שתף קטע נבחר

השרים אישרו: ייאסר לקרוא לאדם "נאצי"

ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה האוסרת שימוש בסמלים וכינויים נאציים. בנוסף תמכה הממשלה בחוק השולל סבסוד אקדמי למשתמטים

הקריאה "נאצי" - בקרוב מחוץ לחוק: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו) לאיסור השימוש בסמלים וכינויים נאציים. לפי המסתמן, ההצעה תעלה כבר ביום רביעי הקרוב להצבעה בקריאה טרומית במליאה. על פי ההצעה, העונש בגין עבירה על החוק יהיה חצי שנת מאסר וקנס של 100 אלף שקל.

  

עוד בחדשות:

לוויית שרון מול עזה: כך מתנהל מבצע כלניות

תלמידי התיכונים מאיימים: נשבות ביום רביעי

 

לדברי אוחיון, "ההתגברות של תנועות ניאו-נאציות המשתמשות בסמלים אלו מהווה סכנה ליהודים באשר הם, אך כל עוד מדינת ישראל אינה אוסרת על שימוש זה אין אנו יכולים לבוא בטענות כלפי תופעות אלו ברחבי העולם".

 

על פי ההצעה יאסור החוק על השימוש במילה נאצי על כל הטיותיה, וכן ייאסרו כינויים נוספים המתקשרים לנאציזם ולמשטר בגרמניה ברייך השלישי. האיסור נוגע לשימוש בכתב ובעל פה, כלפי אדם אחד, קבוצת אנשים או תאגיד. החוק יאסור גם לבוש פסים הדומה לכותנות האסירים במחנות וכן טלאי צהוב בצורת מגן דוד. בנוסף ייאסר שימוש בסמלים הכוללים צילום, פיסול או שרטוט של צלב קרס או דבר המצביע במובהק על זיקה לנאציזם.

 

בדברי ההסבר להצעה כתב ח"כ אוחיון: "למרבה הצער תופעת השימוש בסמלים ובכינויים נאציים גוברת והולכת בשנים האחרונות. הקלות הבלתי נסבלת שבה נעשה שימוש יום-יומי במושגים אלה כחלק מהשיח הציבורי והפוליטי, תוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם, ראויה לכל גינוי. במציאות שבה אנו חיים יש חשיבות לעיגון האיסורים על השימוש בסמלים מתקופת השואה והנאציזם בחקיקה, על מנת למנוע את התפשטות התופעה".

 

הצעה דומה הונחה על שולחן הכנסת על ידי ח"כ אורי אוריאל (הבית היהודי).

 

הצעת חוק: ביטול סבסוד לימודים למשתמטים

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת "חוק המשתמטים" של ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), שצפויה לקומם את האופוזיציה עם הגעתה להצבעה במליאת הכנסת. לפי הצעת החוק, המדינה תפסיק לסבסד שכר לימוד אקדמי עבור סטודנטים שהשתמטו משירות צבאי או לאומי.

 

על פי המצב הנהוג כיום, כל סטודנט הלומד במוסדות להשכלה גבוהה המתוקצבים מקופת המדינה, נהנה מסבסוד לשכר הלימוד שלו. הסטודנט נדרש לשלם סכום של כעשרת אלפים שקלים למוסד עבור שנת לימוד אקדמית, ובפועל המדינה מעבירה את יתרת התשלום למוסד בסכום הנאמד בפי שניים מזה המשולם על ידי הסטודנט.

 

הצעת החוק עברה בתמיכת כל השרים מלבד יו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני ושרת הבריאות יעל גרמן. מדובר למעשה בתיקון לחוק המועצה להשכלה גבוהה, שמבקש לשלול תשלומים מתקציב המדינה עבור סטודנטים משתמטים.

 

"לפי נתוני הצבא", אמר שטבון, "בכל זמן ישנם אלפי חייבי גיוס המשתמטים ועורקים משירות צבאי. במקום לשרת בצבא, רבים מהם לומדים במוסדות להשכלה גבוהה ונהנים מהסבסוד שמעניקה המדינה. יש לציין כי אין מדובר בצעירים הפטורים מחובת שירות, כחרדים, ערבים ובעלי פטור בריאותי, אלא בחייבי גיוס העורקים מחובתם ומשתמטים משירות צבאי. המציאות האבסורדית היא שהמשתמטים מחובתם האזרחית למדינה נהנים מקופתה של אותה מדינה בסבסוד לימודיהם".

 

בתוך כך, ועדת השרים דחתה את הצעת החוק של ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), שביקשה לקבוע כי ניהול משא ומתן על ירושלים ייעשה רק לאחר שראש הממשלה קיבל את אישור הכנסת לנושא. בנוסף ביקשה ההצעה לאסור משא ומתן על סוגיית הפליטים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: רונן אקרמן
ח"כ אוחיון
צילום: רונן אקרמן
מומלצים