שתף קטע נבחר

"השיחה בין קרי לאבו מאזן הייתה מאוד קשה"

בכיר פלסטיני ציין כי מזכיר המדינה האמריקני הפציר ביו"ר הרשות הפלסטינית להכיר בישראל כמדינה יהודית. קרי טוען כי ההסכם שמוצע לצדדים מאוזן והוגן

ממשיכים להתנהל במבוי סתום: בכיר פלסטיני אמר היום (א') לכלי תקשורת ערביים כי הפגישה בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ביום שישי "הייתה קשה מאוד". לדבריו, עיקר הפגישה עסקה ברצון האמריקני שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית. קרי מצדו אמר היום כי ההסכם שמציעה ארה"ב לצדדים מאוזן והוגן.

 

עוד בחדשות:

ילדים פלסטינים לאו"ם: ישראל לקחה לנו כדור

שתה חצי בקבוק וודקה ורצח: 'דקרתי וברחתי'

 

קרי נפגש עם אבו מאזן ברמאללה בניסיון לקדם את "הסכם המסגרת" שהוא מבקש לגבש בין ישראל לפלסטינים כדי למנוע את קריסת המשא ומתן המדיני בין הצדדים. בתום הפגישה פרסמה לשכת אבו מאזן הודעה לקונית שלפיה השניים דנו בדרכים לקדם את תהליך השלום. גורם רשמי שמקורב לאבו מאזן טען עוד לפני הפגישה כי הסכם המסגרת מוטה לטובת ישראל.

 

הבכיר הפלסטיני ששוחח היום עם כלי תקשורת ערביים ציין כי קרי הודיע לפלסטינים כי הכרה בישראל כמדינה יהודית אינה רק עמדה ישראלית, אלא גם עמדתו של הממשל האמריקני. במקביל, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר הבוקר כי אין התקדמות בשיחות אך ישנו "שיח רציני". הוא העריך כי בימים הקרובים לא יוגש לצדדים נייר הבנות אמריקני.

 

מזכיר המדינה קרי ציין היום כי הוא והנשיא ברק אובמה "נחושים למצוא

פתרונות שישפרו את הביטחון של כל התושבים באזור". קרי ייפגש בהמשך היום עם מלך סעודיה ומלך ירדן וידון עמם במצב באזור, במלחמת האזרחים בסוריה ובהסכם הגרעין עם איראן.

 

קרי ציין עוד כי ניכר שהצדדים השיגו התקדמות מסוימת בשיחות השלום. הוא הוסיף כי לישראלים ולפלסטינים רעיונות חדים יותר לפשרות הנדרשות כדי לשמור על הסכם, למרות הספקנות העמוקה שלהם בנוגע לסיכויי ההצלחה.

 

"אלה היו כמה ימים פוריים וחיוביים, עם שיחות מאוד רציניות ומאוד

אינטנסיביות", אמר קרי לכתבים. הוא הוסיף כי כל הסוגיות שעומדות בלב הסכסוך נדונו בשיחות שקיים עם אבו מאזן ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מזכיר המדינה ישוב כבר הערב לישראל.

 

בתוך כך, שר החוץ אביגדור ליברמן אמר היום כי יתנגד לכל הסכם עם הפלסטינים שיכלול את זכות השיבה "אפילו לאדם אחד". לדבריו, ישנם כשלושה מיליון פליטים פלסטינים שירצו להגר למדינה שתקום, ואם ישראל תסכים עקרונית לזכות שיבה יופעל עליה לחץ בינלאומי לקלוט את חלקם.

 

עם זאת, אמר ליברמן כי הוא מלא הערכה למאמציו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בניסיונו לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולהביא לסיום הסכסוך. ליברמן אמר את הדברים בכנס ראשי הנציגויות השנתי של משרד החוץ.

 

השתתף בהכנת הידיעה קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
משבר? קרי ואבו מאזן
צילום: AP
מומלצים