שתף קטע נבחר

לבני: יעלון משתלח והורס יחסינו עם ארה"ב

חשיפת "ידיעות אחרונות" הבוקר כי שר הביטחון כינה את קרי "משיחי ואובססיבי" - חשפה את עומק המחלוקות בקואליציה. השרה הממונה על המו"מ: "היחסים עם ארה"ב - הנכס האסטרטגי הגדול ביותר שלנו". איילת שקד: "יעלון צדק". יו"ר האופוזיציה הרצוג קרא ללבני וללפיד לפרוש מהממשלה: "אמירה פוגענית נגד ידיד אמת"

ההתבטאויות יוצאות הדופן של שר הביטחון נגד מזכיר המדינה האמריקני מובילות לעימות חריף בתוך הקואליציה. ח"כ עמרם מצנע מסיעת "התנועה" אמר כי דברי השר משה (בוגי) יעלון כלפי הממשל האמריקני ושר החוץ ג'ון קרי "חצופים": "זה אבסורד וחסר אחריות שהוא שולח חצים מורעלים כלפי האמריקנים". מנגד, ח"כ איילת שקד מ"הבית היהודי" אמרה כי יעלון צדק. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג קרא בינתיים ללבני וללפיד לפרוש מהממשלה. דבריו של יעלון, שכינה בשיחות סגורות את קרי "משיחי ואובססיבי", נחשפו הבוקר ב"ידיעות אחרונות".

 

העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר ()
העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר

בתגובה לדברים, אמר ח"כ מצנע כי מדובר בחוצפה: "הסיטואציה שבה דמות כזו, המייצגת את הצמרת הביטחונית והמדינית של ישראל, מכוונת חצים מורעלים כלפי ידידינו הטובים ביותר, היא אבסורדית וחסרת אחריות. אני מקווה ומאמין שהדברים לא ישפיעו על העבודה המאומצת שהאמריקנים משקיעים בקידום התהליך ומקווה שמי שצריך יפיק את הלקחים המתאימים".

 

שרת המשפטים ציפי לבני כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "בגין אמר פעם שגם המובן מאליו צריך להיאמר. הבוקר זה נדרש יותר מתמיד: היחסים עם ארה"ב הם הנכס האסטרטגי הגדול ביותר שלנו והם חיוניים לביטחון ישראל. קרי פועל כדי לסיים את הסכסוך מתוך הבנה כי זהו אינטרס ישראלי ומתוך מחויבות לעתיד ישראל. המו"מ מנוהל כך שנשמרים האינטרסים של ישראל ובראשם ביטחונה. אפשר להתנגד למשא ומתן באופן ענייני ואחראי ולא להשתלח ולהרוס את היחסים עם ידידתנו הטובה ביותר".

 

השר עמיר פרץ הגיב אף הוא לדברי יעלון: "אמירות אלה הן התגרות מיותרת וחוסר אחריות. ארה"ב היא המפתח להשיג הסכם טוב שכולל ערבויות בטחוניות לישראל". עוד מסר: "המערכה הצבאית לבדה לא מספיקה להבטחת בטחון המדינה והיא חייבת להיות משולבת יחד עם המערכה המדינית למען עתידנו".

 

יעלון: "מלבן שיחות בתוך החדר כולל עם קרי"

יעלון עצמו פרסם הודעה בעקבות הביקורת שנמתחה עליו. "היחסים בין ארצות הברית וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", ציין שר הביטחון בהודעתו. "ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי שאיתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל. אמשיך לשמור בנחישות, באחריות ובשיקול דעת על ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

שותפתו של מצנע לקואליציה, ח"כ איילת שקד, נשמעה אחרת לגמרי בראיון לאולפן ynet: "השר יעלון צודק. מדינת ישראל לא יכולה להקריב את ביטחונה ולעשות אאוט-סורסינג לביטחון המדינה לחיישנים. אבו מאזן יצא רק השבוע בקריאות מאוד-מאוד נציות נגד מדינת יהודים וההסתה הפלסטינית נמשכת. צריך להישיר מבט ולהבין - שלום לא יהיה פה".

 

"ידיעות אחרונות" פרסם הבוקר שלקראת בואו של קרי הגדיר אותו יעלון בשיחות סגורות משיחי ואובססיבי: "למעשה, כל

החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים - אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין העדיף לא להתייחס ישירות לדברים ורק אמר כי "אין שיתוף פעולה באזור". קודמו בתפקיד יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין מהליכוד, אמר בשידור החי ב-ynet כי "ליעלון יש זכויות רבות. הוא צריך לעמוד על עמדותיה של ישראל. אנחנו לא צריכים לכעוס על מישהו כי אנחנו רוצים לאחוז בבקעת הירדן".

 

סגן שר החוץ, זאב אלקין, העדיף להתייחס להצעה האמריקנית עצמה ולא להשתלחויות של יעלון, שאמר בין היתר "שקרי ייקח נובל ויעזוב אותנו". לדברי אלקין, "אין ספק שאם ההצעה האמריקנית תהיה חזרה לקווי 67', ויתור על בקעת הירדן וחלוקת ירושלים - ישראל צריכה להגיד לא. אני לא אהיה חלק מהממשלה שתחזור לקווי 67' ותוותר על הבקעה".

  

באופוזיציה, שלא במפתיע, תקפו את יעלון. "זו אמירה פוגענית ומעליבה נגד ידיד אמת עם רקורד מעולה", אמר יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ממפלגת העבודה. "קרי רץ בין הצדדים, לא ייתכן שהוא יושמץ בצורה הזאת. נפגשתי איתו פעמיים החודש ומצאתי אדם נחוש, מנהיג פוליטי שבא ואומר את האמת לצדדים".

מצנע. "חוצפה ואבסורד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מצנע. "חוצפה ואבסורד"(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג עקץ את יעלון ואמר: "אני מודה לו שהוא חשף את פרצופה האמיתי של ממשלת נתניהו. לא מדובר כאן בנושא ביטחוני כי על זה אפשר לדון, אלא על אידיאולוגיה סדורה שלא מאמינה בכל סוג של פתרון או היפרדות מהפלסטינים. יעלון סולל את הדרך למדינה דו לאומית. זהו סופו של החזון הציוני ושל מדינה דמוקרטית עם גבולות בטוחים".

 

יו"ר האופוזיציה קרא לראשי "יש עתיד" ו"התנועה" להצטרף אליו ולפרוש מהממשלה: "ציפי לבני ויאיר לפיד יכולים להמשיך לדקלם מסרים על שלום. הם כמוני מאמינים כי הקרקע להסדר פורייה, אבל ברור שאין להם שותפים בממשלה חסרת החזון לשלום. ולכן הם צריכים לפנות לאלתר לראש הממשלה ולתבוע ממנו לאן פניו מועדות, ואם יסרב להתקדם בתהליך עליהם לפרוש מן הממשלה ולחבור אלינו על מנת שנהווה אלטרנטיבה לעם ישראל בקואליציה חדשה".

 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הגיבה אף היא לדברי שר הביטחון: "יעלון טובל ושרץ בידו. עדיפה אובססיביות לשלום של קרי על אובססיביות הדבקה בדרך הכוחניות וחזונות משיחיים של ארץ ישראל השלמה שאבד עליה הכלח. אני קוראת לראש הממשלה להתנער מיעלון ובנט ולא להיות שבוי בידי הגורמים הימניים הקיצוניים בממשלתו, שאינה מעניקה לו רשת ביטחון לקדם את האינטרסים האסטרטגיים הקיומיים של ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
השר יעלון. מתקפה חסרת תקדים נגד קרי
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים