שתף קטע נבחר

חוק העמותות אושר בממשלה: "זו דיקטטורה"

שרי הבית היהודי והליכוד ביתנו תמכו בהצעה השנויה במחלוקת, שעל פיה יוטל מס בסך 45% על עמותות שפועלות להחרמת ישראל. לבני התנגדה: "פופוליזם בתחפושת של פטריוטיות"

דיון סוער בממשלה, שבסיומו אישרו השרים את חוק העמותות השנוי במחלוקת. ההצעה של ח"כ איילת שקד מהבית היהודי וח"כ רוברט אילטוב מישראל ביתנו עברה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, בתמיכת שרי מפלגתה של שקד ושרי הליכוד ביתנו. בשמאל תקפו את ההצעה והגדירו אותה "דיקטטורית ומסוכנת". לטענתם, היא נועדה להשתיק כל מי שמעז לבקר את השלטון ולחשוב שונה. שרת המשפטים ציפי לבני מתכוונת להגיש ערר נגד הצעת החוק.

 

כתבות נוספות בחדשות ynet:

 

השרה לבני. "ההצעה תפגע ביכולת להגן על חיילים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השרה לבני. "ההצעה תפגע ביכולת להגן על חיילים"(צילום: גיל יוחנן)

 

החוק מבקש להטיל מס של 45 אחוז על עמותות המקבלות תרומה מישות זרה, ויש בפעילותן בין השאר משום חרם על מדינת ישראל ואזרחיה, מעשי הסתה, גזענות, או ניסיון להעמיד חיילי צה"ל לדין בערכאות בינלאומיות.

 

בבית היהודי בירכו על אישור החוק בוועדה ואמרו: "החוק יסייע להגנה על חיילי צה"ל מפני תביעות נלוזות במימון זר. הערר של שרת המשפטים ציפי לבני נגד החוק הוא מהלך חסר אחריות. בכל יום שהחוק אינו נכנס לתוקף, חיילי צה"ל נמצאים תחת איום ופעולתם נפגעת. טוב תעשה השרה לבני אם תניח בצד שיקולים פוליטיים ולא תעכב את החוק".

 

ח"כ גלאון."זה ציד מכשפות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ גלאון."זה ציד מכשפות"(צילום: גיל יוחנן)

 

השרה לבני אמרה במהלך הדיון כי פטריוטיות פירושה לא לחוקק חוקים שיפגעו במעמדה של ישראל כמדינה דמוקרטית: "מדינת ישראל רוצה להגן על חיילי צה"ל בטריבונלים בינלאומיים ותפישת המשטר בישראל משפיעה על ההחלטות בטריבונלים האלה. החוק של הבית היהודי יזיק לחיילי צה"ל ולא יגן עליהם", אמרה לבני. "זו הצעה פופוליסטית בתחפושת של פטריוטית, שתפגע ביכולת של ישראל להגן על חיילי צה"ל". כמו לבני, גם שרי יש עתיד התנגדו להצעה.

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג: "החלטת ועדת השרים בשם ממשלת ישראל היא חשוכה, אנטי-דמוקרטית, וסותמת את הפה למי שמעז לא לחשוב כמותה. השלב הבא של יישום החוק הוא הקמת משטרת מחשבות, שתקבע מי ישלם קנס בשל דעותיו ומי לא, מי ייכנס לרשימה הפוליטית השחורה ומי לא. ישראל הופכת לפחות ופחות דמוקרטית. כל מי שאוהב את המדינה והיא חשובה לו חייב להתנגד בכל לבו לחוק. על ראש הממשלה ומליאת הממשלה לבטל את החלטת ועדת השרים לאלתר".

 

בשמאל תקפו את ההצעה וכינו אותה ציד מכשפות של כל מי שמעז לחשוב אחרת מהשלטון או לבקר את הממשל. לפני הדיון בוועדה, יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון כינתה את ההצעה "דיקטטורית ומסוכנת" ואמרה כי "אבוי לממשל שיתמוך בה".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הצעת החוק מבקשת לצמצם את מעורבותן של ישויות מדינות זרות בדמוקרטיה הישראלית המתבצעת דרך תמיכה כספית בעמותות, אשר מטרותיהן או מעשיהן בפועל חורגים חריגה גסה מגבולות השיח הדמוקרטי הישראלי ומהווים ניסיון לפגיעה של ממש והתערבות קשה ומהותית במאפייני היסוד של מדינת ישראל וריבונותה".

 

הצעת החוק מבקשת כאמור להטיל מס של 45 אחוז מההכנסות של עמותות שיעברו על אחד מחמשת הסעיפים המופיעים בהצעה: "קריאה להעמיד לדין חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות, קריאה לחרם או סנקציות על ישראל ואזרחיה, שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, ותמיכה במאבק מזוין של מדינות אויב או ארגוני טרור נגד מדינת ישראל".

 

ביום שישי פרסם משרד המשפטים כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתנגד להצעת החוק. בחוות הדעת שהועברה לידי הוועדה צוין כי וינשטיין סבור שמדובר בחוק לא חוקתי שנועד לשמש כאמצעי ענישה, מטרתו ליצור אפקט מצנן, לסכל תרומות לעמותות אלו ולפגוע בשיח הציבורי בישראל. המשמעות של חוות הדעת היא שווינשטיין לא יוכל להגן על החוק בבג"ץ.

 

אביאל מגנזי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
ח"כ איילת שקד
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים