שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרשת הקריקטורות: התנצלות לחיילים חרדים
  חרדי שהותקף בגלל גיוסו תבע מאייר שקריקטורות שלו שימשו לקמפיין "חרדים קלי דעת" (חרד"קים). לטענתו האיורים עוותו ללא ידיעתו ונגד רצונו

  פרשת קמפיין החרד"קים (חרדים קלי דעת) תסתיים בהתנצלות. בית משפט השלום בירושלים הורה היום (ד') למאייר אבישי חנניה, שצייר את הקריקטורות שלעגו לחרדים שהתגייסו לצה"ל, לשלוח מכתב התנצלות שיופץ בין כל החיילים והיחידות הרלוונטיות. החלטת בית המשפט התקבלה בעקבות תביעה נגד חנניה שאותה הגיש מנחם שטאובר, חייל חרדי שבשנה האחרונה קיבל איומים והותקף בשל החלטתו להתגייס.

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

   

  הפרשה נחשפה ביוני האחרון ובתביעה שהגיש דרש שטאובר פיצוי של 30 אלף שקל. לטענתו, הקריקטורות שאייר חנניה הסיתו לפגיעה בשמו הטוב וכן בקבוצה של מאות חרדים המשרתים בצה"ל. לדבריו, הם הופצו ברבים במגזר החרדי, בכלי התקשורת ועל לוחות המודעות, והחריפו את גל השנאה נגד החיילים החרדים בשכונותיהם – גל שהוביל לתקיפות מילוליות ופיזיות.

  פשקוויל. חלק מקמפיין החרד"קים בציבור החרדי (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות
  פשקוויל. חלק מקמפיין החרד"קים בציבור החרדי(צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

  בתביעה הובאו דוגמאות לאיורים: "הנתבע הציג את החייל החרדי בכינוי 'חרד"ק' כרודף אחר ילדים חרדים עם נשק ואומר 'הידד... יש... יש לי... איזה כיף... יש לי רובה'".

   

  חנניה טען להגנתו שמפרסמים הזמינו ממנו איור שלא היה פוגעני כלפי חיילי צה"ל, אולם בהמשך הוא עוות ללא ידיעתו ובניגוד לרצונו. לדבריו, משנודע לו על השינוי הוא ביקש מהמפרסמים לחדול, אך אלה לא שעו לבקשתו. הוא הוסיף שלא התכוון לפגוע בחיילי צה"ל,
  שהוא אוהב אותם ומוכן לתרום להם.

   

  לבסוף, בהסכמת הצדדים, פסק בית המשפט שבשבוע הקרוב ייפגש חנניה עם קצין פניות הציבור בנח"ל החרדי וינסח מכתב התנצלות שיופץ לחיילים ולמפקדים. בנוסף נקבע שהוא יעביר את הזכויות על הציורים לשטאובר, וכך יוכל החייל לתבוע גורמים שיפרסמו שוב את האיורים.

   

  מקורבים לשטאובר אמרו היום שאת תביעת הפיצויים הוא לא הגיש כדי לקבל פיצוי כספי אלא כדי לעצור את ההסתה נגד חיילים חרדים נוכח אוזלת היד של הרשויות. "אבסורד שבמדינת ישראל מתנהל קמפיין כה אכזרי נגד חיילי צה"ל ורשויות החוק לא עוצרות את האחראים", אמר היום שטאובר לקרובי משפחתו. "מי שיפרסם את הקריקטורות ייתבע באופן מיידי".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
  אחת הקריקטורות שפורסמו
  צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
  מומלצים