שתף קטע נבחר

בנט מאיים: "נגמרו המשחקים, תגיד להם לא"

על רקע המו"מ המדיני נשא שר הכלכלה נאום חריף שמיועד לנתניהו והמסר שלו: תגיד "לא" לאמריקנים. "איך ההיסטוריה תזכור מנהיג שיוותר על י-ם?"

אחרי המסרים המתונים שהשמיע השבוע שר החוץ, אביגדור ליברמן, בדבר ההצעה האמריקנית במסגרת המו"מ המדיני, וכשברקע מסרים נוקבים שנשמעים מהימין נגד הסדר קבע, נשא אחר הצהריים (יום ג') שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, נאום מדיני במכון למחקר לביטחון לאומי. הוא התייחס למאמצים האמריקניים להשגת הסדר קבע, ותהה: "מי שלוחץ עלינו היום, ייהרג בשבילנו מחר?".

 

עוד בחדשות:

 

הוא הוסיף שמפלגתו לא תשב בממשלה שתקבל החלטות מסוכנות. "נגמרו המשחקים", אמר בהתייחסו לפרסומים האחרונים בדבר ההבנות שאליהן מנסה להגיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "לא נשחק יותר עם המילים: קווי 67' פירושם חלוקת ירושלים. מסירת הר הזיתים שבו קבורים מנחם בגין, הרב קוק ואליעזר בן יהודה. ומסירת הכותל, הר הבית והעיר העתיקה. איך ההיסטוריה תזכור מנהיג שיסכים לוותר על ירושלים?".

בנט, היום. "לא נברח מהחלטות קשות" ()
בנט, היום. "לא נברח מהחלטות קשות"

בנט התייחס שוב להמשך ישיבתה של הבית היהודי בממשלה הנוכחית במצב שבו יושג הסדר קבע: "לא נשב בממשלה שבשל לחץ בינלאומי תסכן את עתיד ילדינו ותחלק את בירתנו. לא נשב בממשלה שתקבל את ההחלטות הקלות והמסוכנות. אם אין מי שייצג את העם - אנחנו נייצג את העם. לא נברח מאחריות ומהחלטות קשות".

 

על המאמצים האמריקניים להשגת הסדר אמר בנט: "האם מי שלוחץ עלינו היום ייהרג במקומנו מחר? לא באנו לכאן להיות מעבדת הניסויים של העולם. כבר היו מנהיגים גדולים בישראל שידעו להגיד לא ונשארנו בחיים. אנחנו נמצאים בימים מכריעים לגורלה של מדינת ישראל. אמנם אין סורים על הגדרות ואין אוגדות שריון שמתארגנות על גבול מצרים. אבל אנחנו נמצאים בימים מכריעים של קרב על התודעה. ימים של הכרעה על מי אנחנו ולאן אנו הולכים.

 

"פעם היו אומרים לנו שצריך למסור שטחים תמורת שלום. הייתה אמונה אמיתית שאם רק נוותר מספיק, עוד נשב תחת הגפן ותחת התאנה. ננגב חומוס בדמשק. ואם לא בדמשק אז ברמאללה. היום הישראלים יותר מפוכחים. הם מבינים שהערבות לקיום המדינה היהודית בארץ הזאת, היא צבא חזק ואמונה בדרכנו.

 

"לא צריך לקרוא דו"חות אמ"ן בשביל להבין את זה. מספיק להסתכל כמה קילומטרים מזרחה או דרומה. חצי שעה מתל אביב. הרי אחרי הסכמי אוסלו אמרנו 'לא עוד דם'. ואז נולד דור חדש של ילדי הבלונים על הדשא בבית הלבן".

 

לדברי בנט, העולם בז למדינה שלא מסוגלת להגן על אזרחיה. העולם מכבד מדינה שמתעקשת על עקרונותיה: "אם נדבר ברור, יקשיבו לנו. ואם ידידותינו דוחקות בנו להתאבד, גם אם זה בא מכוונה טובה, אז אנחנו נגיד: לא".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים