיפים זמניים הקשורים לחסינותו של שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי. 

פורסם לראשונה 30/11/2013 19:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים