שתף קטע נבחר

ליברמן על המחאה: שודדים לנו קרקעות

לדברי שר החוץ, "מתקופת חומה ומגדל לא השתנה דבר. יש מי שמנסה להשתלט על קרקעות בכוח". הוא הזהיר שיוביל לתוכנית מרחיקת לכת במקום "פראוור". ראש העיר חיפה, יונה יהב, גינה את האלימות: "מקורה לא בחיפה"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מתח הערב (שבת) ביקורת חריפה על ההפגנות המתקיימות במקומות שונים בארץ במחאה על "תוכנית פראוור" ליישוב הבדואים בנגב. עוד אמר כי ההפגנות חמורות אך צפויות. "מתקופת חומה ומגדל לא השתנה דבר. אנחנו נלחמים על קרקעות הלאום של העם היהודי ויש כאלו שבאופן מכוון מנסים לשדוד אותן ולהשתלט עליהן בכוח". 

ראש העיר חיפה יונה יהב גינה הערב את ההפגנה האלימה בעיר. לדבריו, הפגנות הם חובה דמוקרטית, "אולם האלימות שראינו בהפגנה היום, מקורה לא בחיפה, והיא אינה מתאימה לעיר שמורגלת לשלום מלא בין כל חלקי האוכלוסייה כבר 110 שנים".

 

צפו בעימותים בחורה ובדבריו של טיבי:

 

ח"כ אחמד טיבי נפצע בידו בעימותים בצומת חורה (צילום: עומר סמיר) (צילום: עומר סמיר)
ח"כ אחמד טיבי נפצע בידו בעימותים בצומת חורה(צילום: עומר סמיר)
 

 (צילום: עומר סמיר) (צילום: עומר סמיר)
(צילום: עומר סמיר)

השר ליברמן ציין כי די להתבונן בצילומי אוויר של צפון הנגב מלפני עשרות שנים והיום, "לא צריך להיות מומחה לגיאוגרפיה או לדמוגרפיה כדי להבין שהמצב הוא קטסטרופה ושקל גם להבין מה יהיה שם בעוד 35 שנה. מחובתנו לפעול להפסקת המצב שנוצר לפיו ישנם אזרחים במדינה שכפופים לחוקים, לחוקי התכנון והבנייה וישנם אלו שמצפצפים עליהם ויצרו באמצעות אלימות מצב שהחוקים אינם חלים עליהם. לא מדובר בבעיה חברתית ולא במצוקת דיור, אלא במאבק על הקרקע, כפי שהיה כבר במאה ה-19 עם ייסוד המושבות הראשונות ונמשך מאז".

 

לדברי ליברמן, "אי אפשר לעצום עיניים ולברוח מהמציאות הזו. הממשלה חייבת להתייחס לסוגיה הזו ולעבוד באופן מתואם ומסונכרן בכל המישורים, כדי להתמודד איתה, אחרת בעוד דור נמצא את עצמנו במצב בלתי אפשרי. אין שום סיבה שבאום אל פחם לא יבנו בניינים רבי קומות כפי שבונים בביירות, בקהיר ובעזה. גם שם אין רק בתים צמודי קרקע. המדינה חייבת לקחת יוזמה ולבנות עבור האוכלוסייה הערבית ערים מודרניות, לגובה עם כל התשתיות והאישורים. אישורי בנייה זה לא רק ליהודים". הוא הזכיר שהתנגד בתחילה לתוכנית פראוור ותמך רק לאחר שהשר לשעבר בני בגין עדכן שהבדואים מסכימים למתווה. כעת אומר ליברמן ש"יש לבחון מחדש את התוכנית כולה ולשקול קבלת תוכנית מרחיקת לכת שתבטל גם את ההטבות שהיו אמורים לקבל הבדואים. אם אין הסכמה מלאה - אין שום הטבה". 

 

טיבי הגיב: ליברמן מהגר פשיסט

ח"כ אחמד טיבי שנפצע קל בעימותים בחורה הגיב לדברי ליברמן: "חוצפה של מהגר שיושב על קרקע ששדד מבעליה הערבים. הבדואים בנגב לא שדדו קרקע ולא הגיעו לכאן לא במטוס ולא בספינה". טיבי אמר שדברי ליברמן חושפים את הכוונה האמיתית מאחורי חוק פראוור ו"קורעת את המסכה מפניה המכוערים של ממשלת ישראל, והיא נישול הערבים וגירושם מאדמתם לטובת יהודים. כך לא נוהגת מדינה הטוענת שהיא דמוקרטית.

 ליברמן הוא מהגר פשיסט שניתנו לו כלים שלטוניים כדי לנשל את הערבים הילידים מאדמתם אוהליהם ובתיהם. פראוור לא יעבור ויהי מה".

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (הליכוד) אמרה כי "האירועים של השעות האחרונות בנגב מלמדים אותנו עד כמה ההסתה הפרועה של מקצת ממנהיגי הציבור הבדואי והערבי בישראל מסכנת ומעמידה במבחן את מרקם היחסים העדין במדינה. כיו"ר ועדת הפנים שמקדמת בימים אלו את חוק ההסדרה אני יכולה לומר בבטחה כי המפגינים מייצגים קומץ פרוע ומסוכן. יש מי שטורח לא לספר להם את האמת. מדינת ישראל הלכה כברת דרך ארוכה לטובת הציבור הבדואי. לצערי, מנהיגי ציבור לא אחראים רוצים להנציח את המצב הקיים, להשאיר את הבדואים חסרי תשתיות בסיסיות ובמצב סוציואקונומי נמוך".

 

יו"ר השדולה למען האוכלוסיה הבדואית, ח"כ עומר בר לב ממפלגת העבודה, אמר כי ממשלות ישראל בעבר ובהווה "זרקו גפרור אחר גפרור לשדה הקיפוח של הבדואים וכעת אנו רואים את התוצאות. אין ספק כי ההחלטה לטפל בסוגיה היא נכונה אבל יש לעשות זאת בעזרת הידברות ובניית אמון ולא במהלך כוחני".

 

ח"כ דב חנין מחד"ש קרא לממשלה להודיע על הקפאת קידום תוכנית פראוור ועל פתיחת הידברות עם נציגי האוכלוסייה הבדואית: "על השולחן נמצאות תוכניות חלופיות אמיתיות להסדרת הכפרים הלא-מוכרים בנגב וצריך לקדם אותן במקום חקיקה דורסנית שהורסת כפרים, מגרשת אנשים מבתיהם ולא מציעה שום פיתרון לבעיות האמיתיות של חוסר השוויון של האוכלוסייה הבדואית בנגב".

 

בהכנת הכתבה השתתף אחיה ראב"ד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עימותים בנגב
צילום: רויטרס
צילום: אלי מנדלבאום
אביגדור ליברמן
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים