שתף קטע נבחר

תביעת מיליונים: פורץ אנס בת 14 בפנימייה

צעירה תובעת 2.5 מיליון שקל בטענה שמשרד הרווחה והמוסד התרשלו בהגנה עליה. גורם בתחום: "זה לא המקרה היחיד במוסדות המופרטים"

האם ילדה הסובלת מלקות נפשית נפלה קורבן דווקא להתרשלות של המוסד שאמור היה להגן עליה? במהלך שהייתה של בת 14 בפנימייה פוסט-אשפוזית חדר למתחם אדם זר שפגש בה בחצר המוסד וביצע בה מעשה סדום. הקורבן, כיום כבר בת 18, תובעת כעת יחד עם אמה 2.5 מיליון שקל מהפנימייה, ממשרד הרווחה ומחברת הביטוח המבטחת תלמידים בפוליסת תאונות אישיות.

 

עוד בחדשות:

 

כתב התביעה מגולל את הנזקים הרגשיים והכספיים שנגרמו לקורבן ולאם בעקבות המקרה. מדובר בפנימייה פוסט-אשפוזית, שם שהתה הילדה שסבלה עוד קודם לכן מחוסר איזון נפשי ומנטיות דיכאוניות. את התביעה היא הגישה באמצעות הקליניקה לזכויות ילדים ונוער במרכז לחינוך משפטי-קליני בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטה העברית.

 

במהלך 2009 הוחלט על ידי מחלקת הרווחה בחולון על שליחת הילדה למסגרת של פנימייה ייעודית לבני נוער החווים קשיים נפשיים, תוך התחייבות של המוסד להשגחה צמודה. ימים ספורים בלבד לאחר הגעתה חדר אדם זר לשטח הפנימייה ומצא אותה לבדה בחצר. הוא אחז בה בחוזקה, הפיל אותה לקרקע וביצע בה מעשה סדום.

אילוסטרציה. "התביעה אמורה לסייע בשיקומה" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. "התביעה אמורה לסייע בשיקומה"(צילום: shutterstock)

על פי התביעה, הילדה שבה למבנה נסערת ונרעשת מבלי שגורם טיפולי כלשהו סייע לה. רק יממה וחצי לאחר מכן הבחינה אחת המדריכות בפנימייה במצבה הרגשי הסוער, ונדרשה עוד יממה עד שהוחלט לדווח למשטרה ולהפנות אותה לבדיקות רפואיות שאישרו את תלונתה. לאחר בדיקה התברר שבגדר המתחם מצויה פרצה, וממנה ככל הנראה חדר התוקף לשטח הפנימייה.

 

בעקבות המקרה הועברה הילדה להשגחה מתמדת בביתה. האם, שגידלה אותה לבדה, נאלצה להשגיח עליה שלא תפגע בעצמה ונדרשה לזמינות של 24 שעות. המצב הוביל בסופו של דבר לפיטוריה של האם ממקום עבודתה ולחוסר יכולת מצדה לשלב בין הטיפול בבת לבין עול הפרנסה.

 

בכתב התביעה נטען כי לפנימייה, המשמשת כמעון מחסה והגנה לילדים עם קשיים נפשיים, יש אחריות מוגברת ומיוחדת. כמו כן נטען שהעובדה שבגדר המוסד הייתה פרצה מהווה רשלנות והפרת חובותיו החוקיות של המוסד. כתב התביעה מייחס אחריות למשרד הרווחה, האמון על הפיקוח על המוסד, וכן מבקש להשית חבות כספית על חברת הביטוח ולראות באירוע "תאונה" המכוסה בפוליסה.

 

עו"ד חגית בורוכוביץ מהקליניקה לזכויות ילדים ונוער ציינה שהילדה סובלת ממצב נפשי קשה שהחריף נוכח המקרה: "התביעה מהווה אמצעי לחזק את ביטחונה ודימויה העצמי, להחזיר את תחושת השליטה על חייה ולסייע בטיפול ובשיקום שלה".

 

ממשרד הרווחה נמסר: "העניין ייבדק והמשרד יגיב בבית המשפט".

 

כתב התביעה לא מייצג מקרה יחיד. דיווחים שהופיעו בעבר על מעצר אנשי צוות במסגרות חוץ ביתיות לנערים ונערות מלמדים שמדובר בתופעה רחבה יותר. "היינו עדים ללא מעט מקרים של ילדים שהועברו למוסדות מופרטים תחת משרד הרווחה והותקפו שם, דווקא במקום שהיה אמור להגן עליהם", אמר ל-ynet איש מקצוע המטפל בנערים בסיכון. "מבחינת בני הנוער האלה, תקיפה נוספת כזאת מותירה טראומה שמעצבת את האישיות שלהם ומלווה אותם לאורך כל חייהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים