שתף קטע נבחר

תיעוד: ח"כ אחמד טיבי מותקף בכוס תה רותח

יהודי בשנות ה-40 לחייו שפך תה על פניו של חבר הכנסת במהלך הפגנה בבאר שבע נגד תוכנית פראוור. בצילום של ערוץ 1 ניתן לראות את רגע התקיפה. החשוד נעצר ומחר יוגש נגדו כתב אישום על תקיפת עובד ציבור. טיבי: "להסתה של הימין נגד הח"כים הערבים יש תוצאה ויש מי שמבצע". הסרטון המלא - הערב ב-20:30 בחדשות "מבט" בערוץ הראשון

בתקרית חמורה נגד משרת ציבור הותקף הבוקר (יום ה') ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) במהלך הפגנה שקיימו עשרות תושבי הנגב נגד תוכנית פראוור מול בית משפט השלום בבאר שבע. בתיעוד התקיפה של ערוץ 1 נראה גבר יהודי בשנות ה-40 לחייו מתקרב לח"כ ושופך עליו כוס תה חם.  נגד התוקף יוגש מחר כתב אישום בגין תקיפת עובד ציבור. 

כוחות משטרה עצרו את החשוד, וטיבי דיווח על צריבה בעיניו. עשרות מפגינים השתתפו בהפגנה ואליהם הצטרפו חברי כנסת ערבים ואנשי התנועה האיסלאמית. טיבי אמר מיד לאחר התקרית: "אין ספק שלהסתה של הימין נגד הח"כים הערבים יש תוצאה ויש מי שמבצע. ההתקפה עליי היא תולדה של גזענות גואה ושל ההסתה נגד הח"כים הערבים בעניין פראוור במיוחד. לא חששתי מאיומי רצח, יריקות או תה חם, ואמשיך להשמיע את קולי ומחאתי בכל מקום. חמור שאיש ציבור נבחר מותקף פיזית בגלל עמדתו".

ח"כ טיבי אחרי התקיפה (צילום: קאיד אלקצאצי) (צילום: קאיד אלקצאצי)
ח"כ טיבי אחרי התקיפה(צילום: קאיד אלקצאצי)

מפגין שהיה במקום העיד כי מי ששפך את התה נהג "בביטחון מלא, כי הוא יודע טוב מאוד שבסוף הוא ישתחרר ולא יואשם בכלום. הממשלה מעודדת פעילות נגד האזרחים הערבים במדינת ישראל".

 

מפגין אחר סיפר על הסיבות למחאה: "עדיין יש לנו חשש שממשלת ישראל מנסה לבצע את תוכנית פראוור. היא מסכנת את קיומנו על אדמותינו. לא נוותר בקלות, אפילו אם יהרגו אותנו בבתינו". עוד אמר: "לצערי מדינת ישראל נוהגת בגזענות נגד האזרחים הערבים בכל הארץ. במקום שהממשלה תגן עלינו, האזרחים, היא מפקירה אותנו. לא מעניין אותה מתושבי הנגב, בשבילה אנחנו כמו כלבים".

 

עו"ד רדא ג'אבר, מנכ"ל "אמאן", המרכז הערבי להתמודדות עם אלימות, הגיב על שפיכת התה החם על טיבי: "תקיפתו של ח"כ טיבי היא תמרור אזהרה חמור בפני הציבור הישראלי, שנתן במשך שנים לגיטימציה לאלימות הפוליטית המילולית נגד חברי הכנסת הערבים, שמתורגמת היום לאלימות פיזית. הכתובת לא נשארה על הקיר והיא עכשיו בידיהם של קיצוניים שגורמי אכיפת החוק חייבים לעצור אותם לפני שיהיה מאוחר. המערכת הפוליטית נדרשת כעת לחשבון נפש אמיתי ביחסה לחברה הערבית ונציגיה".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שוחח עם ח"כ אחמד טיבי בעקבות תקרית שפיכת התה החם במהלך הפגנה. "הזכות למחות שמורה לכל מגזר ולכל בעל דעה, אבל אסור לאף אחד לחצות את הגבול ולקחת את החוק לידיים", אמר יו"ר הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים