שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להסביר למה בארץ הרבה יותר יקר

ח"כ אראל מרגלית דורש בהצעתו לחייב פרסום דו"חות כספיים גם של חברות פרטיות, כדי להגביר שקיפות ותחרות

זה החוק שיוכל להוביל ליותר תחרותיות במשק? הצעת חוק שהונחה על שולחן הכנסת נועדה להוזיל ולפקח על מחירים בתחומי צריכה שונים. ח''כ אראל מרגלית (העבודה) הגיש היום (ד') הצעת חוק ראשונה מתוך סדרת הצעות שבכוונתו לקדם, ומטרתה "להגביר את התחרותיות ולפרק את הריכוזיות".

 

היעד של מרגלית הוא לחייב חברות גדולות במשק לנהוג בשקיפות ולהסביר לציבור מדוע מחיר מוצר בישראל עומד על פי שניים ויותר ממחירו במדינות אחרות בעולם. החודש אף תושק השדולה למען המאבק ביוקר המחיה בכנסת בשיתוף עם תנועת הצרכנים שהיו ממובילי המחאה החברתית.

 

הצעת החוק של מרגלית תחייב מובילי שוק לפרסם דו"חות כספיים, כדי לאפשר מעקב על הרווחים. בהצעתו מבקש הח"כ מהעבודה לתקן את חוק ההגבלים העסקיים משנת 1988 ולחייב את הממונה על ההגבלים לקבוע את הקריטריונים למובילי שוק מובהקים בתחום הצריכה על-ידי פרסום הרשימה והדו"חות לציבור הרחב, כפי שמחויבות חברות ציבוריות.

 

"מדוע דאודוראנט שנמכר בארה''ב ב-7.20 שקלים יימכר בישראל ב-17 שקלים? מדובר על פער שמטפס ליותר מ-250 אחוז במרבית הרשתות והחנויות בישראל לעומת ארה''ב.

 

"ישנו מצב אבסורדי של שתיים-שלוש חברות ששולטות בכל תחום במשק, ולנו האזרחים אין אפשרות להילחם נגדן. העלייה הדרמטית בשנים האחרונות ביוקר המחיה מתבטאת בכל תחומי החיים: מזון, מוצרי צריכה, מוצרי אלקטרוניקה, חשמל, כרטיסי אשראי ועוד". לדברי מרגלית, קיים קשר ישיר בין הריכוזיות במשק ויוקר המחיה להיחלשות מעמד הביניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ח"כ אראל מרגלית
צילום: ירון ברנר
מומלצים