שתף קטע נבחר

פונדקאות לחד-מיניים: יהיה רוב בכנסת?

שרת הבריאות מקדמת את חוק הפונדקאות לחד מיניים, אך נתקלת בהתנגדות דווקא בקואליציה. בבית היהודי אינם מתנגדים, כל עוד זה לא יהפוך לחוק

חוק הפונדקאות לחד מיניים שאותו מקדמת שרת הבריאות יעל גרמן, זכה היום (ד) ללא מעט תשבוחות בבית המחוקקים, אבל עד להבאתו בפני ועדת שרים לענייני חקיקה ולהצבעה במליאת הכנסת - עוד ממתינות לו מהמורות רבות.

 

כתבות נוספות בחדשות ynet: 

 

כדי לאשר את החוק, גרמן תצטרך לגייס רוב ולאו דווקא מתוך הקואליציה, שחלק ממרכיביה מתנגדים להכרה בזכויות החד מיניים במסגרת חוק מלבד יש עתיד והתנועה היא תזדקק לתמיכה מלאה של האופוזיציה - ללא הסיעות החרדיות - אך גם תלויה בתמיכת הליכוד ביתנו שעמדתה בנושא עדיין לא ידועה.

 

גם בבית היהודי עוד לא מסרו עמדה רשמית לגבי החוק. חברי הכנסת של הסיעה עדיין לומדים את הנושא ועמדתם העקרונית לגבי חקיקה שתשנה את המבנה המשפחתי הנהוג בישראל, היא שדבר כזה לא יכול לעבור בתמיכתם.

 

ח"כ הרצוג. העבודה תצביע בעד החוק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ח"כ הרצוג. העבודה תצביע בעד החוק(צילום: AFP)

 

ח"כ פרי."עוד שלב בדרך להכרה בתא המשפחתי באשר הוא" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ פרי."עוד שלב בדרך להכרה בתא המשפחתי באשר הוא"(צילום: גיל יוחנן)

 

החוק שאותו הציגה היום גרמן הוא המשך ישיר לגל של חקיקה אזרחית שמנסה מפלגת יש עתיד לקדם בשבועות האחרונים. היוזמות הללו מובילות פעם אחר פעם לעימותים עם השותפה הקואליציונית הנוספת, הבית היהודי. הצעת חוק ברית הזוגיות גררה רמיזות של הבית היהודי על כך שיעשו שימוש בזכות הוטו, המוקנית להם מתוקף ההסכם הקואליציוני בענייני דת ומדינה. בשבוע שעבר התפתח עימות נוקב גם בעניין הצעת חוק נקודות זיכוי מס לזוגות חד מיניים של ח"כ" עדי קול, שלא עלתה להצבעה. גם הפעם הייתה זו מפלגת הבית היהודי שביקשה שההטבות יינתנו, אך מבלי להכיר בנישואים חד מיניים בחוק.

 

גורמים בבית היהודי אומרים כי הם בעד מתן זכויות לזוגות חד מיניים באופן שישפר את המצב הקיים, אך הסדרת זכויות בחקיקה עלולה מבחינתם לוביל להכרה רשמית, מצב שהסיעה מתנגדת לו באופן נחרץ. "השאלה פה היא רחבה ונוגעת לאיך תופסים את מבנה המשפחה בישראל. אנחנו מוכנים להידברות על זכויות חד מיניים. לדוגמא באמצעות תקנות של שר האוצר או שרת הבריאות, אבל אנחנו לא יכולים לתמוך בחקיקה שתכיר בנישואים האלה ותעניק להם מעמד חוקי".

 

"בשורה משמחת"

מנגד, באופוזיציה קוראים לגרמן להמשיך לקדם את החוק בתמיכתם ולהתעלם מההתנגדויות שיעלו. ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) פנה אליה ואמר כי האופוזיציה תסייע לה בגיבוש רוב לקידום הצעת החוק.

 

יחד עם זאת, עוד לא ברור איך יצביעו חברי הליכוד ביתנו. הסיעות החרדיות מתנגדות לחוק ואם גרמן תרצה להעביר את ההצעה היא תזדקק לתמיכת חברי כנסת מהליכוד, שרבים מהם תומכים באופן עקרוני בחקיקה שתקדם את זכויות החד מיניים.

 

שר המדע יעקב פרי העביר מסר לאחר מסיבת העיתונאים של גרמן, כששינה את תמונת הפרופיל בחשבון הפייסבוק שלו לאות הזדהות עם הקהילה הלהט"בית. "בתזמון נפלא" כתב פרי, "יחד עם הקמפיין ברשתות החברתיות, שרת הבריאות הציגה היום בשורה משמחת לחברה הישראלית. הליך הפונדקאות שגרם תסכול רב בקרב הקהילה הלהט"בית ייפתח לראשונה גם לזוגות חד מיניים. זהו עוד שלב בדרך להכרה בתא המשפחתי באשר הוא".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הילה ספאק וניצן דרור
השרה גרמן. דרך לא קלה
צילום: הילה ספאק וניצן דרור
מומלצים