שתף קטע נבחר

הבוס החדש בעיריית טורונטו

נורם קלי, ממלא מקום ראש עיריית טורונטו, הוא האיש החזק בעירייה לאחר שסמכויותיו של ראש העיר, רוב פורד, הועברו אליו עד לסיום הקדנציה

ב-15 בנובמבר 2013 נפל דבר. בסיומו של דיון דרמטי במועצת עיריית טורונטו שעסק בשערוריות הלא מחמיאות הקשורות בראש העיר, רוב פורד, החליטה מועצת העיר ברוב של 39 תומכים מול 3 מתנגדים בלבד, לנשל את פורד מרוב סמכויותיו ולהעביר אותם לממלא מקומו, נורם קלי, עד לבחירות לראשות עיריית טורונטו שיערכו ב-27 באוקטובר 2014, זאת לאחר שהתברר כי על פי החוק, אין למועצה סמכות להדיח את ראש העיר מתפקידו, אלא אם הוא יורשע בבית משפט בעבירה שדינה מאסר בפועל.

 

בתחילה פורד לא לקח ברצינות את תוצאות ההצבעה במועצת העיר כשציין כי הוא ראש העיר הנבחר ולמועצת העיר אין סמכות לעשות את המהלך שנעשה. פורד הוסיף כי הוא מתכוון להמשיך ולעבוד כרגיל במטרה להיבחר לקדנציה נוספת באוקטובר הקרוב.

 

ככל שחולף הזמן עושה רושם כי להחלטה שהתקבלה במועצה יש שיניים והם בהחלט הצליחה לנגוס בצורה משמעותית בהשפעתו של פורד. בטרם ההצבעה במועצת העיר בה הועברו סמכויותיו של פורד לממלא מקום קלי, לפורד היו 20 עובדים בלשכה. לאחר שסמכויותיו הועברו לקלי, 13 מתוך 20 העובדים שהיו כפופים לפורד עברו לעבוד תחת קלי, ביניהם ארל פרובסט שכיהן כמנהל לשכתו של פורד ושילה פאקסטון, שהייתה האחראית על יישום המדיניות של פורד והתיאום בינו לבין ראשי הוועדות השונים בעיריית טורונטו.

 

צפו: קלי בראיון טלוויזיני ראשון לאחר קבלת סמכויותיו של פורד

 

כדי למנוע השפעה של פורד על הדברים המתנהלים בלשכתו של קלי, הוחלט להחליף את המנעול בלשכה כך שלפורד לא תהיה גישה חופשית למקום. קלי התייחס לעניין וציין כי המהלך היה הכרחי על מנת ליצור אווירת עבודה חופשית מבלי לחצים מיותרים. המהלך גרם לקרע בין פורד לקלי. פורד חש נבגד מפני שהוא היה זה שקידם את מינויו של קלי כממלא מקומו רק לפני חודשים בודדים והוא ציפה כי קלי יעמוד לצידו בשעתו הקשה ולא יסכים לקבל על עצמו את הסמכויות שנלקחו ממנו על ידי מועצת העיר.

 

קלי תופס פיקוד

קלי בן ה-72 הוא שועל וותיק בתחום הפוליטי. בשנים 1974-1980 הוא כיהן כחבר מועצה בסקארבורו (איזור בדרום מזרח טורונטו) כשזו הייתה עדיין יישות מוניציפלית נפרדת בטרם נכנסה תחת שטח השיפוט של טורונטו. בשנת 1980 הוא עשה קפיצת מדרגה כשנבחר לפרלמנט הקנדי כנציג המפלגה השמרנית, שם שימש במספר תפקידים במשך ארבע שנים. לאחר הפסקה של עשור מעשייה פוליטית חזר קלי למישור המוניציפלי כשכיהן כחבר מועצת עיריית טורונטו בשנים 1994-2000. בשנים 2006-2010 כיהן כיושב ראש של מספר ועדות, בין השאר ועדות שעסקו בתיכנון הפיתוח של איזור טורונטו רבתי. באוגוסט 2013 נכנס לתפקידו כממלא מקומו של ראש עיריית טורונטו, רוב פורד, כשנקרא להחליף את דאג הולידיי אחרי שהאחרון העמיד את עצמו לבחירה לפרלמנט של פרובינציית אונטריו מטעם המפלגה השמרנית ואכן הצליח להיבחר.

 

שבוע לאחר שקיבל על עצמו קלי את סמכויתיו של פורד, נערכה ישיבה בקרב חברי הנהלת העירייה כשעל הפרק יעדי התקציב של עיריית טורונטו לשנת 2014. במהלך הישיבה קיבלו הנוכחים הוכחה לכך שקלי הוא עכשיו האיש הקובע בעירייה. למורת רוחו של פורד, בישיבה התקבלה דווקא הצעתו של קלי בנוגע ליעדי התקציב לאחר שהציע לעלות את המיסים העירונים ב-2.5 אחוזים, בשעה שפורד הציע לעלות את המיסים רק ב-1.75 אחוזים.

 

פורד יצא זועם מהישיבה והצהיר שהוא הולך להתעקש על כך שהגידול במיסים לא יעלה על 1.75 אחוזים, אך עושה רושם שההצהרה של פורד ריקה מתוכן ונועדה רק לצרכים פופוליסטיים כדי להראות לציבור כי הוא מנסה לשמור על האינטרסים של התושבים ולהפחית את גובה המיסים.

 

העדיפה להיפגש עם קלי. וויין (צילום: flicker) ()
העדיפה להיפגש עם קלי. וויין (צילום: flicker)

 

כשבועיים לאחר שקיבל את סמכויותיו של פורד, ערך קלי פגישת עבודה ראשונה עם ראש ממשלת אונטריו, קתלין וויין. לדברי קלי, הוא הבהיר בפגישה עם וויין כי העירייה התייצבה ומתנהלת בצורה שקולה לאחר הזעזוע שהתרחש עקב השערוריות שצצו סביב פורד. קלי: "יחסי עבודה תקינים בין עיריית טורונטו לממשלת אונטריו חשובים ביותר בשל האתגרים החשובים שאנחנו אמורים להתמודד מולם, בייחוד בתחום התחבורה והנדל"ן".

 

פורד, זעם על כך שגם הוא לא זומן לפגישה עם וויין, למרות שביקש להיפגש עם וויין עוד לפני כחודש על מנת לשוחח איתה על עניינים שנמצאים על הפרק. פורד: "בחודש שעבר ביקשתי מלשכתי ליצור קשר עם לשכתה של ראש ממשלת אונטריו על מנת לתאם בינינו פגישה. לצערי לא קיבלנו תשובה מלשכת ראש הממשלה מסיבה לא ברורה. קתליין וויין יכולה להיפגש עם נורם קלי אבל בפעם האחרונה שבדקתי, אני הוא ראש העיר הנבחר של טורונטו".

 

כשנשאלה מדוע דווקא נפגשה עם קלי ולא עם פורד הסבירה וויין כי היא צריכה לקיים יחסי עבודה עם הגורם שיש לו את הסמכויות לקבל החלטות מטעם עיריית טורונטו. למרות הזמן הקצר שקלי מחזיק בסמכויותיו של פורד, עושה רושם כי הוא הצליח לייצר שקט בצמרת העירייה. הוא זוכה לשבחים מחברי מועצת העיר על ניהול השקול שלו עד כה. על אף העובדה שהוא צפוי להחזיק בסמכויותיו של פורד כמעט כשנה עד לסוף אוקטובר 2014, מועד הבחירות הקרובות לראשות עיריית טורונטו, קלי ציין במספר הזדמנויות כי אין בכוונתו להתמודד על תפקיד ראש העיר.

 

פורד ממשיך להסתבך

בינתיים בגזרה של רוב פורד שוב צץ מידע שלא מחמיא לראש העיר. מסמכי חקירה נוספים של משטרת טורונטו שאושרו לפרסום על ידי בית המשפט עולה כי פורד לא רק שידע על קיומו של סרטון הווידאו בו הוא נראה מעשן קוקאין באמצעות נרגילה אלא גם ניסה לנהל משא ומתן באמצעות מתווך על מנת להשיג את הסרטון המביך.

 

המידע התברר לאחר תמלול של האזנות סתר אשר עשתה המשטרה לחברי כנופיית "דיקסי סיטי בלאדס" אשר עשרות מהם נעצרו במסגרת מבצע פרוייקט "טראבלר" שנערך במערב העיר בחודש יוני האחרון. בהקלטות הסתר שנעשו לסוחרי הסמים הם מספרים על כך שהם מודעים לשימוש של פורד בסמים ויש ברשותם תיעוד מצולם על יותר מפעם אחת בה הוא השתמש בסמים, בין השאר בהירואין וקוקאין.

 

מתמלול הקלטות הסתר עולה כי ב-20 באפריל 2013 פורד הגיע בשעות הבוקר לאירוע קהילתי בפארק על שם קולונל סמואל סמית' באיזור אטוביקו במערב טורונטו וככל הנראה עוד באותו היום פורד השתמש בסמים. על פי המשטרה, באותו היום בסמוך לשעה אחת בצהריים, סוחר סמים קיבל שיחת טלפון בה הוא מתבקש להגיע בדחיפות לבית מספר 15 ברחוב ווינדזור דרייב שהיה מוכר כמאורת סמים, לאחר שפורד הגיע לשם והוא דורש לרכוש סמים בהקדם.

 

בהקלטה נוספת שנעשתה באותו היום בשעה שש בערב נשמע סוחר סמים אחר מספר לחברו כי הוא היה במהלך היום בבית מספר 15 ברחוב ווינדזור דרייב שם ראה את פורד משתמש בסמים. מסתבר כי במהלך אחד מהביקורים באותו בית שנוי במחלוקת, מכשיר הטלפון הסלולארי של פורד נגנב. פורד לא הגיש שום תלונה במשטרה על כך שמכשיר הטלפון שלו נגנב כדי שבמשטרה לא יעלו על השימוש שלו בסמים והעובדה כי הוא נמצא בסביבתם של סוחרי סמים. על מנת להשיב לעצמו את המכשיר הסלולארי שלו הפעיל פורד את נהגו לשעבר, אלסנדרו ליסי, שיצר קשר טלפוני עם אותם סוחרי סמים שהיו בבית מספר 15 ברחוב ווינדזור דרייב ואמר להם כי פורד זועם על כך שהמכשיר הסלולארי שלו נגנב ואם הוא לא יקבל בהקדם את המכשיר הוא ידאג שהמשטרה תגיע לבית בכוחות גדולים ותעצור את כל סוחרי הסמים באיזור.

 

למרות שפורד כאמור לא פנה בעניין למשטרה, המכשיר הוחזר לליסי לאחר שליסי דאג להעביר לגורם שנתן לו את המכשיר 1.5 קילו של מריחואנה, זאת על פי המידע שהגיע לידי המשטרה. ליסי כאמור נעצר ומואשם בין השאר בסחר בסמים וכן בסחיטה באיומים, זאת במסגרת הניסיון שלו להשיג עבור פורד את אותו סרטון וידאו מפורסם בו נראה פורד מעשן קוקאין באמצעות נרגילה.

 

באשר לאותו סרטון עליו דובר רבות, מסתבר שכבר במהלך חודש מרץ, כחודשיים לפני שפורסם אודותיו ב"טורונטו סטאר", הוקלטה שיחה בין סוחרי סמים אשר מדברים על העניין. בשיחה שהוקלטה ב-27 במרץ 2013 סיפר אחד מהם על כך שקיבל מגורם אשר מייצג את פורד הצעה לרכוש את הסרטון תמורת 5000 דולר ומכונית. הוא סיפר שגיחך על ההצעה וענה שהוא דורש סכום שנע בין מאה למאה וחמישים אלף דולר מפני שמלבד אותו סרטון יש לו תיעוד של מקרים נוספים בהם פורד השתמש בסמים. בהמשך השיחה השניים מדברים על כך שאם פורד לא יסכים לשלם את הסכום הזה עבור הסרטון, צריך ליצור קשר עם כלי תקשורת ולהציע להם לרכוש את הסרטון תמורת סכומים גבוהים.

 

עובדה זו מה שמראה שסוחרי סמים היו בעמדה לסחוט את ראש עיריית טורונטו. למרות שניתן ללמוד על כך שפורד נסחט על ידי העבריינים, הוא לא פנה למשטרה מפני שהוא ידע כי פניה שכזו תוביל לחקירה משטרתית שבה גם הוא עלול להסתבך עם החוק.

 

הציע 5000 דולר ומכונית עבור הסרטון. פורד (צילום: AP) (צילום: AP)
הציע 5000 דולר ומכונית עבור הסרטון. פורד(צילום: AP)

 

פורד לא היה מודע לכך שהמשטרה מקיימת האזנות סתר לאותם עבריינים והיא מודעת לעניין. ב-16 במאי פרסם טורונטו סטאר כי קיים סרטון בו נראה פורד מעשן סמים מתוך נרגילה. פורד כאמור הצהיר בפומבי כי סרטון כזה לא קיים אך על פי מידע שהגיע במאמצעות מודיע משטרתי, ב-18 במאי, יומיים לאחר שהסיפור פורסם, גורם המקורב לרוב פורד הגיע לקומה ה-17 בבניין מספר 320 ברחוב דיקסון ושאל אנשים אודות הסרטון המדובר. שלושה ימים לאחר מכן, ב-21 במאי 2013, עבדולאי הרון, אחד מאותם אנשים אשר ניסו למכור את הסרטון לכלי התקשורת, נורה בקומה ה-17 בבניין. על פי עדי ראיה שהיו במקום, הרון נורה במסגרת ויכוח עם גורמים עבריניים נוספים אחר אשר ניסו להפיק תועלת כספית מהסרטון. ב-30 למאי המשטרה הקליטה שיחה בו מספרים גורמים עברייניים כי מוחמד סעיד, האיש אשר החזיק בסרטון המדובר, נחטף על ידי חברי כנופיה חמושים אשר דורשים ממנו להעביר לידם את הסרטון. בהקלטות מספר אחד הגורמים כי סעיד נשבע לאותם חברי כנופיה כי הוא מחק את הסרטון מהמכשיר הסלולארי שלו בגלל שהסרטון סיבך אותו ואת בני משפחתו. לאחר מספר שעות השתכנעו חברי הכנופיה ושחררו את סעיד לדרכו.

 

במסגרת גל המעצרים שבוצע באיזור בחודש יוני, נעצר גם סעיד והמכשיר הסלולארי שלו הוחרם על ידי המשטרה. על אף העובדה כי הוא מחק את הסרטון, גורמים משטרתיים הצליחו לשחזר את הסרטון, שעכשיו נמצא ברשותם. מאז שפורסמו תמלילי ההקלטות החדשים פורד סרב להתייחס באופן פומבי לעניין, אך עושה רושם שהוא לא מוכן לוותר על אור הזרקורים. פורד מנצל את העובדה שהפך לאישיות מוכרת גם בארצות הברית ומזה כשבועיים הוא משמש כפרשן אורח של ליגת הפוטבול (NFL) במסגרת תוכנית ספורט יומית שמשודרת בתחנת רדיו מקומית בוושינגטון די.סי שמשדרת בתדר 106.7 FM אשר נמצאת בבעלות רשת CBS. על פי סיכום בין ראשי התחנה לפורד, ראש עיריית טורונטו יעלה לשידור מדי יום חמישי בבוקר וישוחח עם המגישים באולפן על סוגיות הקשורות לליגת ה-NFL.

 

במקביל, פורד ואחיו, חבר מועצת עיריית טורונטו, דאג פורד, ימשיכו אף הם לשדר בתדירות שבועית. תוכנית הרדיו הקבועה שלהם בתחנת "ניוז טוק 1010" ירדה כזכור מהאוויר בעקבות גל הפרשויות בהם מעורב ראש העיר. מיד לאחר מכן הם הופיעו בתוכנית שבועית בערוץ הטלוויזיה "סאן ניוז", אך מנהלי הערוץ החליטו להוריד את התוכנית מלוח המשדרים לאחר תוכנית אחת. הפעם החליטו האחים פורד לשלוט בעניינים והם יעלו לאתר שיתוף הקבצים, יו-טיוב, תוכנית שבועית בהגשתם שתקרא "פורד ניישן" (אומת פורד).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהל את העניינים בעירייה. קלי
מומלצים