שתף קטע נבחר

שנת שירות – הדרך להשאיר צעירים בבירה?

סקר של עמותת "בקהילה" מראה כי שנת השירות גורמת לצעירים לרצות להמשיך לגור בעיר - במקום לעזוב. "זוכים להכיר לא רק את הכותל"

האם נמצאה הדרך להביא צעירים לבירה ולהשאירם בעיר? בשנים האחרונות ירושלים סובלת ממגמת הגירה שלילית של צעירים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, למדו בשנה החולפת בירושלים יותר מ-37 אלף סטודנטים, אך רק 12,300 בחרו לגור בה. סקר שנערך עבור עמותת "בקהילה" מצביע על פתרון אחד לפחות לעידוד הגירה חיובית – שנת שירות בעיר. לפי הסקר, שמונה מכל עשרה צעירים שהתנדבו במסגרת שנת שירות של "בקהילה" בירושלים, העידו כי יהיו מעוניינים לגור בה בעתיד.

 

עוד חדשות בארץ:

 

בסקר שערך מכון המחקר "צפנת" העידו 45% מהצעירים כי טרם גיוסם לצה"ל החליטו להתנדב בעמותת "בקהילה" לא בשל מיקום פעילותה, בירושלים. עם זאת, בתום שנת השירות הצהירו 84% כי החשיפה לעיר גורמת להם לרצות לגור בה. עוד עולה מהסקר כי 50% מהנשאלים היו שמחים להימנות עם אוכלוסיית העיר.

 

מתנדבי "בקהילה" (צילום: JVP-בקהילה)         (צילום: JVP – בקהילה) (צילום: JVP – בקהילה)
מתנדבי "בקהילה" (צילום: JVP-בקהילה)

צילום: JVP-בקהילה           (צילום: JVP – בקהילה) (צילום: JVP – בקהילה)
צילום: JVP-בקהילה

גילי (23) הגיעה לשנת שירות בעיר מהרצליה. לאחר שסיימה את התנדבותה, נשארה ללמוד ולגור בעיר. "זו הייתה אהבה ממבט ראשון" היא מספרת. "במסגרת ההתנדבות זכיתי להכיר את העיר האמתית ואת האנשים שבה ולא רק את הכותל ואת העיר העתיקה. יש לעודד את המסר שלצעירים יש כוח לשנות את המציאות החברתית והתרבותית בעיר", אמרה.

 

89% מהנשאלים העידו כי הקשר לעיר נוצר בעקבות ההתנדבות בעמותה, שמטרתה לשנות את המציאות החברתית בירושלים, והיא פועלת לצמצום הפערים החברתיים והחינוכיים בחברה הירושלמית. 84% אף הביעו את נכונותם להמשיך בעשייה החברתית בירושלים ובכלל.

 

הסקר נערך בקרב כ-200 צעירים שהתנדבו לשנת שירות באמצעות "בקהילה", שהקימו ח"כ אראל מרגלית (העבודה) ואשתו דבי. העמותה פעילה בשש שכונות: בית צפאפה, נווה יעקב, פסגת זאב, שיכוני תלפיות, קטמונים וגילה, ובהן היא מפעילה מרכזי למידה, תוכניות חינוך ופעילויות העשרה.

 

מנכ"ל העמותה, יאיר זעפרני, אמר: "התוצאות הפתיעו אותנו. יש פה מצב של 'ווין-ווין': מלבד ה'שי"ן-שי"נים' (מתנדבי שנת השירות) שרואים את עתידם בעיר, גם הצעירים שעמם הם עבדו מוצאים את מקומם בעיר הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: JVP – בקהילה
המתנדבים
צילום: JVP – בקהילה
מומלצים